Актуелно

Page: 2

Жељко Бебек е најпознат како пејач на групата „Бијело дугме“, иако започна респектибилна соло-кариера уште во време на постоењето на групата. Роден е 1946 година во Сараево. Од мал се интересирал за музика и уште во училишните денови научил да свири на мандалонина, па потоа и на гитара. Во гимназија почнал да пее со групи, […]

Златна бубамара на популарноста во категоријата „музички амбасадор“ годинава добива пијанистот со светска репутација Симон Трпчески. Со својата фасцинантна концертна активност ширум светот, Симон Трпчески веќе одамна дејствува како своевиден музички амбасадор и како амбасадор на севкупната култура на Македонија. Неговиот проект „Македонисимо“, премиерно изведен пред пет години на фестивал во Лудвигсбург, Германија, е своевидна […]

Најпопуларната и најочекуваната манифестација  „ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА“,  по 2 години повторно се враќа во живо во арената „Борис Трајковски“ под слоганот „ДА ЖИВНЕМЕ!“ Најбараната информација во овој момент е кога ќе започне продажбата на билети за  големиот музичко-културен настан, кој се оддржува на 12 мај. Од Штабот на веселата „Златна Бубамара“ најавуваат дека билетите […]

Проектот за подигнување на свеста за важноста на противпожарната заштита и учеството на младите во неа го иницира омилената манифестација „Златна Бубамара на популарноста“ со цел – граѓаните, заедниците на станари и сите колективни станбени згради да се мобилизираат околу обезбедувањето на основна противпожарна опрема и едукација за нејзина примена – до пристигнувањето на пожарникарите. […]

Најголемиот музички културен спектакл Златна бубамара на популарноста се враќа во живо(т) на големата сцена во Арената „Борис Трајковски“. На големо задоволство на љубителите на добра музика, искрено смеење и незаборавна емоција јубилејната 25. Златна бубамара ќе се одржи на 12 мај . Традиционално и оваа година на сцената ќе се појават најголемите музички имиња […]

Вечерва, во емисијата „Стисни плеј“ на МРТ1, беше избран нашиот претставник за Евросонг 2022. Тоа е младата Андреа Коевска, која во Торино, Италија, ќе нè претставува со песната „Circles“. Автор на музиката и аранжманот на „Circles“ е Александар Масевски, додека, текстот е пишуван заедно со Андреа. Инаку, нашата претставничка беше избрана преку онлајн гласање, како […]

Во среда, 26 јануари, ден пред неговиот погреб во Загреб, Скопје ќе го испрати својот сограѓанин и пријател, легендарниот фронтмен на групата „Парни ваљак“ и најдобриот рок-вокалист во поширокиот регион – Аки Рахимовски. Поради епидемиолошките ограничувања, последното испраќање на Аки се организира на Градскиот плоштад, кај тревникот пред „Пелистер“, каде ќе биде отворена книга на […]

Во 86-та година од животот почина маестро Александар Џамбазов, диригент и композитор, кој сиот свој работен век го мина во Македонската радио телевизија како диригент на Танцовиот и ревијскиот оркестар. Маестро Џамбазов е иницијатор и долгогодишен диригент на фестивалот за деца, „Златно славејче“ во Скопје. Напишал неброено детски песни, сценска, хорска и филмска музика, за […]

Тоше…најсветлата ѕвезда која што блеска на ова македонско небо…денес ќе наполнеше 41 годинa. Тоше Проески е нашиот непребол. Македонија, Балканот и светот го помнат како голема музичка ѕвезда, човек со огромно срце за помош на секого. Тоше музичката кариера ја започна во 1997 година, кога на прилепскиот фестивал Мелфест ја изведе познатата песна од Битлси […]

Аки Рахимовски, долгогодишниот пејач на „Парни ваљак“, почина денеска на 66 години, објави групата на својата страница на Фејсбук. „На Рахимовски утрово му се слоши, по што почина во болницата во Ново Место“, изјави неговиот менаџер Дамир Осредечки. Зад него останаа чудесно  отпеаните песни на „Парни ваљак“ и статусот на еден од најдобрите рок-вокалисти во […]


Current track

Title

Artist