Month: September 2023

3 Results / Page 1 of 1

Background

Музички вести

Фрајле со нов сингл го означи почетокот на есента

Популарниот српски женски бенд Фрајле, за почеток на есента го објави својот нов сингл со наслов „Moje duse dusa“. Песната зборува за љубовта на душите, носи нежност и емотивност, истовремено оставајќи впечаток на светлина и надеж. Бендот е музички попродуктивен од кога било порано, а нивниот препознатлив дух доаѓа во ново руво со посебна сила. https://www.youtube.com/watch?v=PF0B0nSTI2Q Текстот за песната го напиша Јелена Буча, музиката ја компонираше Невена Буча, а аранжманот […]

todaySeptember 27, 2023 24

Музички вести

Коки ќе одбележи 10 години од смртта на Дуле со концерт во Штип

Со прераната смрт на Душан Љубисавлевиќ-Дуле во 2013 престана да постои една од најпопуларните музички двојки во Македонија, „Дуле и Коки“. Во знак на сеќавање на Дуле, Никола Јанков-Коки вечерва ќе одржи концерт на летната сцена на Домот на младите во Штип. „Одбележуваме десет години без Дуле. Не случајно одбрав тоа да биде Домот на младите во Штип, каде што всушност се нашите музички почетоци. Со мојот бенд и со […]

todaySeptember 15, 2023 38

Музички вести

Драган Мијалковски го отвори „Карпошово културно лето“

Легендарниот Драган Мијалковски, со своите безвременски хитови, ги отвори вратите на овогодинешното Карпошово културно лето- 2023. Стотици грла се сплотија пеејќи ги најголемите хитови евергрини „Кажи нешто драга“, „Кажи зошто ме остави“, „Скопје радост моја“ и многу други, вчеравечер на платото Млечен, кој беше претесен за љубителите на големата музичка ѕвезда Драган Мијалковски. Имено, кралот на македонските шлагери по пет годишна пауза повторно се враќа на сцената, со што ќе ја […]

todaySeptember 15, 2023 43

0%