Музички новости

Page: 11

Три шармантни и талентирани девојки, еден историски локалитет, еден предизвикувачки рефрен и многу пофалби и поддршки. Вака накусо звучи приказната околу женското трио „Тринити стрингс“, кое деновиве ја објави песната „Да или не“. Во „Тринити стрингс“ членуваат: Марта Куч, виолончелистка и вокал и виолинистките  Александра Мирсинова и Ирена Стојановска. Музиката и текстот на песната “Да […]

Песната „Магла“ на младата Антониа Гиговска е сингл од новиот студиски материјал кој треба да биде комплетиран до крајот на годинава. Музиката и аранжманот за „Магла“ се на Лазар Цветковски, а текстот е на Тајзи. -„Магла“ е дел од албумот „2001“ кој ќе содржи 12 нумери. Некои од нив се веќе пуштени во етерот, но […]

Бендот „Дупер“ вечерва во 18 часот на својот Јутуб канал ги објави новите песни од првиот албум насловен „Хипер“. Уште од нивното појавување беа вистинско освежување на македонската музичка сцена. „Не сум твој тип“ е нивната прва песна со која успеаја да ја пренесат нивната позитивност. Следуваа „Тело за на ТВ“, „Ние сме 2“, „Пробај […]

Македонскиот алтернативен бенд „Д Хаундс“ (The Hounds), по кратка пауза, објавија нова песна насловена „Тишина“. За музиката, текстот и аранжманот се погрижија членовите на бендот , а за продукцијата беше задолжен Јордан Манов – Devils Eye Studio. Златко Карчески(Zlatko Karceski ), фронтменот на „Д Хаундс“, на својот фб профил напиша: -„За “Тишина” Крат(ish)ко споделување на […]

Македонската пејачка Лилјана Атанасова попозната како Лили, а популарна во култните места низ Скопје како самостоен Unplugged музички изведувач, препознатлива е по евергрин изведбите на познати наши македонски, екс ју и странски песни со нејзиниот доста специфичен глас. Изминативе денови објави нова песна за која напиша: -„Flowers! Песната има интересна историја и сакам да ја […]

„Невидени“ е насловена новата песна на Мијата, за која текстот го напиша Весна Малиновска, а музиката Александар Јовевски. Песната, како што вели  Мијата, е посветена на Бранко Стојовски и на сите блиски кои ги изгубивме во минатиот период. Амбициозна и креативно љубопитна, Мијата за песната „Невидени“ направи и спот, кој самата го режираше и монтираше. […]

Новиот албум на „Фолтин“, насловен „Симултан бакнеж“, донесува четири нови песни на групата, снимени во студиото „Алшар“ во декември минатата година. -Изданието ќе го промовираме со спот за една од песните „Кој може да расипе еден ваков ден“, во режија на Милена Виитман.  Директор на фотографија е Michell Rivas, а актери се Rio Rasch и […]

Игор Џамбазов објави нова песна, насловена едноставно „Love is so good“. Песната за која Игор ги напиша музиката и текстот е снимена во студиото „Тра-ла-ла“ на Мите Димовски и претставува своевидно музичко признание за убавиот период низ кој Игор очигледно минува – откако од минатата година е во врска со алпинистката и сликарка Илина Арсовска. […]

Младата и талентирана кантавторка и вокалистка Дина Јашари, деновиве во етерот промовираше нова тема. Нејзиното најново остварување е насловено „Копнежи“, песна позади која како автор се потпишува самата Дина, а миксот и мастерингот се на Драги Иванов. Дина која има навистина пријатен глас, нежен, а во истовреме и моќен вокал, полека станува препознатлива по стилот […]

Љубојна, еден од најреномираните македонски етно-бендови, деновиве ја изненадија својата верна публика со песна која ја изведоа во живо на нивниот последен концерт во 2019, пред пандемијата, за сега да ја најават нејзината студиска реализација.  Станува збор за песната насловена како „Јас и ти“, која ја напиша Вера Милошевска. Со ведриот латино ритам кој „мириса […]


[There are no radio stations in the database]