Koj ги доби златните бубамари за 2022?

Written by on март 17, 2023

Еве го списокот на добитници на наградата Златна бубамара на популарноста за 2022:

Тинејџ-хит – Лара Трпческа за „Животот пред мене е“

Трајни музички вредности – Јаков Дренковски

Тинејџерска ТВ-емисија – „Тин камп“

Најперспективна пејачка – Лара Иванова

Животно дело – Ефто Пупиновски

Животно дело – Блага Петреска

Животно дело – Миле и Ѓорѓи Барбаровски

Спортска легенда – Горан Пандев

Прва трансплантација на црн дроб – Универзитетска клиника за дигестивна хирургија

Животно дело – Мирослав Илиќ

Најпопуларна актерка – Сашка Димитровска

Најпопуларен актер – Александар Микиќ

Најпопуларна претстава – „Илуминати“ – театар „Комедија“

Филмска актерка – Наташа Петровиќ

Трајни музички вредности – Златан Стипишиќ Џибони

Најпопуларен писател – Венко Андоновски

Животно дело – маестро Милан Завков (постхумно)

Најпопуларна група – ДНК

Најпопуларен трубач – Џамбо Агушев

Најпопуларна балетска претстава – „Госпоѓиците од Авињон“  – НОБ

Албум на годината – „Мајка“ на групата „Некст тајм“

Композитор – Никола Мицевски

Концерт на годината – „Меморија“

 


Current track

Title

Artist