ДНК и Теа Трајковска имаат „Амајлија“

Музички вести

ДНК и Теа Трајковска имаат „Амајлија“

Сѐ уште не стивнуваат реакциите за дует-песната "Животе Брате" на ДНК, која ја промовираа пред само неколку недели, а тие вчера на сите музички и социјални платформи објавија уште една нова песна. Дека Панчо и Андреј работат со полна пареа е токму новата соработка. Овојпат со нивната колешка, младата Теа Трајковска. Песната носи наслов "Амајлија", чија музика е заедничка на Панчо и Лазар Цветкоски, додека аранжманот е дело на Лазе, […]

Нова песна на Владо Јаневски – „Прекрасен ден“

Музички вести

Нова песна на Владо Јаневски – „Прекрасен ден“

Новата песна „Прекрасен ден“ на Владо Јаневски, промовирана денес (8.06.) на пладне на Бубамара радио, е уште една чудесна балада за љубовта и заеднички поминатото време, кои го прават секој ден – прекрасен. Познат како лиричар и пејач на сентиментот, Јаневски и во оваа песна во која „...зад Кожуф златна светлина извира, а Вардар тивко шумоли... “ порачува: „Прекрасен ден, ти мораш негде, а јас те гушкам посилно, дај земи […]

Владо Јаневски в сабота на Радио Бубамара ќе го промовира новиот летен хит

Музички вести

Владо Јаневски в сабота на Радио Бубамара ќе го промовира новиот летен хит

Хит мејкерот Владо Јаневски подготвува ново пријатно изненадување за своите фанови. Тој го сними новиот летен хит „Прекрасен ден“, а премиерата на синглот на Владо Јаневски е в сабота (08.06.2024) во 12 часот на Радио Бубамара.

Музички вести

Овации за Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ во Скопје

Две децении по првото издание на нивниот заеднички албум „Трета мајка“, со десет инструментални преработки на македонските народни песни на цеде, деновиве беше објавено и винилно издание од ова музичко ремек-дело. Токму по тој повод, викендов во Скопје повторно се сретнаа двајцата пријатели, двајца музички барда, врвни гитаристи, кои покажа зошто се тандем без конкуренција Моќна изведба на двата големи виртуози на гитара, огромна љубов кон македонската традиционална музика и […]

todayJune 4, 2024 17

Музички вести

Калиопи има нов АЛБУМ!

Поттикнати од нивниот овогодишен јубилеј, 40 години од нивната соработка, Калиопи и Ромео одлучија  да и подарат на публиката уште 8 нови песни, креирајќи го комплетно албумот насловен како АЛБУМ. На албумот се наоѓаат 10 песни, од кои две и се веќе познати на публиката. Минатата година албумот го најавија дуетската песна "Знам" (со Жељко Самарџиќ) и песната "Кад осване", кои во меѓувреме ги освоија срцата на публиката. Публиката за […]

todayMay 29, 2024 28

POST CAROUSEL


FEATURED TODAY

Sorry, there is nothing for the moment.

Музички вести

Калиопи има нов АЛБУМ!

Поттикнати од нивниот овогодишен јубилеј, 40 години од нивната соработка, Калиопи и Ромео одлучија  да и подарат на публиката уште 8 нови песни, креирајќи го комплетно албумот насловен како АЛБУМ. На албумот се наоѓаат 10 песни, од кои две и се веќе познати на публиката. Минатата година албумот го најавија дуетската песна "Знам" (со Жељко Самарџиќ) и песната "Кад осване", кои во меѓувреме ги освоија срцата на публиката. Публиката за […]

todayMay 29, 2024 28

POST GRID


FROM THE WEEK

0%