Актуелно

Page: 3

„Кроација рекордс“ спои неколку големи јубилеи за да го реиздаде албумот со песни од Блаже Конески, што оригинално беше снимен пред 40 години. Албумот „Проста и строга македонска песна“ претставува избор на песни од Конески, што ги рецитира Цветанка Трпкова, во пијано придружба на Љубомир Бранѓолица. „Ова е година на големи јубилеи за Македонија. Државата […]

На 75 годишна возраст вечерва во Скопје, по кратко боледување почина актерката Сабина Арјула Тозија. Ајрула Тозија својот работен стаж го почна во Драмскиот театар-Скопје каде што се вработи во 1967 година по завршувањето на средното образование во Економското училиште „Моша Пијаде“ во Скопје.  Покрај во Драмскиот театар – Скопје, Ајрула – Тозија играше и […]

Легендарните мисли на Тошо Малер од култната серија „К-15“, откако беа отпечатени во книгата „Монологија“, сега се печатат како пораки на маици и шолји во студиото за дизајн „Мала пажња“. Mинатата недела е снимено и видео во продавницата на „Мала пажња“ во Лептокарија за популаризирање на оваа соработка. Во понуда се маици со легендарните мисли: […]

Билборди со благодарност за Србија поставија македонските граѓани, кои преку здружението за македонско-српско пријателство „Спона“ се вакцинираа против ковид 19 во Врање. На денот на нивната ревакцинација викендов тие изведоа и мал перформанс во знак на благодарност, кој, меѓу другото, ја вклучи и изведбата на неизбежната „На Велигден“ на Џина Папас Џокси. Преку 200 македонски […]

Песната „Инаморана“ што Тончи Хуљиќ и Петар Грашо деновиве ја снимија заедно е своевидна ода на љубовта, за која двајцата музички мајстори снимија и многу духовито видео. Хуљиќ откри дека со Грашо работат на финиширањето на неговото ново цеде, па бидејќи се постојано заедно во студио, некако природно дошло и заедно да снимат – песна. […]

(фото: Андреа Ковач) „Добродојдовте! Симнете ги маските и чувствувајте се удобно во своите станови, во бифеата или на улица“. Вака Шербеџија го отвори својот виртуелен концерт, одржан во петокот, 9 април, од големото студио на „Кроација рекордс“. На концертот, легендарниот актер, пејач, поет и музичар го претстави својот нов албум „Не окреќи се, сине“, но […]

На виртуелен концерт Раде Шербеџија утре (9.04.) ќе го претстави актуелниот студиски албум „Ne okreći se, sine“. Новите хитови од овој албум, кој се појави во декември минатата година, ја претставуваат главната содржина на овој концерт, со кој Шербеџија и неговите соработници, ќе се обидат преку песна и атмосфера да влезат во домовите на гледачите. […]

Овогодишната, пандемиска Златна бубамара на популарноста, освои нов простор на комуникација со публиката. Традиционално, по сценарио и режија на Ранко Петовиќ, иако реализирана виртуелно, повторно успеа да даде НАДЕЖ и светлина во ова неизвесно време. На почетокот на манифестацијата, во преполна сала, одеше најавна шпица како во познатиот научно фантастичен филм „Star Wars“ во кој […]

Зафир Хаџиманов, актер, пејач и композитор почина од корона вирус. Тој е роден во 1943 година во Кавадарци. Беше оженет со Сенка Велетанлиќ со која го има синот Васил Хаџиманов, кој пак е познат џез музичар. Зафир Хаџиманов гимназијата и музичкото училиште го завршува во Скопје, каде почнува да создава музика и да игра во […]

Овогодишното 24. Вонредно пандемиско издание на Златната бубамара на популарноста пристигнува в недела, 28 март, на Канал 5. Под мотото „И ова ќе го преживееме“, манифестацијата прави пресек на изминатата 2020 година, обединувајки ги најпопуларните музичари и уметници од земјава и од регионот околу идејата – големата заедничка 3-часовна забава, замислена како прослава на радоста […]


[There are no radio stations in the database]