Музички новости

Еве го списокот на добитници на наградата Златна бубамара на популарноста за 2022: Тинејџ-хит – Лара Трпческа за „Животот пред мене е“ Трајни музички вредности – Јаков Дренковски Тинејџерска ТВ-емисија – „Тин камп“ Најперспективна пејачка – Лара Иванова Животно дело – Ефто Пупиновски Животно дело – Блага Петреска Животно дело – Миле и Ѓорѓи Барбаровски […]

Ако основното идејно мото на овогодишната „Златна Бубамара на популарноста“ беше „Да ги наполниме батериите на ефтина струја“, тогаш креативното мото на ова 26-то издание на омилената манифестација беше рефренот на Блага Петревска „Песната е да ти каже што не може – душата“. Најмногу низ песна, но и низ шега и иронија, на скапа и […]

По спектакуларниот 8-мартовски концерт во загрепска Арена, Златан Стипишиќ Џибони и по втор пат ја растури Арена со уште еден концерт, одржан синоќа (10. март). Преполната Арена на глас ги пееше неговите познатите хитови од долгата кариера, која трае веќе 35 години. Бројните награди од публиката и од музичкиот еснаф низ сиве овие години ја […]

Музичкото патување Топ.Хр, што синоќа (23.02.2023) во загрепската сала „Лисински“ го организираше Хрватското дискографско здружение и РТЛ, ги награди – по четврти пат – најуспешните музичари во минатата година во 11 категории – водејки се според податоците добиени од радијското емитување, кое вклучува повеќе од 140 станици во земјата, според физичката продажба и дигиталната продажба […]

Актерката Ана Марија Бокор Врдољак и Даворин Боговиќ, поранешниот член на групата „Прљаво казалиште“, ја отпеаа заедно песната „Мигрена“, на текстот на Бокор Врдољак, а на музика на двоецот ShyBy, составен од композиторот и музичар Иван Арнолд и актерот Марио Мирковиќ. На Ана Марија Бокор Врдољак, актерка во загрепскиот театар Жар-птица“, ова и е прва […]

Откако објави спотови за песните „Корона хит позитиван“ и „Екрем“ од двојниот албум „Карамба“, сараевската група „Забрањено пушење“ деновиве објави видео и за песната „Испод радара“. Ова е трета песна од новиот албум „Карамба“, која добива видео–верзија. Видеото раскажува приказна за човек кој изгубил многу – и жени и пријатели, и верата во Бога, човек […]

За песната „Пјесак ношен вјетром“ од минатогодишниот албум „У по уре“,  Џибони вчера објави анимирано-играно видео во режија на Матко Петриќ. „Пјесак ношен вјетром“ е четвртиот сингл од овој албум кој добива видео-спот, а десетти спот кој за Џибони го режира Петриќ. „Спотовите за Џибони секогаш ми претставуваат предизвик.  Кога ќе погледнам наназад што сме […]

Соработници, пријатели, обожаватели во тага се простуваат од хрватскиот поп-пејач Масимо Савиќ, откако утрово пристигна веста за неговата ненадејна смрт. „Нашиот татко, сопруг, гордост и љубов, Масимо Савиќ не напушти по кратка, но херојска борба. Замина од овој свет, но во нашите души ќе живее вечно – насмеан, топол, силен, исполнет со љубов и исткаен […]

Момците од  ДУПЕР објавија нова песна и нов видеозапис. „Дадада“ е насловот на новиот сингл, а звукот веќе добро препознатлив за нив. Музиката и аранжманот се дело на Борис Какуринов,  текстот е напишан од Илчо Нечовски, а се снимаше во студио „Подрумот“ кај Ангел Ќосев, a за видео приказната, пак. беше задожен Трифун Ситниковски.

Раперот Раде Врчаковски – Врчак прати абер од Соединетите Американски Држави – најавува нов албум, снимен во студијата Парамонт на Лос Анџелес, во соработка со менаџерот на светски познатиот Бруно Марс. На својот профил на „Фејсбук“ Врчак  најавува дека новиот албум, за кој по препорака на неговите професори од Беркли соработувал со врвни имиња, ќе […]


Current track

Title

Artist