Музички новости

Уште само девет дена до големиот концерт на популарното дуо ДНК. На  3-ти декември во спортскиот центар „Борис Трајковски“, Панчо и Андреј, ќе го одбележат големиот јубилеј – 20 години музичка кариера. Во пресрет на роденденскиот концерт, на нивниот фб профил го објавија новиот и последен сингл „Романи“, а кој ќе биде дел од претстојниот […]

Хрватската поп-ѕвезда Данијела Мартиновиќ има нова песна “Vjerujem ljudima” за која самата вели дека е ода за доброто кое живее во секој човек. „Понекогаш е неопходно се да се раздрма, да се сруши за добрината да засјае во секој од нас. Цврсти прегратки, сигурност, пригоден збор, убав гест, малку љубезност, малку разбирање. Никој и ништо […]

Кантавторката Марија Мирковиќ, која на домашната јавност ѝ е позната како некогашна членка на составот Фрајле, веќе ја навикна пубиката видеата за своите песни да ги снима на светски дестинации. Така е и овој пат, спотот за новата песна со наслов „Не питам те ја за њу“ го сними во Шпанија. Под режисерската палка на […]

Објавена е песната со која Лара, Ирина и Јован ќе ги бранат боите на Македонија на Јуниорската Евровизија…. Кон крајот на јуни, Јавниот радиодифузен сервис Македонска радио телевизија во Фејбук соопштение извести дека се избрани Лара Трпческа и Ирина Давидовска за претставници на Република Македонија на Јуниорски Евросонг 2022 година по предлог на Комисијата, а […]

Од денеска, хит на Радио Бубамара е легендарната „Заветна“. Песната во блуз манир е последната снимка на дуетот Игор-Игор (Игор Атанасоски Харе и Игор Џамбазов). Во најавата низ насмевка за песната Харе ќе ни напише: Ова е наше видување на легендарната – Заветна – испеана од Пепи Бафтировски. Кога по некоја случајност би се сретнале […]

„Милион денови“ е насловот на новата песна на ДНК. Станува збор за одлична балада која и овој пат е со потписите на едната половина од двоецот – Панчо и Лазар Цветкоски, односно музиката е на Панчо и Лазар, текстот е на Панчо, а аранжманот на Лазар. Видеото е работено под режисерската палка на Владимир Митревски […]

Неделава како еден од хитовите на програмата на Бубамара радио, секој втор час ја слушате шармантната песна „У македонском ресторану“ на хрватскиот музичар Мики Солус од неговиот нов албум со необично име „Najbolji su pjevači bez sluha“. Во песната „У македонском ресторану“ се спомнуваат личности од историјата и сегашниот живот на Македонија и низ веселиот […]

Дванаесетиот студиски албум на Кики Лесендриќ и „Пилоти“ излезе деновиве по 6-годишна пауза во издание на „Кроација рекордс“. Албумот „Мали трагови на небото“ претставува десет нови песни, подготвувани во последниве три години. -Задоволен сум, особено затоа што секоја од овие 10 песни е некако поврзана со наредната. Се надевам дека меѓу нив ќе има и […]

Гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски и националниот фолклорен анасабл „Танец“ изминатиов период одржаа незаборавни концерти во Белград, на Коларац, и во загрепската сала „Лисински“, приредувајќи за публиката во преполните сали ретко музичко доживување. Двата македонски музички бренда одржаа незаборавен сценски спектакл, неподелени се критиките во обата града. -Често пати сум настапувал во различни формации, но настапот […]

Цело Скопје и Македонија се собраа за македонската премиера на албумот „Македонисимо“ на славниот пијанист Симон Трпчевски, пет години по светската премиера во Лудвигсбург, Германија. Оттогаш целиот свет го слушна музичкиот материјал изнедрен од плодната македонска почва – спојот  на македонската народна песна со џез и класична музика, со потпис на композиторот Панде Шахов кој […]


Current track

Title

Artist