Музички новости

Page: 6

Maкедонскиот музички состав LILIT по трет пат оваа година го разбранува нашето музичко поднебје – овој пат со новиот сингл насловен “Одговор”.  – Сведоци сме на одмотување на една лична приказна со носталгичен почеток и моќен крај. Во самиот спот искористени се кадри од првиот концертен настап на LILIT со кој ја запознаа јавноста со […]

Марија Мирковиќ, поранешната членка на новосадскиот бенд Фрајле, го претстави својот прв сингл „Пожури,пожури“. Иако досега е наградувана за многубројните текстови кои ги потпишала како членка на познатата женска група, овојпат таа пее стихови од Алка Вуица. Песната е пропратена и со интересно видео снимено во Венеција, а во режија на Сандра Михаљевиќ.

Петар Грашо на 11 февруари следната година, ќе одржи концерт во Сплит арената, а на 26 февруари ќе пее во Загребската арена, а како увертира на овие настапи, на инстаграм ја најави новата песна „Јел ти река ко“, прекрасна балада која ги воодушеви неговите фанови. View this post on Instagram A post shared by Petar […]

Една вистинска легенда на британската музика и една друга легенда во создавање ја објавија три недели пред Божик заразната, весела и придвижувачка песна „ Merry Christmas“. Ширан на крајот на октомври го објави албумот „= (equals)“, а двата најголеми хита од него „Bad Habits“ and „Shivers“ веќе ги освоија врвовите на топ-листите од двете страни […]

Првата божикна песна на групата –повратничка АББА е објавена денеска како посебен празничен сингл. „Little Things“ или „Слатки нешта“ е четвртиот сингл од нивниот албум „Voyage“, со кој го најавија големото враќање на сцената, речиси 4 децении по официјалното растурање на шведската група. Албумот „Војаж“, како и овие 4 синглови, вклучувајки го и божикниот, се […]

Меланхолична и романтична – таква е новата песна на Владимир Кочиш – Зец, некогашниот член на групата „Нови фосили“, кој и натаму неуморно работи. 73-годишниот пејач и гитарист деновиве ја објави песната „Дуња под јакном“, есенска балада која веднаш кај публиката предизвика бројни позитивни ракции. -Ја избрав дуњата како симбол во оваа песна, симбол на […]

Нина Бадриќ на крајот на годината, со подарок за својата публиката – нов сингл „Памтим“ – емотивна балада која веднаш беше окарактеризирана како химна на невозвратена љубов. Песната е создадена во соработка со Предраг Мартињак, а Нина традиционално ги потпишува стиховите, за кои признава дека во неа долго време тлееле. Песната „Памтим“ е мојата најинтимна […]

Шест од 12-те песни на новиот албум „Гори улица“ на Борис Новковиќ веќе беа објавени изминативе 10-ина месеци како синглови и со убавиот прием кај пошироката регионална публика – најавија хит-албум, достоен за 35-годишнината од појавувањето на неговиот прв албум „Куда иду изгубљене девојке“. – Во тие 35 години мора да сум бил луд сето […]

Mакедонскиот пејач со загрепска адреса Давид Темелков деновиве ја промовира новата песна „Неутјешна глад“ или „Прстот на судбината“ во македонската верзија. Заедно со песната, за која стиховите ги напиша Драгиша Баша,  а музиката и аранжманот Миро Буљан, песната доби и спот, чија речиси целосна продукција, од сценариото до режијата, ги направи Давид. -Овој пат така […]

Неодамна во Белград беше основана Фондацијата План Б, со цел да им се помогне на професионалните музичари. И веднаш, оваа иницијатива ја подржаа многубројните регионални музичари – македонските Влатко Стефановски и Тамара Тодевска, како и Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле од „Ван Гог“, Драги Јелиќ од „ЈУ група“, Дадо Топиќ, Дејан Цукиќ, Ален Исламовиќ, Горан Шепа […]


[There are no radio stations in the database]