Актуелно

Page: 6

Убава вест за сите љубители на добрата забава и чистиот воздух , Ве известуваме дека продажбата на еден дел од билетите за 23 издание на Златна бубамара на популарноста  , оваа година започнува утре, 13 февруари во точно 12 часот преку продажната мрежа на МК Тикетс. Сите заинтересирани можат да купат билети на следниот ЛИНК.

Годинешните награди Оскар, 92-рото доделување на најпознатата филмска награда, приредија повеќе изнанадувања! Македонскиот документарен филм „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои беше нoминиран, но петчлената авторска екипа и пчеларската кралица Атиџе, кои ја внесоа македонската кинематографија во елитата на Оскарите – режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, снимателите Фејми Даут и […]

Радио Бубамара  го обзнани новиот постер за 23 издание на нашата најпопуларна и најочекувана  манифестација „Златна бубамара на популарноста“, кој го изработи познатиот илустратор  Ивица Спасовски  кој исто така и во 2013 година го изработи постерот од 16 издание.   Во духот на слоганот за оваа година  „Нема Правда , има Бубамара“ постерот на  23 […]

Во пресрет на 23 издание на нашата најпопуларна манифестација, од штабот на Златна Бубамара ни порачуваат: Драги наши преживеани  граѓани  и доживотни политичари, Нема правда, има Бубамара! Имаме милион и пол  причини  да дојдеме и заедно да уживаме  со најголемите  музички, спортски, филмски, театарски и медиумски звезди Нашиот бројчаник врти напред , а кај некои […]

Непосредно пред загинувањето, Благоја Георгиевски бил во друштво на познатиот пејач Ален Исламовиќ за што сведочи и оваа фотографија. Легендарниот пејач преку ФБ се збогува со Буштур кој загина во сообраќајна несреќа во скопската населба Кисела Вода.

Несреќата се случила во Кисела Вода, кај сервисот „Скендеровски“, откако легендарниот поранешен македонски и југословенски кошаркар, Благоја Георгиевски излетал од патот со возилото и удрил во бетонските блокови поставени крај булеварот. Истрагата за причините за оваа несреќа е во тек. Буштур беше голем кошаркар, член на славните генерации на Работнички од осмата деценија во минатиот […]

92-та церемонија на доделувањето на Академските награди, престижните Оскари за најдобрите филмови од 2019 година, ќе биде одржана во театарот Долби во Холивуд, на 9 февруари, а филмската екипа на „Медена земја“ веќе почна да ги чувствува sвездените мигови. Имено, Тамара Котевска, Љубомир Стефанов, Самир Љума, Фејми Даут и Атанас Георгиев, објавија фотографии на кои се фотографирани со […]

Светот го шокираше смртта на еден од најдобрите кошаркари во историјата, Коби Брајант. Дополнителен шок светот доживеа и со веќе потврдената вест дека во несреќата загина и неговата 13-годишна ќерка Џана Марија Оноре Брајант. Во хеликоптерот покрај Коби и ќерката Џана, биле уште седум други патници. Меѓу илјадниците светски спортисти кои синоќа се збогуваа од […]

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. На неговиот Инстаграм профил тој ја објави веста. View this post on Instagram ESC (urovision ong ontest) 🇲🇰🇲🇰🇲🇰 • #Vasil2020 #Eurovision #OpenUp • Almost every musical child in Europe grows up with the same dream: To one day represent his/her own homeland in […]

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации за Оскар, за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Ова е првиот македонски филм со две номинации за Оскар, со што „Медена земја“ испиша историја. „Пред дождот“ на Милчо Манчевски е единствениот македонски филм кој добил номинација за Оскар, […]


[There are no radio stations in the database]