Музички новости

Page: 4

Синоќа, во Битола, во амфитеатарот во античкиот град, Хераклеја Линкестис, во рамките на “Илинденски денови“ и “Бит фест“ концерт одржаа двата големи уметнички бренда Танец и Влатко Стефановски. Музичарите на “Танец“ заедно со Влатко ја делеа сцената на големиот концерт, за кој аранжманите на антологиските ора „Пелистерско“, „Касапско оро“, „Ситна лиса“, „Поступано“, „Калајџиско“, „Пајдушко“ и […]

Познатиот пејач и композитор Роберт Билбилов направи уште едно ремек-дело, но овојпат го зачува за себе, односно го отпеа во дует со младата пејачка Лара Иванова. Песната носи наслов „Јас против целиот свет“, а автор на музиката и аранжманот е токму Роберт, додека како текстописец се потпишува Робин Зимбаков. Роберт и Лара за нивната дуетска песна снимија и […]

Ламбе Алабаковски објави нова песна по седум години пауза и со тоа го најави неговиот „камбек“ на македонската музичка сцена. Новиот сингл е со наслов „На чекор од брегот” и е снимен кај Димитар Андоновски, а музиката ја направи Александар Тарабунов.  Текстот е на Зоран Стојановски- Зонде, кој исто така е режисер и на видеоспотот […]

На самиот почеток летово, освен море, сол и сонце, ни ја носи и новата балада на Давид Темелков, и тоа од најголемиот регионален фестивал “Сунчане Скале” кој се одржа во Херцег Нови. Од овој фестивал потекнуваат голем број балкански ѕвезди кои изградиле блескава кариера. Токму во нивно друштво, како и во друштво на многу млади […]

Нов хит на Суперхикс насловен „Крута“ Суперхикс Банда Инструментале – бенд кој скоро 30 години ја пишува македонската музичка историја, го објави својот нов сингл насловен „Крута“. Синглот е снимен во текот на месец јуни оваа година во студиото ТРА ЛА ЛА на Мите Димовски, а е првиот од неколкуте нови синглови на Суперхикс кои публиката со […]

Култните Ареа од вчера со нова песна насловена „Јаве или сон“. Песната ќе биде дел од новиот албум „Љубов е“, нивни седми по ред албум, а ќе биде промовиран деновиве. „Јаве или сон“ е пропратена и со видео кое се снимаше кон крајот на мај месец, а режијата му беше доверена на Александар Ристовски. 

За прв пат во кариерата, музичките великани Дадо Топиќ и Влатко Стефановски ги здружија силите и знаењето, а резултатот е емотивната балада „Само за њу“. Текстот е на Дадо Топиќ, компонирана е од Зоран Коневиќ и Шидахар Соланки, и е една од деветте песни на неодамна објавениот албум „План Б вол. 1.“, соопштуваат од Фондацијата […]

Влатко Лозаноски – Лозано, за својот роденден, наместо парче торта, неговата верна публика ја почести со нова песна. Станува збор за летна песна со „заразен“ текст и мелодија, a нејзиниот наслов е краток и јасен: „Ме нервираш“.Aвтори на истата се Лазар Цветкоски, односно музика и аранжман, додека пак текстот е дело на Магдалена Ена Цветкоска […]

Новата песна „Prezirem samocu“ е вистинскo изненадување и за самата кантавторка Марија Мирковиќ. Поранешната фрајла изјави дека ова музичко парче и за неа бил вистински експеримент, што многу ја радува. Песната е нов музички израз на нејзиниот репертоар и е вистинско летно освежување за нејзината публика. Овој сингл можеби не е мој стил, но конечно […]

Дивата на хрватската музичка сцена, Данијела Мартиновиќ, објави нова песна со наслов „ФОРТУНАТА“, песна со која по седум години се враќа на Сплитскиот фестивал. „Минатата година, додека одмарав кај светилникот, некаде во раните утрински часови, Леа Деклева ми испрати песна испеана само со пијано. Ги ставив слушалките и го гледав хоризонт… Беше како безвременска филмска […]


Current track

Title

Artist