Музички новости

Page: 6

Новата песна „Ненормален“ на Владо Јаневски премирно ќе биде емитувана утре, 22.02. 2022, во 12 часот на програмата на Бубамара радио. Ова е регионална премиера на „Ненормален“, со која Владо Јаневски го најавува новиот албум, кој ќе се појави следниот месец во издание на Кроација рекордс. Песната е љубовна балада, снимана во Скопје и во […]

Мики Јовановски Џафер по подолга пауза се јавува со нешто ново на македонската музичка сцена. Неодамна тој ја промовира песната „Џоле бре гол“ што, всушност, е преработка на познатиот светски хит на Чак Бер, „Johny B. Goode“. Промоцијата на спотот снимен за оваа нумера се случи во рамките на одбележувањето на Свети Трифун, на градскиот […]

Регионалниот рок бенд „Дивље јагоде“, по последниот албум „Jukebox“, овие денови објавија нов сингл, кој воедно е и најава за претстојниот студиски албум во издание на Кроација рекордс, а би требало да излезе некаде пред летото оваа година. За новата песна која е насловена “Plave noći bez tebe”, музиката, текстот и аранжманот ги потпишува Зеле […]

Бојана Скендеровски повторно чекори цврсто на македонската естрада, со нова и моќна приказна трансформирана во емотивна мелодија. Спотот на новата песна на Бојана, насловена „Зад завесите“ денес премиерно ја добива својата онлајн промоција. Приказната за отсуството на емпатијата во светот полн со предрасуди е дел од новиот проект на Бојана, со којшто започнува низата на дополнителни изненадувања, коишто Бојана ќе […]

Денес, четврток, 27.01. во 15 часот, во време кога во Загреб се одржувашe церемонијата на испраќањето на Аки, премиерно на Радио Бубамара можевте да го слушнете последниот сингл на „Парни ваљак“ – песната „Поново“, последната песна на Аки Рахимовски. Повеќе од 150 регионални радио-станици во исто време го емитуваа синглот, и на тој начин, испративме […]

Бендот „Ареа“ го објави новиот сингл „Ангелу мој“, блуз рок балада која треба да биде дел од новиот албум. Со него, како што информираат од бендот, ќе биде одбележана 30-годишнината од неговото постоење. „Среќни сме што ви ја претставуваме нашата најнова песна со наслов „Ангелу мој“, овој пат балада во блуз рок варијанта која ќе […]

Песната „Бројаница“ на Игор Атанасовски, познат како Гуру Харе, во изведба на Тања Тас, вокалистка на групата „Темпера“ е чудесна балада за животот, метафорично претставен како бројаница. Автор на музиката, текстот и аранжманот е Гуру Харе, а во изведбата учествуваат и Давид Имери на хемонд органа и Мите Димовски на тапани. Доследен во својата музика, […]

Песната „Пожури, пожури“ на поранешната Фрајла, Марија Мирковиќ, регионално е пречекана со големи симпатии. Тоа е првиот нејзин соло-сингл, откако ја напушти групата „Фрајле“, во која членуваше 12 години и за која напиша многу од нивните хитови. -Да, ја напуштив групата токму кога „Фрајле“ веќе имаа постигнато сериозен успех кај публиката, но тој успех дојде […]

Жељко Самарџиќ, минатата недела, ја претстави новата песна насловена „Опрости ако тражим превише“. Станува збор, како што вели, за емотивна зимска балада, која мириса на варено вино и љубов, а зад која авторски стојат Драган Брајовиќ Браја, кој се потпишува на музиката и текстот и Мирослав Столица, кој беше задолжен за аранжманот и продукцијата. Песната […]

Саксофонистот Горан Папаз ja објави преработката на песната „Го молам ноќва небото“ од Тоше Проески. Како продуцент и гитарист на песната се потпишува Танче Гроздановски, пијаното го свири Иван Еминовиќ, а вокалот е на Андреа Гроздановска. „Маестро Григор Копров кој е автор на музиката и еден од најдобрите текстописци кај нас, Огнен Неделковски, несебично дадоа дозвола […]


Current track

Title

Artist