Актуелно

Page: 3

Бранка Станковска, легендарната радио и тв спикерка и водителка, почина вчера во Скопје. Генерации гледачи на Радио-телевизија Скопје ја паметат како прва спикерка и водителка на вестите. Веста за смртта на Бранка Станковска на Фејсбук ја соопшти нејзината внука Ирина Костовска, која емотивно се прости од својата баба. „Тивко во сон си замина мојата баба […]

Во 65-та година од животот во Лос Анџелес почина актерката Мира Фурлан. Причината за смртта не е откриена, иако нејзиниот пријаел J. Michael Straczynski, автор на научно-фантастичната серија „Вавилон 5“ во која играше и Фурлан, објави дека знаел оти здравјето и било се полошо. Мира Фурлан е родена во Загреб, 1955 и во 80-ите години […]

Албумот на Влатко Стефановски – „Taftalidze Shuffle“, објавен за најголемата регионална дискографска куќа „Croatia Records“, е меѓу 25-те номинирани албуми од сите делови на Европа за единаесеттото издание на наградата „Импалa“ за најдобар албум, избрани оваа година од членовите на Регионалното здружение на независни дискографи (РУНДА). Дваесет и петте номинирани албуми носат различни музички стилови, […]

Шансониерски дух, важни пораки за љубовта и пријателството, опуштено расположение, на моменти мрачно преиспитување на животот… Тоа е Раде Шербеџија на новиот албум „Ne okreci se, sine“, кој во издание на Кроација Рекорд се појави на 22 декември. Минатата недела веќе беше прв по продажба на хрватскиот музички пазар. Шербеџија не ја крие возбудата поради […]

Денес, 1 јануари 2021 година, на 53-годишна возраст, почина македонскиот виртуоз на виолина, вокален изведувач и професор, Зоран Џорлев. Според блиски до семејството Џорлеви, веќе некое време се лекувал од корона, но, за жал, неговиот организам не успеал да се избори со болеста.   Зоран Џорлев е роден во Струмица на 10 јануари 1967 година, […]

Во чест на големиот композитор Рајко Дујмиќ,  „Croatia Records“ ја објави неговата Антологија со пет компакт-диска. Во книгичка која е дел од Антологијата се наоѓаат приватни фотографии од детството на композиторот и три песни објавени за прв пат… Антологијата на еден од најголемите композитори во историјата на хрватската дискографија, Рајко Дујмиќ светлината на денот ја […]

Популарниот пансион ,,Преспав“се врати на екраните со новата 5-та сезона, како вистинско освежување за сите нас, во оваа година. Омилените ликови од пансионот кои успеваат да украдат насмевка на сечие лице, како никогаш досега се решени да ја разубават „пандемискава“ 2020 година и затоа ќе се погрижат на новогодишната ноќ да бидеме сите весели и […]

„Влезете со мене во новата година, во која сите имаме толку многу надеж и очекување“, вели регионалната музичка sвезда Дино Мерлин, ширејќи оптимизам и верба во подобро утре во овие тешки времиња. Тој подготвиува уникатно новогодишно шоу за обожавателите од сите континенти, кое ќе биде достапно на Интернет, a во истата емисија премиерно ќе изведе […]

Новиот албум на Влатко Стефановски, „Taftalidze Shuffle“, изби на првото место на листата најпродавани албуми во Хрватска, оставајќи ги зад себе „Црвена јабука“, Габи Новак.. Албумот е во издание на Croatia Records, инаку сниман е во домашното студио на Влатко – „Езотерија“, додека миксот и мастерингот се работеше во студиото „Тра ла ла“ на Мите Димовски, […]

Годинешните награди „Elle Style“ неодамна беа доделени во хотелот „Еспланада“ во Загреб, а награда за животно дело ја доби големата музичка дива Габи Новак. Нејзиниот настап со синот Матија Дедиќ беше кулминација на вечерта, која годинава се одржа во сосема различни околности. „Треба да се живее чекор по чекор“, рече Габи Новак. „Кроација рекордс“ го […]


[There are no radio stations in the database]