Month: March 2024

5 Results / Page 1 of 1

Background

Музички вести

Се продаваат последните билети и за вториот концерт на Драган Мијалковски

Откако првиот концерт на Драган Мијалковски на 2 април во Националната Опера и Балет се распродаде во рекордно време, со задоволство најавуваме дека се трошат последните билети и за вториот концерт – на 3 април. Побрзајте, бидејќи трет концерт ќе нема! Јубилејните гала-концерти на нашата музичка легенда Драган Мијалковски ќе се одржат во придружба на Големиот концертен оркестар и  членови од Националниот џез оркестар во организација на Радио Бубамара. „Подготовките […]

todayMarch 28, 2024 265

Музички вести

ПОЧИНА СРПСКАТА РОК-ПЕЈАЧКА СЛАЃАНА МИЛОШЕВИЌ

На 69 години, денеска во Белград почина српската авангардна уметница и пејачка Александра Слаѓана Милошевиќ, потврди за агенцијата ФоНет нејзината пријателка Билјана Петровиќ. Милошевиќ почина во Болницата во Земун по кусо боледување. Александра Слаѓана Милошевиќ е родена во Белград на 3 октомври 1955 година и важеше за икона на новиот бран од 1980-тите во Југославија. Милошевиќ дебитира на југословенската 1977 година со песната „Ау, ау“ и истата година го имала […]

todayMarch 26, 2024 159

Музички вести

Тарик Филиповиќ со монодрамата „Секс и глад“ доаѓа во Скопје

Доктор за оние работи е ликот Удо Шприцнмахер, кој во монодрамата „Секс и глад“ го отелотворува актерот Тарик Филиповиќ, и натаму кај нас најпознат како водител на хрватската верзија на квизот „Кој сака да биде милионер?“. По многу успешните изведби низ целиот регион и на повеќе меѓународни сцени, монодрамата „Секс и глад“ на 11 април гостува во МНТ. -Многу се радувам што доаѓаме во Скопје, кое некако посебно го сакам. […]

todayMarch 24, 2024 124 2

Музички вести

Пред концертот на „Нови фосили“ во Скопје, Сања Долежал во Радио бубамара

Шармантната вокалистка на хрватската група „Нови фосили“, насмеана и расположена, од студиото на Радио бубамара го најави претстојниот концерт на една од најомилените поп-групи во екс-ју просторот, закажан на 9 април во Македонската филхармонија. Со овој концерт групата го одбележува 55-годишното постоење и фантастичната кариера со бројни хитови, концерти низ целиот свет и врвна омиленост во регионот. „Кога би најавила што ќе пееме, би одговорила – се – но, тоа […]

todayMarch 21, 2024 96

Музички вести

Снимката од 27. Златна Бубамара ја гледаме на Канал 5 и ја слушаме на 105,2

Снимката од 27-то издание на Златната бубамара на популарноста, вечерва (3 март), со почеток во 19,30 ќе биде емитувана на телевизијата Канал 5 и на програмата на Бубамара радио. На четиричасовната манифестација, на која настапија повеќе од 200 учесници со два ревијски оркестри, неколку танчерски групи, актери, пејачи и музички ѕвезди од домашната и од регионалната сцена, се доделени 25 награди во разни категории и се разгледани, низ хумористична перспектива, […]

todayMarch 3, 2024 190 4

0%