Blog horizontal

Background

Музички вести

ДНК и Теа Трајковска имаат „Амајлија“

Сѐ уште не стивнуваат реакциите за дует-песната "Животе Брате" на ДНК, која ја промовираа пред само неколку недели, а тие вчера на сите музички и социјални платформи објавија уште една нова песна. Дека Панчо и Андреј работат со полна пареа е токму новата соработка. Овојпат со нивната колешка, младата Теа Трајковска. Песната носи наслов "Амајлија", чија музика е заедничка на Панчо и Лазар Цветкоски, додека аранжманот е дело на Лазе, […]

todayJune 10, 2024 45

Музички вести

Нова песна на Владо Јаневски – „Прекрасен ден“

Новата песна „Прекрасен ден“ на Владо Јаневски, промовирана денес (8.06.) на пладне на Бубамара радио, е уште една чудесна балада за љубовта и заеднички поминатото време, кои го прават секој ден – прекрасен. Познат како лиричар и пејач на сентиментот, Јаневски и во оваа песна во која „...зад Кожуф златна светлина извира, а Вардар тивко шумоли... “ порачува: „Прекрасен ден, ти мораш негде, а јас те гушкам посилно, дај земи […]

todayJune 8, 2024 268 4

Музички вести

Владо Јаневски в сабота на Радио Бубамара ќе го промовира новиот летен хит

Хит мејкерот Владо Јаневски подготвува ново пријатно изненадување за своите фанови. Тој го сними новиот летен хит „Прекрасен ден“, а премиерата на синглот на Владо Јаневски е в сабота (08.06.2024) во 12 часот на Радио Бубамара.

todayJune 6, 2024 118 4

Музички вести

Овации за Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ во Скопје

Две децении по првото издание на нивниот заеднички албум „Трета мајка“, со десет инструментални преработки на македонските народни песни на цеде, деновиве беше објавено и винилно издание од ова музичко ремек-дело. Токму по тој повод, викендов во Скопје повторно се сретнаа двајцата пријатели, двајца музички барда, врвни гитаристи, кои покажа зошто се тандем без конкуренција Моќна изведба на двата големи виртуози на гитара, огромна љубов кон македонската традиционална музика и […]

todayJune 4, 2024 17

Музички вести

Концерт на Националниот џез оркестар со тапанарот Џон Рајли  и светски познатиот биг бенд диригент, Зиги Фајгл

Националниот џез оркестар го најавува следниот настан за оваа сезона - Концерт на Националниот џез оркестар со гостите Џон Рајли (тапани) и, за нас добро познатиот диригент, Зиги Фајгл. Џон Рајли e светски реномиран и признат изведувач, автор и учител, кој соработува со светските водечки џез музичари повеќе од 40 години. Четирикратен добитник на Греми наградата, од вкупно 14 номинации, Џон има реализирано стотици снимки и настапи со Мајлс Дејвис, […]

todayMay 30, 2024 23 2

Музички вести

Борис Лејнер, легендарниот тапанар, го посвети својот нов сингл на инструментот кој му го одбележа животот

Легендарниот тапанар Борис Лејнер 50 години беше вљубен во тапаните во, а последните години оваа љубов е тајна. Сега на сцената се враќа со својата авторска песна „Kada bubanj krene“, за која текстот го напиша авторката Јасминка Митриќ, музиката е на Јасминка Митриќ, Борис Лејнер и Марино Пелајиќ, а аранжманот го направија Лејнер и Пелајиќ. Проектот собра одлична музичка екипа - покрај Борис на тапани и вокал, тука е и […]

todayMay 29, 2024 10 2

Музички вести

Калиопи има нов АЛБУМ!

Поттикнати од нивниот овогодишен јубилеј, 40 години од нивната соработка, Калиопи и Ромео одлучија  да и подарат на публиката уште 8 нови песни, креирајќи го комплетно албумот насловен како АЛБУМ. На албумот се наоѓаат 10 песни, од кои две и се веќе познати на публиката. Минатата година албумот го најавија дуетската песна "Знам" (со Жељко Самарџиќ) и песната "Кад осване", кои во меѓувреме ги освоија срцата на публиката. Публиката за […]

todayMay 29, 2024 28

Музички вести

Детур лета кон седмиот албум со песната „Као птица лет“

Хрватската група Детур полека се подготвува за објава на седмиот албум, а на тој тргна со песната „Као птица лет“. Автор на песната е фронтменот Ненад Боргудан, а наскоро се очекува и спотот чиј режисер ќе биде Радослав Јовановиќ Гонзо. „Као птица лет“ треба да биде летен хит, а зборува за емотивна љубовна приказна со доза на позитива и оптимизам. https://www.youtube.com/watch?v=YTPo9CY1OL0 Групата Детур ќе има активно лето со концерти во […]

todayMay 28, 2024 5

Музички вести

Песна за животот и многу генерации: ДНК, Наум Петрески и Џамбо Агушев

Сигурно многумина од вас овие денови можеа да видат голем број од нашите јавни личности, пејачи, водители и актери како на социјалните мрежи споделуваат видеа на кои пеат некоја песна. Всушност станува збор за најновиот сингл на дуото - ДНК која носи наслов „Животе брате“, а на која како гости учествува кралот на фолк-музиката Наум Петрески и светски познатиот, а сепак наш Џамбо Агушев. По се изгледа ова е уште […]

todayMay 19, 2024 119 2

Музички вести

Настап на Националниот џез оркестар на The Balkan Jazz Showcase-2024 во Тирана

Во организација на Албанското џез здружение (Albanian jazz society) оваа година по четврти пат ќе се одржи фестивалот Balkan Jazz Showcase-2024.  На настанот ќе настапат оркестарот NisVille од Србија, Сара Јововиќ трио од Црна Гора, Sethstat Quintet од Македонија, Gypseons Trio од Грција, Leo Richartz Trio од Германија, Alba Dajlani & AJS Quartet од Албанија и Националниот џез оркестар од Македонија. Покрај учесниците од Германија, овој настан ќе ги собере […]

todayMay 10, 2024 8

0%