Uncategorized

По вчерашната пладневна промоција на новата песна на Игор Џамбазов на 105,2, од денес „Дебела сенка“ ја слушаме секој час како хит на неделата. „Дебела сенка“ не е летен хит, туку вечен хит за македонските работи и песната би можела да се опие, да речеме, како испеано продолжение на вицот „Епа чорба, Македонче“. Ако ве […]

По кусо боледување ноќеска на 72 години почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години живеел со семејството. Мустафов е роден во Штип во ромско семејство на музичари. Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет. Тој имаше богата […]

Овогодишната 26. Златна бубамара на популарноста ќе се одржи на 16 март во арената „Борис Трајковски“. По минатогодишната 25. Златна бубамара, со која одбележавме сребрен јубилеј, овогодишната манифестација е прва од следните 25 – до следниот златен јубилеј. Под мотото „Да наполниме батерии во скапа тарифа“, омилената манифестација ќе направи пресек на овогодишната креативна продукција, […]

Раде Врчаковски – Врчак беше еден од најпопуларните музички артисти во Македонија пред една деценија, чии песни беа големи хитови. Откако ја објави неговата последна песна „Снегулка“ во 2011 година, Врчак се повлече од музичката сцена и целосно го промени животниот стил – од популарна музичка ѕвезда, тој стана поборник за здрав начин на живот. […]

Гаро Тавитјан продолжува да реди успеси и забележливи соработки со врвни брендови од светот на музиката, а последното нешто од неговата музичка работилница е песната Revitalization со легендарниот гитарист Френк Гамбале. Видеото, на кое гостува и постариот брат на Гаро, Диран Тавитјан, го објави светската компанија Зилџан и е дел од серијата Artist Spotlight, која Зилџан ја […]

Мишо Ковач и на 81 година не запира, вели дека е подготвен за неговата сакана публика и уште еднаш да зачекори на голема сцена како онаа во Арена Загреб како до пред неколку години и да ги испее своите најголеми хитови. И на големо воодушевување на неговите верни обожаватели, тој објави спот за песната „Чувајте […]

Агни Авшар е вистинско освежување на македонската музичка сцена, која уште на самиот почеток со својата вокална интерпретација и перформанс, ветува квалитетна музика за публиката.Таа на социјалните мрежи ја објави својата прва песна „Сознавам“, на која како автор на музиката и аранжманот се потпишува Никола Мицевски, а текстот е на Бети Јанковиќ и Рената Кралевска. […]

Познатото дуо „Сирилик“ (Cyrilic), браќата Андреј и Бојан, го преработи хитот на Роберт Билбилов од 2008 година, „Јас те губам“. Во новата верзија, вокалот е на Лина Пејовска. Музиката и текстот се на Роберт Билбилов, а видеото е изработено од 351Studio, во комплетна продукција на „Скај ај ентертејнмент“. „’Јас те губам’ е песна создадена од […]

Влатко не’ напушти во 2018 година, на 33-годишна возраст, само четири дена по неговиот роденден. Кобната вечер, на 6 јули, ја добивме веста дека е пронајден мртов во неговиот автомобил, и сите се надевавме дека е некоја лоша шега, но за жал беше вистина.  Влатко Илиевски прерано замина, но неговата музика е сѐ уште овде […]

ЏезВез, македонски бенд составен од членови кои се ветерани автори, инструменталисти и вокалисти, по врвната обработка на „Каранфило филфило моме“ објавена неодамна, ни ја разгалија душата со нова музичка приказна! Нивната нова музичка авантура е всушност уште една преработка, овој пат на легендарната песна „Бело лице љубам јас“.  Да си ја негуваме старата македонска музика […]


Current track

Title

Artist