Музички вести

Награди на Златна бубамара на популарноста за 2023

todayFebruary 23, 2024 243

Background
share close

На 27. Златна бубамара на популарноста се доделени награди во 25 категории:

Тинејџерска ТВ серија – „Тин-Камп“

Балетска претстава за деца – „Петар Пан“

Трајни вредности за афирмација на танцот – Тодор Миладинов

Трајни вредности во народната музика – Нино Величковски

Трајни вредности – Д-р Миодраг Врчаковски – текстописец

Посхумна награда за животно дело – Кире Костов

Спортист на годината – Игор Стефановски-Иџе

Спортски успех – Одбојкарска репрезентација

Најпопуларен спортист – Никола Ѓоргиев

Концерт на годината –  Владо Јаневски

Животно дело – Драган Мијалковски

Трајни музички вредности – Жељко Самарџиќ

Актерка на годината  – Наталија Теoдосиева

Најпопуларен млад актер – Сергеј Димовски

Театарска претстава – „Ало, ало“, продукција на Театар „Комедија“

Спортска легенда – Кире Лазаров

Етно песна на годината – Давид Темелков и „Моја Македонија“

Проект на годината – СИМБИОЗА -Танец и НОБ

Типографија-дизајнирање македонски кирилични фонтови – Ласко Џуровски

Дуо на годината  – Александар и Дац

Пејачка на годината – Андријана Јаневска

Албум на годината – „Македонијо, во срце те носиме“

Најпопуларна нова институција – Национален џез оркестар

Награда за уникатни музички вредности – Рамбо Амадеус

Песна на годината – ДНК & Врчак – Посреќна

Written by: radiobubamara_editor

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%