Музички новости

Page: 8

Каролина Гочева, Дуке Бојаџиев и Бранко Николовски од Фолтин, денеска на Јутјуб го објавија нивниот сингл насловен „Крв да ни се стори“. Музиката и текстот се на Бранислав Николов, додека аранжманот и продукцијата се на Дуке Бојаџиев, а во приказната учествуваат и музичарите Трајко Симоновски-Таци, Мартина Баракоска, Мартин Џорлев, Владимир Крстев и продуцентот Ивица Јанкуловски. […]

Промоција на песната „Лепе лажи“ и спотот за истата, за најновиот филм на Душан Ковачевиќ „Није лоше бити човек“, се одржа во саботата во Џез кантината „Лисабон“, во белградската „Комбанк сала“, со дел од актерската и авторската екипа. Песната е компонирана од авторот на музиката за филмот Момчило Бајагиќ Бајага во соработка со неговиот колега […]

Кристина, Анастасија, Миха и Филип од серијалот „Дајте музика“ ќе ја претставуваат Македонија на Јуниор Евросонг, со песната „Грин форсес“. Откако од МРТ пред неколку дена најавија дека децата од „Дајте музика“ ќе бидат македонски претсавници на Јуниор Евросонг, сега ги открија имињата на двете момчиња и двете девојчиња што ќе пеат, а го открија […]

ABBA имаат нов сингл. „Just A Notion“ е насловот, а беше објавена на 22 октомври. Фановите веќе ја препознаа како најдобра песна „blast to the past“ откако оваа шведска поп група повторно е активна. Инаку, „Just A Notion“ е трета песна, по „I Still Have Faith In You“ и „Don’t Shut Me Down“ Потсетување – […]

Интернационалниот ансамбл Barcelona Gipsy balKan Orchestra го објави новиот видео сингл наречен „Море сокол пие“. Инспирирани од природата со која беа опкружени и од концертот чија енергија за нив е незаборавна, BGKO ги поврза трите балкански земји во една приказна. Традицијата на Македонија е сумирана во една песна, во една емоција. Средбата со вечната мелодија […]

Македонскиот изведувач и уметник Павле Камилоски ја промовира новата песна „Универзумот си работи за нас“. Музиката, текстот и аранжманот за Павле ги напишал Александар Тарабунов, инаку негов близок пријател, кој според Камилоски, ја прикажал неговата вистинска природа во едно извонредно музичко парче. Песната е пропратена и со видео приказна со многу страст и љубовен занес, […]

Сплитскиот heavy бенд „Осми путник’, најпознати по фронтменот Златан Стипишиќ Џибони со кој во 80-те години од минатиот век, беа едни од најпопуларните во регионот, се враќаат со стил сцената, освежени со нов вокал Џулијано Ѓаниќ, а првата заедничка авантура е дуетот со музичката дива Дорис Драговиќ, која уште еднаш го покажа целиот сјај на […]

Култниот македонски бенд „Мизар“ издаде нов сингл под наслов ‘Messengers Of The Downfall’ . Бендот е со сигурност еден од пионерите на dark звукот на овие простори, дури и по 40 години, создава и изведува подеднакво моќно, предводен од длабокиот вокал на Зоран Тортевски, со кој интерпретира специфичен израз базиран на словенско црковно пеење. Иако „Мизар“ […]

 „Дубиоза колектив“ еден од најпознатите бендови во регионот, објави спот за песната „Кафана“. Ова е првиот сингл од претстојниот албум, кој се очекува да излезе на почетокот на следната година. Од бендот велат : „Ова е првото хорор видео во Босна и Херцеговина. Приказната е сместена во типична локална кафана каде искусна кугерска екипа подготвена го […]

Македонската музичка сцена е збогатена со ново винил издание. “Стела” е новото интересно уникатно македонско винил издание, кое влегува во категоријата must have, со оригинална музика на Оливер Јосифовски во изведба на Љубојна. Насловот го носи по истоимениот игран филм. Ова е втор винил на групата и прво винил издание со филмска музика на домашната […]


[There are no radio stations in the database]