Month: April 2024

5 Results / Page 1 of 1

Background

Музички вести

Џаро, менаџерската легенда, замина во легендите

Велибор Џаровски – Џаро, еден од највлијателните луѓе во естрадата и фудбалот на поранешната Југославија, почина на 75-годишна возраст по кратко боледување. Џаровски соработуваше со најголемите југословенски естрадни ѕвезди од рангот на Здравко Чолиќ, Мишо Ковач, Маја Оџаклиевска, Оливер Драгојевиќ, „Бијело дугме“, Тереза Кесовија, Лепа Брена и многу други, со кои има организирано повеќе од 5000 концерти и бројни турнеи. Беше познат и како „крал на местенките“ во фудбалот, податок […]

todayApril 25, 2024 43

Музички вести

„ЕГО“ – НОВА ПЕСНА И СПОТ НА ТАМАРА ТОДЕВСКА И YOUNG DADI

„Его“ е новиот музички проект на Тамара Тодевска и младиот артист Young Dadi. Музиката и аранжманот се на Роберт Билбилов, текстот е напишан од Дади, а спотот е во продукција на TAKAT STUDIOS. Станува збор за динамична поп мелодија, која е надополнета со интересен спот во кој доминираат двајцата аристи. Спотот е во режија на Генц Халими. „Среќна сум што навистина после повеќе години објавувам песна, која е дует – […]

todayApril 17, 2024 62

Музички вести

Дубиоза колектив и Дино Шаран со нова песна – „У3ПМ“

Дубиоза колектив и Дино Шаран повторно ги здружија своите сили и заеднички го направија новиот сингл. Станува збор за песната „У3ПМ“ во која авторите „опуштено, но многу сериозно предупредуваат случајно да не го вклучите телевизорот бидејќи може се лесно да отиде во 3 ПМ“. https://www.youtube.com/watch?v=TGxfhJX_nY0 Песната е најава за најавениот студиски албум на Дубиоза колектив и веќе предизвика големо внимание со својата енергија и препознатливиот звук ширум регионот. Новата песна […]

todayApril 16, 2024 38

Музички вести

„Лесно“, ново музичко остварување од Влатко Стефановски и Александар Масевски

"ЛЕСНО" е насловот на песната која произлезе од соработката меѓу Влатко Стефановски и Александар Масевски. Оваа спонтана соработка на обострано задоволство вроди со музичка креација која е лесно слушлива и има модерен призвук, а карактеристичниот звук на гитарата на Стефановски, како и неговата изведба ги прикажува во малку поинакво светло. Од денеска, песната „ЛЕСНО“ е хит на Радио Бубамара и можете да ја слушате на секои два часа.

todayApril 15, 2024 203

Музички вести

Давид Темелков објави три песни како најава за албум со македонски народни песни „Аманет„

Со авторската песна „Мојата Македонија„, крунисана со Златна Бубамара, Давид не само што ја изрази љубовта кон татковината, туку најави и албум исполнет со едни од најубавите македонски народни песни. https://www.youtube.com/watch?v=usLr317LLQo Како своевиден вовед во сето она што доаѓа, Давид во овој предвелигденски период донесе дел од себе преточен во свој оригинален музички израз, пропратен со врвните уметнички аранжмани потпишани од Александар Јовевски. https://www.youtube.com/watch?v=QS0kIIMrnVQ За почеток ви открива три македонски […]

todayApril 3, 2024 629

0%