Музички вести

Франција победник на Детската евровизија, Македонија на 12. место

Домаќинот Франција победи на годинешното издание на детската верзија на „Изборот за песна на Евровизија“ што се одржа по 21 пат. На овогодишното издание што се емитуваше во живо од Ница, Франција, учество зедоа вкупно 16 земји, а за победничка беше прогласена Зое Клаузур со песната „Coeur“ (Срце), која заврши на врвот со вкупно 228 бодови. Ова е трета победа за Франција на јуниорската верзија на Евровизија. https://www.youtube.com/watch?v=LOZmWRpqYks Македонската претставничка Тамара Грујеска која настапи со баладата „Кажи ми, кажи кој“, […]

todayNovember 30, 2023 7

Музички вести

Пред концертите во Скопје, Мерлин објави две нови песни

Босанскиот музичар Дино Мерлин, кој е еден од најангажираните во регионот, промовираше две нови балади, непосредно пред доаѓањето во Скопје. Станува збор за песната „Скоро ќе зима“ и дуетот со белградскиот мултиинструменталист Марко Луис – „Не радујемо се“, а за истите се снимени и видео записи. Мерлин првично го најави концертот во Скопје во Арена „Борис Трајковски“ на 27-ми декември, а откако влезниците беа распродадени за кратко време, закажа и втор концерт, на 28-ми декември на истата локација. https://www.youtube.com/watch?v=D3Hqo3EDxdk „Секој […]

todayNovember 23, 2023 13

Музички вести

„Посреќна“ – нова песна на ДНК и Врчак

Раде Врчаковски  – Врчак и официјално се „врати“ на македонската музичка сцена. На сите социјални мрежи и музички платформи беше објавена заедничката песна на Врчак и момците од ДНК  со наслов „Посреќна“ , а според коментарите на публиката, вредело што чекале толку долго време за повторно да се случи овој музички спој. Автори на музиката на оваа песна се Панчо и Лазар Цветковски, текстот е на Панчо и Врчак, додека пак аранжманот е дело на Лазар. Иако можеби изгледа како вчера […]

todayNovember 23, 2023 26

Музички вести

Прв албум на Миа Димшиќ на англиски јазик

Новиот албум на Миа Димшиќ, една од најпопуларните млади кантавторки, насловен „Монолог“ (Monologue), како издание на Croatia Records, може да се слуша ексклузивно на стриминг платформите. Токму на својот роденден, Миа Димшиќ, ланската хрватска евровизиска представничка, го претстави својот нов албум, воедно и прв на англиски јазик. „Монолог“ ја носи талентираната пејачка и текстописец во ново светло, со песни на англиски јазик поддржани од добро координиран тим на автори, составен од Миа, Дамир Бачиќ и Вјекослав Димтер. „Монолог“ е мојот […]

todayNovember 21, 2023 5

Музички вести

Nеsh & The Roosters со песни од Шабан Бајрамовиќ под закрилата на Croatia Records

„Last Prayer“ е албум со девет песни на македонскиот состав Nesh & The Roosters објавен деновиве под закрилата на најголемата дискографска куќа во регионот – Croatia Records. Музиката за повеќето композиции ја напиша легендарниот пејач на ромски песни, Шабан Бајрамовиќ. Неш ги напишал стиховите и ги обработил на свој начин, што значи дека успеал да обедини неколку музички стилови во својот препознатлив музички потпис. Со внимателно одбрани инструменти и пеење на англиски јазик, песните на албумот звучат искрено и спонтано, […]

todayNovember 21, 2023 15


LISTEN WITH

0%