Музички новости

Page: 5

Тони Цетински објави нова песна со љубовна тематика, насловена „Чувам љубав“. Автор на текстот и музиката е Амир Лојо, а песната е пропратена и со интересна видео приказна за која беше задолжен Здравко Теркеш. Со новиот сингл „Чувам љубав“, Тони Цетински настапи на фестивалот на забавна и поп музика „Београдско пролеќе“, каде што освои и […]

Во улицата Јован Цвијиќ во Нови Сад, пред семејната куќа на Ѓорѓе Балашевиќ, неговото семејство, завчера вечерта, организираше презентација на антологијата на љубовната поезија „Додир свиле“ за соседите, пријателите и почитувачите на неговото творештво. Новата книга содржи и необјавени песни, како и преписка меѓу Ѓоле и неговата сопруга Оливера.Децата на Балашевиќ, Алекс, Јован и Јелена […]

После подолга пауза, Влатко Лозаноски – Лозано ги израдува своите фанови со нова песна во комплетно нов музички стил. По веќе познатите „Вардаре“, „Километри“, и „Мајко“, новата песна е во диско ритам, насловена е „После полноќ“ и е авторско дело на Лазар и Магдалена Цветковски, додека спотот е во режија на Даниел Јовевски.

Познатите шоумени Весна Петрушевска и Игор Џамбазов ја промовираа еколошката химна онлајн на јутјуб каналот на „Агенда 21“. Песната е изработена за телевизиската емисија  „Агенда 21“ која има за цел да се подигне свеста кај граѓаните за важноста на грижата за животната средина. – „Ѓубре, ѓубре, ѓубренце“ е рефренот кој ќе го потпевнувате секој пат […]

Вечерва во големата сала на Центарот за култура во Битола беше промовирана преработката на песната “Ако одам во Битола“ на авторот Петар Георгиевски – Калица, која за многумина е најубавата битолска песна во поновата музичка историја. Музичката преработка на оваа песна ја направи Благојче Трајковски, ја отпеа Димитар Андоновски, сето тоа е напополнето со звуците на харфата […]

Долгоочекуваниот нов албум, хрватската поп-пејачка Северина го најави со синглот „Фалиш ми“ на кој првпат сорабоува со бугарскиот пејач Азис. „Кога ми беше предложен Азис, знаев дека тоа ќе биде мал чекор за него, но голем за оваа песна што и докажа со својата изведба. Откако почна да се создава песната, Азис беше со нас […]

Младиот пејач Давид Темелков денес го промовира новиот сингл „Штом бидеш без мене“ – љубовна балада за борбата меѓу срцето и разумот. -Во светот во кој живееме понекогаш е тешко да избереме што е исправно. Не е едноставно да се одлучи помеѓу срцето и разумот. Верувам дека тоа не се само мои битки, туку и […]

Концертот, насловен „Ваљак и пријателите: Доволно е да се рече… Аки“, одржан во саботата во арената „Загреб“, помина како силен емотивен момент, во кој членовите на групата „Парни ваљак“, нивните пријатели и публиката на сцената се простија од Аки Рахимовски. Кристијан Кики Рахимовски, синот на прерачно починатиот Аки, ја поздрави публиката со зборовите: „Добродојдовте на […]

Kантавторката Марија Мирковиќ, која ја започна својата музичка кариера со групата The Frajle, за која ги напиша некои од нивните најпознати хитови, за помалку од една година од нејзината соло кариера, го објави својот втор сингл. „Моја душа“ е насловот на новата песна, емотивна композиција во чии зборови ќе се препознаат многумина, а Марија и […]

Пејачката Ана Ѓуриќ, попозната како Констракта, победи во финалето на изборот за песна на Евровизија во Србија. Таа ќе ја претствува државата со песната „In Corpore Sano“ на најпопуларниот европски музички натпревар кој во мај ќе се одржи во Торино. Констракта доби над 40.000 СМСгласови од публиката, и веднаш кажа дека воопшто тоа не го […]


Current track

Title

Artist