Музички вести

41 Results / Page 1 of 5

Background

Музички вести

„ЕГО“ – НОВА ПЕСНА И СПОТ НА ТАМАРА ТОДЕВСКА И YOUNG DADI

„Его“ е новиот музички проект на Тамара Тодевска и младиот артист Young Dadi. Музиката и аранжманот се на Роберт Билбилов, текстот е напишан од Дади, а спотот е во продукција на TAKAT STUDIOS. Станува збор за динамична поп мелодија, која е надополнета со интересен спот во кој доминираат двајцата аристи. Спотот е во режија на Генц Халими. „Среќна сум што навистина после повеќе години објавувам песна, која е дует – […]

todayApril 17, 2024 28

Музички вести

Дубиоза колектив и Дино Шаран со нова песна – „У3ПМ“

Дубиоза колектив и Дино Шаран повторно ги здружија своите сили и заеднички го направија новиот сингл. Станува збор за песната „У3ПМ“ во која авторите „опуштено, но многу сериозно предупредуваат случајно да не го вклучите телевизорот бидејќи може се лесно да отиде во 3 ПМ“. https://www.youtube.com/watch?v=TGxfhJX_nY0 Песната е најава за најавениот студиски албум на Дубиоза колектив и веќе предизвика големо внимание со својата енергија и препознатливиот звук ширум регионот. Новата песна […]

todayApril 16, 2024 14

Музички вести

„Лесно“, ново музичко остварување од Влатко Стефановски и Александар Масевски

"ЛЕСНО" е насловот на песната која произлезе од соработката меѓу Влатко Стефановски и Александар Масевски. Оваа спонтана соработка на обострано задоволство вроди со музичка креација која е лесно слушлива и има модерен призвук, а карактеристичниот звук на гитарата на Стефановски, како и неговата изведба ги прикажува во малку поинакво светло. Од денеска, песната „ЛЕСНО“ е хит на Радио Бубамара и можете да ја слушате на секои два часа.

todayApril 15, 2024 128

Музички вести

Давид Темелков објави три песни како најава за албум со македонски народни песни „Аманет„

Со авторската песна „Мојата Македонија„, крунисана со Златна Бубамара, Давид не само што ја изрази љубовта кон татковината, туку најави и албум исполнет со едни од најубавите македонски народни песни. https://www.youtube.com/watch?v=usLr317LLQo Како своевиден вовед во сето она што доаѓа, Давид во овој предвелигденски период донесе дел од себе преточен во свој оригинален музички израз, пропратен со врвните уметнички аранжмани потпишани од Александар Јовевски. https://www.youtube.com/watch?v=QS0kIIMrnVQ За почеток ви открива три македонски […]

todayApril 3, 2024 560

Музички вести

Се продаваат последните билети и за вториот концерт на Драган Мијалковски

Откако првиот концерт на Драган Мијалковски на 2 април во Националната Опера и Балет се распродаде во рекордно време, со задоволство најавуваме дека се трошат последните билети и за вториот концерт – на 3 април. Побрзајте, бидејќи трет концерт ќе нема! Јубилејните гала-концерти на нашата музичка легенда Драган Мијалковски ќе се одржат во придружба на Големиот концертен оркестар и  членови од Националниот џез оркестар во организација на Радио Бубамара. „Подготовките […]

todayMarch 28, 2024 248

Музички вести

ПОЧИНА СРПСКАТА РОК-ПЕЈАЧКА СЛАЃАНА МИЛОШЕВИЌ

На 69 години, денеска во Белград почина српската авангардна уметница и пејачка Александра Слаѓана Милошевиќ, потврди за агенцијата ФоНет нејзината пријателка Билјана Петровиќ. Милошевиќ почина во Болницата во Земун по кусо боледување. Александра Слаѓана Милошевиќ е родена во Белград на 3 октомври 1955 година и важеше за икона на новиот бран од 1980-тите во Југославија. Милошевиќ дебитира на југословенската 1977 година со песната „Ау, ау“ и истата година го имала […]

todayMarch 26, 2024 157

Музички вести

Тарик Филиповиќ со монодрамата „Секс и глад“ доаѓа во Скопје

Доктор за оние работи е ликот Удо Шприцнмахер, кој во монодрамата „Секс и глад“ го отелотворува актерот Тарик Филиповиќ, и натаму кај нас најпознат како водител на хрватската верзија на квизот „Кој сака да биде милионер?“. По многу успешните изведби низ целиот регион и на повеќе меѓународни сцени, монодрамата „Секс и глад“ на 11 април гостува во МНТ. -Многу се радувам што доаѓаме во Скопје, кое некако посебно го сакам. […]

todayMarch 24, 2024 104 2

Музички вести

Пред концертот на „Нови фосили“ во Скопје, Сања Долежал во Радио бубамара

Шармантната вокалистка на хрватската група „Нови фосили“, насмеана и расположена, од студиото на Радио бубамара го најави претстојниот концерт на една од најомилените поп-групи во екс-ју просторот, закажан на 9 април во Македонската филхармонија. Со овој концерт групата го одбележува 55-годишното постоење и фантастичната кариера со бројни хитови, концерти низ целиот свет и врвна омиленост во регионот. „Кога би најавила што ќе пееме, би одговорила – се – но, тоа […]

todayMarch 21, 2024 84

Музички вести

Снимката од 27. Златна Бубамара ја гледаме на Канал 5 и ја слушаме на 105,2

Снимката од 27-то издание на Златната бубамара на популарноста, вечерва (3 март), со почеток во 19,30 ќе биде емитувана на телевизијата Канал 5 и на програмата на Бубамара радио. На четиричасовната манифестација, на која настапија повеќе од 200 учесници со два ревијски оркестри, неколку танчерски групи, актери, пејачи и музички ѕвезди од домашната и од регионалната сцена, се доделени 25 награди во разни категории и се разгледани, низ хумористична перспектива, […]

todayMarch 3, 2024 172 4

0%