Музички новости

Page: 4

Бојана Скендеровски ја промовираше својата нова песна „Среќа и несреќа“.Песната е во продукција „Скендеровски“,  снимена на македонски и на српски јазик. Комплетен автор на песната „Среќа и несреќа“ е Саша Милошевиќ-Маре, а препевот на текстот на македонски јазик е на Огнен Неделковски. За новата песна Бојана сними и видеоспот под режисерската палка на Били Д, […]

„Бегаме“ е новото музичко остварување на Дани Димитровска во соработка со Бранислав Николов од групата Фолтин или познат како Пијан Славеј. Музиката и текстот се на Весна Малинова, а аранжманот го потпишува Јордан Манов кој стои зад ова дело. „Трчањето е одраз на човековата површност во модернистичкиот колектив; отуѓеност, одвојување во суперлативи… страв од одговорност […]

Пет композиции со вкупно времетраење од 18 минути го сочинуваат новиот албум на Бранислав Николов, фронтменот на групата „Фолтин“. Под неговиот уметнички алијас Пијан славеј, Бранко Фолтин на овој албум во издание на Скопје џез фестивал, презентира „поконкретна музика со поетски сензибилитет на една нова македонска шансона“. „Потоа, тоа стана импулс за послободна и поширока […]

Саксофонистот Горан Папаз, минатиот месец, ја промовираше песната насловена „Овој момент“, каде гостува и легендарниот Влатко Стефановски, а минатата недела го објави и спотот за истата. „Не можам да опишам со зборови колку ми значи ова парче музика на кое ми гостува човекот кој никого нè оставил рамнодушен со неговото свирење. Бескрајно сум благодарен на […]

Мијата, во пресрет на летото, објави нова песна насловена „Враќање дома“. Музиката е на Александар Пешевски, текстот го напиша Весна Малинова, а аранжманот е на Дамир Пух, Наташа Миха и самата Мијата, која овој пат се јавува и како режисер на интересна видео приказна со која е пропратена новата песна. „Снимањето на спотот беше моето […]

„Дани који сјаје“ е новиот сингл на загрепската поп-рок група „Павел“, во која гостуваат и Сања Долежал, Владимир Кочиш Зец и Маринко Колнаго, поранешни членови на групата „Нови фосили“. -Оваа песна е наша посвета на некои поубави времиња, на детството, музичките касети, „Мастерс“ фигурите, мирисот на маминиот лак за коса, време на останувањето доцна надвор, […]

Популарниот хитмејкер Тончи Хуљиќ со бендот Мадре Бадеса го објави новиот сингл – „Баци око на мене“. Специфична, интересна, шеговита, но и типична љубовна песна која го зборува универзалниот јазик на љубовта, пропратена со уште по интересна видео приказна во која Тончи и се обраќа на својата внука која ќе се роди летово и патува […]

Тамара Тодевска објави нова песна, прекрасна емотивна балада, насловена „Савршен крој“. Новиот сингл е во продукција на Фондацијата План Б, а со оваа соработка Тамара им се придружи на своите колеги од регионот: Маја Сар, Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле, Дејан Цукиќ,…. и стана дел од хуманитарниот проект на фондација План Б, која се залага за помош […]

Со обземачкиот поп-ритам, новата песна „ Trending Love“ на младата пејачка Мартина Блажеска веќе си обезбедува нова публика. „Trending Love“ е живописна слика за модерната љубов во ерата на СМС пораките и он-лајн состаноците и претставува, музички и текстуално, природно продолжение на нејзината претходна песна „Розеви неба“, која имаше одличен прием кај пошироката публика. Мартина, […]

Дарио пред некој ден на својот фејсбук профил објави нова песна. Станува збор за прекрасна балада со наслов „Какви се ова времиња“. Тој е автор на музиката , на текстот е потпишана и неговата ќерка Андреа, а за аранжманот бил задолжен Кристијан Габроски. Дарио за песната вели – ја напишал од срце, а ја отпеал […]


Current track

Title

Artist