Музички новости

Page: 3

Откако објави спотови за песните „Корона хит позитиван“ и „Екрем“ од двојниот албум „Карамба“, сараевската група „Забрањено пушење“ деновиве објави видео и за песната „Испод радара“. Ова е трета песна од новиот албум „Карамба“, која добива видео–верзија. Видеото раскажува приказна за човек кој изгубил многу – и жени и пријатели, и верата во Бога, човек […]

За песната „Пјесак ношен вјетром“ од минатогодишниот албум „У по уре“,  Џибони вчера објави анимирано-играно видео во режија на Матко Петриќ. „Пјесак ношен вјетром“ е четвртиот сингл од овој албум кој добива видео-спот, а десетти спот кој за Џибони го режира Петриќ. „Спотовите за Џибони секогаш ми претставуваат предизвик.  Кога ќе погледнам наназад што сме […]

Соработници, пријатели, обожаватели во тага се простуваат од хрватскиот поп-пејач Масимо Савиќ, откако утрово пристигна веста за неговата ненадејна смрт. „Нашиот татко, сопруг, гордост и љубов, Масимо Савиќ не напушти по кратка, но херојска борба. Замина од овој свет, но во нашите души ќе живее вечно – насмеан, топол, силен, исполнет со љубов и исткаен […]

Момците од  ДУПЕР објавија нова песна и нов видеозапис. „Дадада“ е насловот на новиот сингл, а звукот веќе добро препознатлив за нив. Музиката и аранжманот се дело на Борис Какуринов,  текстот е напишан од Илчо Нечовски, а се снимаше во студио „Подрумот“ кај Ангел Ќосев, a за видео приказната, пак. беше задожен Трифун Ситниковски.

Раперот Раде Врчаковски – Врчак прати абер од Соединетите Американски Држави – најавува нов албум, снимен во студијата Парамонт на Лос Анџелес, во соработка со менаџерот на светски познатиот Бруно Марс. На својот профил на „Фејсбук“ Врчак  најавува дека новиот албум, за кој по препорака на неговите професори од Беркли соработувал со врвни имиња, ќе […]

Страста кон музиката, гитарата и пишаниот збор споени во едно. Михаела Антеска од Гостивар го прави тоа со својата прва песна во панк-рок стил насловена „Insecurities“, која официјално ја промовира денеска. Шеснаесетгодишната гостиварка дебитира на музичката сцена како изведувач и како автор на музиката и текстот. Се работи за енергична песна со модерен звук и […]

Елена Ристеска оваа година слави 20години на македонската музичка сцена, откако првпат се појави и победи на аудициите на М2 во 2002ра година, на 22 декември.  За овој голем јубилеј, таа на сите нејзини фанови им подарува  нова песна. Станува збор за песна на англиски јазик,  на која соработува со италијанскиот диџеј Сперадајз, а која […]

Победник на овогодинешното јубилејно 20-то издание на Детскиот избор за песна на Евровизија е Франција. Победи песната „Oh Maman!“ која ја изведе Лисандро. Македонија со песната „Животот е пред мене“ во изведба на Лара Трпческа со Јован и Ирина се пласираше на 14-тото место со 54 бодови. Лара, Ирена и Јован поените ги добија од […]

Хрватската поп-пејачка Северина ја објави новата песна за која текстот го напиша Дино Мерлин. „Успешна сум да преживеам бродоломи. Стопати кога ќе ме скршат, ме растргнуваат на атоми. Ти дадов сè, дури и она што не требаше. Каква будала, каква будала испаднав“, е дел од текстот на песната. Музиката е на Филип Милетиќ, а Дино […]

Подготовките за Детската Евровизија се во тек, објави македонскиот реномиран пијанист Симон Трпчески на социјалните мрежи. Тој објави фотографии на кои е заедно со тимот автори кој стои позади песната која ќе не претставува на Детската Евровизија, а во изведба на ќерката на Трпчески, Лара. Автор на стиховите е братот на Симон, Јован Трпчески, а […]


Current track

Title

Artist