Актуелно

Page: 4

По подолго време, групата Д.Н.О издаде нов сингл. Текстот и музиката на песната „Девојка“ се на Владимир Поп-Христов, во изведбата гостува Михаил Парушев на тапани, а миксот е направен во студиото „Спална соба“. -Со поддршка на студиото „Алшар“, каде ги снимивме тапаните, создадовме една симпатична песничка. Додека трае ова време-невреме и додека сме вака во […]

Омилениот кантавтор, 67-годишниот Ѓорѓе Балашевиќ почина за време на лечењето од ковид 19 на Клиничкиот центар Војводина. Хоспитализиран беше пред два дена. Новосаѓанец по потекло, Балашевиќ сакал да биде фудбалер, пееше како панонски морнар, а остана едно од омилените музички имиња во поширокиот регион. Духовитиот хит „У раздељак те љубим“ со продадени 180 илјади синглови […]

Наскоро, Швеѓаните ќе се забавуваат со авантурите на култниот македонски лик, Зоки Поки. Десетте епизоди од истоимената ТВ-серија ќе се емитуваат ексклузивно на Шведската национална телевизија „SVT“, односно на нивниот специјализиран канал за детска програма „SVT Barn“. „SVT“, шведскиот еквивалент на „МРТВ“, е најшироко распространетата телевизија во Шведска и истата има најголем опсег на програми […]

Песната „Ни треба досада“ на Јадранка Иваниш Јаја, пејачката на „Jinx“, и групата „Изгубен викенд“ е апел за досада во ова време, пренапрегнато од секојдневни сензации, информации и нотификации. Песната, придружена со видео-спот, ја напиша Јосип Радиќ , кој здружи и неколку музичари под името „Изгубен викенд“. -Песната ја снимивме за време на првиот локдаун, […]

Американската кантавторка Кимберли Таузенд, ја продолжува својата кампања на Јутјуб -„52 недели – 52 обработки“. Таа првично, кон крајот на минатата година, го обработи стариот хит на Бајага и Инструктори, баладата „Од када тебе волим“, пеејќи ја на српски јазик. Така, на каналот на младата њујоршка музичарка, Бајага се најде во избраното друштво на великани на […]

Селма Бориќ, жената која беше инспирација за еден од најголемите хитови на „Бијело дугме“, почина на 92 години во Загреб. Нејзината смрт ја потврди и поранешниот пејач на бендот, Жељко Бебек, кој на социјалните мрежи сподели фотографија од прославата на нејзиниот 90-ти роденден. Владо Дијак го напишал текстот за една од најубавите рок балади во […]

Тоше…најсветлата ѕвезда која што блеска на ова македонско небо…денес ќе наполнеше 40 години. Тоше Проески е нашиот непребол. Македонија, Балканот и светот го помнат како голема музичка ѕвезда, човек со огромно срце за помош на секого. Со својот милозвучен глас, скромноста, шармот, добрината и хуманоста успеа да допре до срцата на милиони лица…Во своите 26 […]

Синоќа на ХТВ2, од 20:05 ч, се одржа телевизиско шоу на кое беа доделени музичките награди Цесарица 2020. Имено, со оглед на епидемиолошката состојба поради пандемијата со корона вирусот, финалето на четвртото издание на престижната Цесарица, за прв пат помина без церемонија на доделување на награди во живо на сите победници. Наместо live настан, Ива […]

Бранка Станковска, легендарната радио и тв спикерка и водителка, почина вчера во Скопје. Генерации гледачи на Радио-телевизија Скопје ја паметат како прва спикерка и водителка на вестите. Веста за смртта на Бранка Станковска на Фејсбук ја соопшти нејзината внука Ирина Костовска, која емотивно се прости од својата баба. „Тивко во сон си замина мојата баба […]

Во 65-та година од животот во Лос Анџелес почина актерката Мира Фурлан. Причината за смртта не е откриена, иако нејзиниот пријаел J. Michael Straczynski, автор на научно-фантастичната серија „Вавилон 5“ во која играше и Фурлан, објави дека знаел оти здравјето и било се полошо. Мира Фурлан е родена во Загреб, 1955 и во 80-ите години […]


[There are no radio stations in the database]