Month: August 2023

6 Results / Page 1 of 1

Background

Музички вести

Јуре Бркљача со нова прекрасна балада!

Овогодинешното издание на 26-те  Вечери на далматински шансони во Шибеник, повторно беше музичко патување каде публиката уживаше во новите песни за кои допрва ќе се зборува. Причина за славење имаше и младиот Јуре Бркљача, кој е секогаш добредојден гостин на овој фестивал, секако заедно со неговиот авторски тим. Композицијата „Treba znati reći kad je kraj“ која ја испеа во живо  таа вечер, не остави никого рамнодушен, вклучително и стручното жири, […]

todayAugust 25, 2023 61

Музички вести

Словенечкиот кантавтор и писател Зоран Предин со нова навивачка песна!

Предводникот на популарниот Лачни Франц, Зоран Предин, освен музиката, ја сака и кошарката. Кога овие две љубови ќе се спојат, се создава нова песна наречена „Топката има душа”. Доаѓа сезоната на кошаркарски натпревари, што дополнително го поттикна навивачот во Зоран да создаде нова привлечна навивачка мелодија, а за да ги надмине регионалните  јазични бариери, песната е снимена во три верзии, и тоа на хрватски, словенечки и македонски јазик. https://www.youtube.com/watch?v=xD9D0ZKDKmI „Како […]

todayAugust 25, 2023 47

Музички вести

„Ми заплакало селото Ваташа“ со Игор Џамбазов и Андријана Јаневска во нов аранжман

„Ми заплакало селото Ваташа“ е македонска песна оригинално напишана и изведена во 60-те години. Текстописец е Лазар Манчевски – Пинџур, кој инспирацијата ја добил од масакрот во Ваташа што се случил за време на Втората светска војна, кога на 16 јуни 1943 година биле застрелани 12 младинци од фаштистичката војска. Песната ја отпеале повеќе домашни интерпретатори, а оригиналот е изведен од Никола Бадев во 1975 година. Песната повторно стана актуелна по изведбата на […]

todayAugust 16, 2023 60

Музички вести

Бојана СКЕНДЕРОВСКИ: „Заветна“ е повеќе од песна, таа е химна… Во себе ја содржи сета вистина за Македонија!

Неофицијалната химна на Македонците како што ја нарекуваат „Заветна“ на легендарниот Пепи Бафтировски, Бојана Скендеровски не ја пее прв пат, но сега премиерно ќе ја чуете спакувана во ново руво. „Заветна“ е дел од проектот „Македонијо во срце те носиме“ и нејзиниот нов аранжман, како впрочем и на целиот проект, го потпишува маестро Николче Мицевски. Инаку, „Заветна“ е една од оние песни во кои Бафтировски го опејуваше родниот крај. Создадена е пред повеќе од 30 години и песна која ја […]

todayAugust 16, 2023 59

Музички вести

Наум Петрески ја препеа „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“

Антологиската „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“ ја отпеа Наум Петрески, а по аранжман на Николче Мицевски, а денеска беше промовирана на Радио Бубамара. „Оваа песна е легендарна за нас Македонците и треба да се негува, впрочем, како и сите патриотски песни кои оставиле трага во нашата историја. Чест ми е што ја пеам во рамки на проектот „Македонијо во срце те носиме“, а уште посреќен сум што можам да испратам […]

todayAugust 15, 2023 84

Музички вести

4 АСА со двоен албум и 39 нови песни

Албумот „4 AСA“, кој од минатата недела е достапен за претплата на webshop.crorec.hr, очекувано предизвика голем интерес. Tој ќе биде уште поголем бидејќи целиот албум е достапен на сите дигитални платформи. Овој двоен топ албум на годината содржи триесет и девет одлични песни во необични дуети и соработки. Како двојно цеде на музичкиот пазар излегува во петок, на 4-ти август 2023. Едноставно насловен „4 АСА“, тоа е албум кој Јурица Паѓен, […]

todayAugust 15, 2023 33

0%