Музички новости

Page: 3

„Дани који сјаје“ е новиот сингл на загрепската поп-рок група „Павел“, во која гостуваат и Сања Долежал, Владимир Кочиш Зец и Маринко Колнаго, поранешни членови на групата „Нови фосили“. -Оваа песна е наша посвета на некои поубави времиња, на детството, музичките касети, „Мастерс“ фигурите, мирисот на маминиот лак за коса, време на останувањето доцна надвор, […]

Популарниот хитмејкер Тончи Хуљиќ со бендот Мадре Бадеса го објави новиот сингл – „Баци око на мене“. Специфична, интересна, шеговита, но и типична љубовна песна која го зборува универзалниот јазик на љубовта, пропратена со уште по интересна видео приказна во која Тончи и се обраќа на својата внука која ќе се роди летово и патува […]

Тамара Тодевска објави нова песна, прекрасна емотивна балада, насловена „Савршен крој“. Новиот сингл е во продукција на Фондацијата План Б, а со оваа соработка Тамара им се придружи на своите колеги од регионот: Маја Сар, Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле, Дејан Цукиќ,…. и стана дел од хуманитарниот проект на фондација План Б, која се залага за помош […]

Со обземачкиот поп-ритам, новата песна „ Trending Love“ на младата пејачка Мартина Блажеска веќе си обезбедува нова публика. „Trending Love“ е живописна слика за модерната љубов во ерата на СМС пораките и он-лајн состаноците и претставува, музички и текстуално, природно продолжение на нејзината претходна песна „Розеви неба“, која имаше одличен прием кај пошироката публика. Мартина, […]

Дарио пред некој ден на својот фејсбук профил објави нова песна. Станува збор за прекрасна балада со наслов „Какви се ова времиња“. Тој е автор на музиката , на текстот е потпишана и неговата ќерка Андреа, а за аранжманот бил задолжен Кристијан Габроски. Дарио за песната вели – ја напишал од срце, а ја отпеал […]

Тони Цетински објави нова песна со љубовна тематика, насловена „Чувам љубав“. Автор на текстот и музиката е Амир Лојо, а песната е пропратена и со интересна видео приказна за која беше задолжен Здравко Теркеш. Со новиот сингл „Чувам љубав“, Тони Цетински настапи на фестивалот на забавна и поп музика „Београдско пролеќе“, каде што освои и […]

Во улицата Јован Цвијиќ во Нови Сад, пред семејната куќа на Ѓорѓе Балашевиќ, неговото семејство, завчера вечерта, организираше презентација на антологијата на љубовната поезија „Додир свиле“ за соседите, пријателите и почитувачите на неговото творештво. Новата книга содржи и необјавени песни, како и преписка меѓу Ѓоле и неговата сопруга Оливера.Децата на Балашевиќ, Алекс, Јован и Јелена […]

После подолга пауза, Влатко Лозаноски – Лозано ги израдува своите фанови со нова песна во комплетно нов музички стил. По веќе познатите „Вардаре“, „Километри“, и „Мајко“, новата песна е во диско ритам, насловена е „После полноќ“ и е авторско дело на Лазар и Магдалена Цветковски, додека спотот е во режија на Даниел Јовевски.

Познатите шоумени Весна Петрушевска и Игор Џамбазов ја промовираа еколошката химна онлајн на јутјуб каналот на „Агенда 21“. Песната е изработена за телевизиската емисија  „Агенда 21“ која има за цел да се подигне свеста кај граѓаните за важноста на грижата за животната средина. – „Ѓубре, ѓубре, ѓубренце“ е рефренот кој ќе го потпевнувате секој пат […]

Вечерва во големата сала на Центарот за култура во Битола беше промовирана преработката на песната “Ако одам во Битола“ на авторот Петар Георгиевски – Калица, која за многумина е најубавата битолска песна во поновата музичка историја. Музичката преработка на оваа песна ја направи Благојче Трајковски, ја отпеа Димитар Андоновски, сето тоа е напополнето со звуците на харфата […]


[There are no radio stations in the database]