Музички новости

Page: 7

Најпопуларниот босански бенд  Дубиоза колектив, објави интересно видео на популарната социјална мрежа ТикТок во кое пее за голготата со пандемијата во БиХ. Имено, членовите на овој бенд со стихови ја опишаа моменталната состојба со пандемијата во БиХ, алудирајќи притоа на небрежноста на властите за здравјето на граѓаните, а со тоа и на кризата со набавката […]

Јуре Бркљача, ја збогати хрватската музичка сцена со уште една прекрасна балада, која авторски ја потпишува  Мирослав Рус. „Остани тајна мога живота“, е насловот на овој сингл, во кој се чувствува наплив од љубовни емоции, слушајќи го гласот на младиот Јуре. Познато е дека двоецот Рус-Бркљача, досега имаат успешни хитови како што се : „Јас […]

Новата песна на омилениот хрватски поп музичар Борис Новковиќ, насловена „Пун мјесец, ти и ја“, е продолжение на соработката на Борис со продуцентот Хрвоје Прскал и неговиот придонес кон оптимизмот кој очајно ни е потребен во сегашната ситуација. За песната е објавен и интересен спот во режија на Раул Бржиќ, а покрај Борис Новковиќ, во […]

Познатиот актер и шоумен Игор Џамбазов, пред околу 2 години, за јавноста откри дека своевремено имал напишано песна со наслов „Шал“, посветена на девојка која била дел од неговиот живот, а за која аранжман направил Никола Перевски-Пере од „Нокаут“… Можеби помина подолго време, но токму ова музичко парче откинато од непресушната инспирација на Џамбазов и […]

Нов сингл и видео спот! Најперспективниот бенд кај нас, ФАНК ШУИ, со својот исклучителен талент и константната работа на својот израз, ја одбележаа 2020та продуцирајќи два важни синглови во нивната кариера. МЕТЕОРИ и ВЕТЕР, кои заедно со своите официјални видеа се авторски материјал кој ја мултиплицираше регионалната публика на Фанк Шуи, во рекордно време се […]

Mомците од сплитскиот состав Камби, кои на хрватската музичка сцена се појавија пред околу една година, веќе покажаа во неколку наврати дека имаат сериозни музички планови. Последниот во низата проекти им е темата со наслов „Заљубљен“ со која настапија на хрватската Дора и го имаа едниот од највпечатливите настапи. „Заљубљен“ е вистинска бомба од песна! […]

Познатата народна песна „Јовано, Јованке“, под продукциската палка на искусните и докажани Маурицио Абени и Марко Страчони од Италија, доживеа нов аранжман. Безвременската песна, музички ја интерпетираа современиот гудачки состав “Destiny Quartet“ од Софија, Република Бугарија и Дуото “Александар&Дац“. Со посебна жар,„Јовано, Јованке“ ја свират прекрасните дами од квартетот „Destiny“ кои, преку магијата на своите гудала ги повикаа гласовите на популарното […]

Во спомен на еден од најголемите кантавтори и музичари од просторите на поранешна Југославија, Радио Бубамара од петокот вечер пушта само песни во изведба на Ѓорѓе Балашевиќ. Тој почина од компликации со корона вирусот, на 67-годишна возраст и предизвика бура од емоции кај сите што ги сакаа неговите песни. Цел викенд, слушателите на Радио Бубамара […]

Хаусмастерс,  скопски бенд составен од музичари од повеќе музички сфери и бендови. Cвират фанк, поп и new jazz. Михаил Парушев како автор на групата, продуцент и ритам селектор, Ѓоле Грујоски на гитара со своите силни делници, Дамир Имери со целосен склоп на хармонија и импровизација, Трајко Симоновски како гостин на бас гитарата и  Драган Трајковски со […]

Песната „Ми вети ти“ што матично ја исполнувала македонската музичка легенда Диме Поповски, деновиве ја преработи бендот на Џоле Максимовски HolyMood, заедно со Кали и Пере. Освежувањето на добрите македонски песни со препеви и нови аранжмани помага во нивно чување од заборавот на времето кое сакале ние или не си врви. Новите генерации имаат нови форми […]


[There are no radio stations in the database]