Month: June 2024

6 Results / Page 1 of 1

Background

Музички вести

Д ФЕСТИВАЛ СЕ ОТВОРА ПО 14. ПАТ, НАЈАВЕНИ НАД 50 УЧЕСНИЦИ НА ШЕСТ БИНИ

Д фестивал, најголемиот летен фестивал во Македонија, денеска по 14. пат ги отвора своите врати во Дојран за илјадниците посетители. Седумдесет и двочасовната програма ќе донесе богата и разновидна музичка програма и бројни пропратни содржини на брегот на Дојранското Езеро. Како главни музички ѕвезди на шесте бини се најавени Лил Памп, Фатумата Дијавара, „Нувел ваг“, Џонас Блу и „Елементал“, најголеми атракции на техно подиумот ќе бидат Дебора де Лука и […]

todayJune 28, 2024 23

Музички вести

Меморија ја преработи песната „Јано“

Групата Меморија ја промовираше новата верзија на стариот хит, со име Јано. Во аранжман на Петар Георгиевски, Јано е преработка на Јана мома на групата Триангл, снимена 1975 на музика на Кокан Пандиловски и Борче Стоевски. Песната Јано е снимане во студиот Тра-ла-ла во продукција на Мите Димовски и Давор Јовановски, а дел е од новиот албум на Меморија, кој ќе се појави на крајот на годината. Неделава ќе ја […]

todayJune 25, 2024 56 2

Музички вести

ДНК и Теа Трајковска имаат „Амајлија“

Сѐ уште не стивнуваат реакциите за дует-песната "Животе Брате" на ДНК, која ја промовираа пред само неколку недели, а тие вчера на сите музички и социјални платформи објавија уште една нова песна. Дека Панчо и Андреј работат со полна пареа е токму новата соработка. Овојпат со нивната колешка, младата Теа Трајковска. Песната носи наслов "Амајлија", чија музика е заедничка на Панчо и Лазар Цветкоски, додека аранжманот е дело на Лазе, […]

todayJune 10, 2024 73

Музички вести

Нова песна на Владо Јаневски – „Прекрасен ден“

Новата песна „Прекрасен ден“ на Владо Јаневски, промовирана денес (8.06.) на пладне на Бубамара радио, е уште една чудесна балада за љубовта и заеднички поминатото време, кои го прават секој ден – прекрасен. Познат како лиричар и пејач на сентиментот, Јаневски и во оваа песна во која „...зад Кожуф златна светлина извира, а Вардар тивко шумоли... “ порачува: „Прекрасен ден, ти мораш негде, а јас те гушкам посилно, дај земи […]

todayJune 8, 2024 329 5

Музички вести

Владо Јаневски в сабота на Радио Бубамара ќе го промовира новиот летен хит

Хит мејкерот Владо Јаневски подготвува ново пријатно изненадување за своите фанови. Тој го сними новиот летен хит „Прекрасен ден“, а премиерата на синглот на Владо Јаневски е в сабота (08.06.2024) во 12 часот на Радио Бубамара.

todayJune 6, 2024 151 4

Музички вести

Овации за Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ во Скопје

Две децении по првото издание на нивниот заеднички албум „Трета мајка“, со десет инструментални преработки на македонските народни песни на цеде, деновиве беше објавено и винилно издание од ова музичко ремек-дело. Токму по тој повод, викендов во Скопје повторно се сретнаа двајцата пријатели, двајца музички барда, врвни гитаристи, кои покажа зошто се тандем без конкуренција Моќна изведба на двата големи виртуози на гитара, огромна љубов кон македонската традиционална музика и […]

todayJune 4, 2024 34

0%