Музички вести

Во Белград маестрален концерт на Влатко Стефановски и Васил Хаџиманов!

todayJuly 8, 2024 24

Background
share close

Се одржа долгоочекуваниот концерт на маестралните Влатко Стефановски и Васил Хаџиманов!

Синоќа во Белград на музичкиот џез фестивал „Somersby Jazz in the Garden“, Влатко Стефановски и Васил Хаџиманов за првпат во кариерата настапија заедно на сцената како дует, а како специјален гостин им се придружи и американскиот госпел и блуз пејач Дин Бауман.

Преку композициите на виртуозот Влатко Стефановски, клавијатурата на Васил Хаџиманов, македонскиот етно мелос кој провејуваше во комбинација на џез, посетителите уживаа во настапот во опуштена атмосфера на амбиентот на „Белградска градина“ која ја исполнија до последното место.

Written by: radiobubamara_editor

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%