Month: July 2024

16 Results / Page 2 of 2

Background

Музички вести

Концерт на Митан проект со Андријана Јаневска во Крива Паланка

На летната сцена на Градскиот плоштад во Крива Паланка, на 4 јули(четврток) со почеток во 20:00 часот, ќе бидат изведени најубавите македонски антологиски песни, во рамките на концертот на Митан проект со Андријана Јаневска. Овој познат музички проект кој ја обединува традицијата и емоциите на некогашниот дух на времето, претставува музичко патување низ Македонија со песни кои ја раскажуваат приказната за радоста, љубовта, тагата и гордоста. На програмата се најубавите […]

todayJuly 3, 2024 36

Музички вести

Концерт на неверојатната Grace Jones на 6 јули во Скопје

Grace Jones, една од најреволуционерните и најзначајни музички и уметнички појави на светот на сите времиња ќе има концерт во Скопје на 6 јули(сабота) на Стадион на АРМ во организација на „Авалон продукција“. Grace и нејзинoто tour party, сочинето од 30тина луѓе, пристигнуваат во Скопје во петок, на 5 јули. Додека останатите заминуваат веднаш после концертот, Grace Jones oстанува во Скопје цели 3 дена, по што ја продолжува својата летна […]

todayJuly 2, 2024 39

Музички вести

Каролина Гочева, Констракта и „Суперхикс“ ќе бидат дел од спектаклот на отворањето на „Битфест“

Каролина Гочева ќе биде дел од настанот „Ѕвездена симфонија“, што ќе се одржи на 3 јули од 19 часот на Градскиот стадион во Битола, а ќе настапи во придружба на Битолскиот камерен оркестар. На истиот настан ќе настапат и српската кантавторка Констракта, „Суперхикс“, „Паркети“, „Брас брадрс“ и Лав Итоја од Нигерија. Оркестарот како гости ги најави дуото „Пиг и Дан“ од Шпанија, кое настапува на фестивали на електронска музика низ […]

todayJuly 2, 2024 41

Музички вести

Deep Purple на 13 јули повторно во БЕЛГРАД

Една од најголемите рокенрол групи на сите времиња Deep Purple ќе одржи концерт на белградскиот стадион  „Ташмајдан“ на 13 јули 2024 година, објави Skymusic. Deep Purple, добитниците на „Legend Award“ на World Music Awards 2008 година, како и почесните членови на Rock and Roll Hall of Fame, ветуваат дека овој концерт ќе биде фантастично музичко патување низ нивната повеќедецениска кариера. Deep Purple за прв пат настапија во Белград далечната 1975 […]

todayJuly 1, 2024 23

Музички вести

Влатко Стефановски на 6 јули со концерт во Ниш ќе го прослави 50-годишниот јубилеј на сцената

Познатиот македонски музичар и една од најголемите ѕвезди на поранешна Југославија, Влатко Стефановски, кој годинава слави 50 години на сцена, на 6-ти јули ќе одржи голем концерт во Ниш. Стефановски во градот на Нишава ќе настапи заедно со своето трио составено од Јан Стефановски (тапани) и Иван Кукиќ (бас), а концертот ќе се одржи во дворот на Универзитетот (Бановина) со почеток од 21 часот. Магионичарот на гитара ќе ја потсети […]

todayJuly 1, 2024 50

Музички вести

БЕСПЛАТЕН КОНЦЕРТ НА ОТВОРЕНО НА ХОРСКИТЕ СОЛИСТИ ОД ОПЕРАТА НА 2 ЈУЛИ

Во вторник (2 јули) од 20.30 часот ќе се одржи концерт на хорските солисти на Националната опера и балет, на отворено, пред платото на Операта. Концертот е насловен „Ѕвездено небо“, и е во рамките на јубилејното 45. издание на манифестацијата „Скопско лето“. Ќе пеат солистите: Денис Димовски, Билјана Бајевска, Катерина Весковска, Марија Наумовска, Виктор Битовски,  Никола Чедомировски, Мила Николовска и Надежда Рубен во пијано придружба на Елена Сиљаноска. Влезот е […]

todayJuly 1, 2024 72

Музички вести

Бијело дугме повторно во мода!

Цензурираната верзија на „Битанга и принцеза“ конечно меѓу фановите   Croatia Records, најголемата дискографска куќа во регионот со гордост ја претставува новата, досега нечуена и невидена верзија на албумот „Битанга и принцеза“ на култните „Бијело дугме“. Четириесет и пет години подоцна, четвртиот, најамбициозен, и, според многумина, најдобар албум на иконите на југословенскиот рокенрол – „Бијело дугме“ доаѓа во ново звучно и визуелно руво. За повторно миксање на албумот се користени […]

todayJuly 1, 2024 61

No more entries

0%