Музички новости

Page: 12

Пред неколку дена, во присуство на своите најблиски пријатели, соработници и колеги, актерот и пејач Жарко Димоски направи двојна промоција. Станува збор за промоција на најнова песна со видеоспот насловена како „Танцувај со мене“, како и промоција на неговата прва книга „Пеперутка“. Инаку како автор на песната, односно на музиката и аранжманот се потпишува познатиот […]

Сплитската клапа Ришпет ја објави прекрасната балада „Цукар“, која изобилува со традиционален далматински звук, а со која ќе настапи и на 61-то издание на Сплитскиот фестивал. „Станува збор за љубовна балада, која го опишува она единствено чувство кога сте со саканата особа“ – коментира авторот на музиката Перо Козомара. Текстот го потпишува Сања Тафра, додека […]

Oткако ги освои регионалните радио станици со најавниот сингл „Kupit ću nam sat“, легендарниот рокер Жељко Бебек го промовираше и новиот албум „Mali oblak ljubavi“, на кој работел во изминативе 15 пандемиски месеци. Се надевал, вели, на успехот на песната „Kupit ću nam sat“, но очекува и целиот албум исто така добро да биде примен […]

Новата песна на групата „Last Expedition“ е истовремено и химна, и класика и оперска арија и рокенрол, вели Енис Енко Хаџиќ, претставувајки ја песната „Мајка“, која деновиве беше објавена на каналот Јутуб. -„Мајка“ се роди едно утро, спонтано, од силната љубов кон земјата во која живееме – вели Енко, фронтменот на „Last Expedition“. Иако песната, […]

Пејачката Викторија Лоба & Friends продуцираа анплагд музичко матине за нејзиниот албум “Нов Свет”. Официјално може да се чујат шест песни на ЈуTуб каналот на Лоба, буквално песни за сечиј вкус. – После долг период на музички молк во однос на концерти во живо, музиката во нас мораше да го најде својот пат и да […]

Една од најпопуларните и најоптимистички македонски песни, антологиската „Чукни во дрво“, под покровителство на „Алкалоид“ доби нова верзија. Изведувана и преработувана повеќе од три децении, од сериозни музичари од земјава и од регионот, овој пат довербата за нејзина изведба авторот Влатко Стефановски им ја додели на најмладите. Безвременските стихови и уникатната преработка и изведба од […]

По успехот на хитот „Мали круг, великих људи“, Масимо објави уште една одлична песна, која веднаш се искачи на врвот на сите топ листи. Станува збор за песната „Путујемо и кад стојимо“ која со нејзината емоција и убави стихови ги освои срцата на публиката и радио-етерот, а сега веќе има и свое визуелно издание, за […]

Легендарната песна “Да си мерак песна“ која на Макфест 1988 година ја испеа Бисера Велетанлиќ, денес, после 33 години повторно ја оживеа пејачката Бојана Скендеровски заедно со составот „Мерак“.  „Темата беше авангардна и за тоа време, така што решивме многу да не ја менуваме, не сакавме да додаваме или одземаме нешто на некое дело кое […]

Хрватскиот кантавтор Џибони го најави новиот албум „У по уре“ за крајот на јули месец. -„Станува збор за мини албум, а насловен е „У по уре“ (Во половина час), затоа што кога завршив сфатив дека сè застана во половина час. Содржи пет песни, а сите мои песни се по пет и пол, шест минути, па […]

Групата „Хладно Пиво“, која со своите хитови веќе три и пол децении е присутна на музичката сцена, секогаш умее да ги изненади своите фанови. Миле Кекин и останатите членови на бендот, денес ја промовираа најновата песна “Carpe diem”, а уште поголемо изненадување е дека ја снимија со Сања Долежал! За многумина, соработката помеѓу „Хладно пиво“ […]


[There are no radio stations in the database]