Актуелно

Page: 10

Поминаа две тажни години, откако не остави  хрватскиот музички великан, Оливер Драгојевиќ, а во сеќавање на неговото богато музичко наследство, и оваа година во Вела Лука, се одржуваат концерти и манифестацијата „Trag u beskraj – Sjećanje na Olivera“. Оливер остави незаменливо место на хрватската музичка сцена и во срцата на неговите обожаватели, а споменот за […]

Питер Грин, кој заедно со Ерик Клептон, се сметаше за еден од најдобрите бели блуз-гитаристи, почина на 73-годишна возраст. Коосновач на британската група „Fleetwood Mac“, која во 1969 продаде повеќе албуми отколку „Битлси“ и „Ролинг стоунс“ заедно, Грин беше автор на најпознатите нивни хитови, вклучувајки ја и „Black Magic Woman“, која подоцна стана светски хит […]

Скопје, 26 јули 1963 година, точно е 5.17 часот наутро, одеднаш силен потрес, се слуша силен татнеж, се чувствува силно тресење и нишање. Што се случува? Земјотрес, катастрофа… Разурнато Скопје…… Тоа кобно утро, пред точно 57 години, Скопје беше разурнато од земјотрес од 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала) кој траел 20 […]

Нашиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски, пред самиот крај од јули месец, ќе ја започне летната турнеја по Јадран. Хрватските медиуми веќе пишуваат и ги најавуваат неговите концерти: -„Доколку сакате да ја разубавите вашата летна вечер со романтични звуци од гитара и совршени музички акорди, дојдете на еден од феноменалните концерти подготвени за вас од ВЛАТКО […]

Хрватскиот бенд „Психомодо Поп“ неодамна го објави синглот „Банана“, петтиот сингл од албумот „Дигитално небо“, кој беше прогласен за најдобар рок албум во Хрватска минатата година. Пред неколку дена пак, „ Croatia Records“ ја издаде колекцијата „Greatest Hits Collection“ на групата „Психомодо Поп“ со 20 хитови, меѓу кои и „Ја волим само себе“, „Пинокио“, „Фрида“, […]

Oвој викенд, градот под Марјан, Сплит, беше во знакот на јубилејниот 60-ти Сплитски музички фестивал. Сплитските  Прокуративи на  шармантнен начин се прилагодија на ново настанатата ситуација поради пандемијата  со коронавирусот, и почитувајќи ги пропишаните мерки за заштита од ковид 19, понудија вистинско музичко уживање, дружење и фестивалска атмосфера со стари и нови хитови. А се […]

Скопје, кое на пронаоѓачот и ексцентрик Никола Тесла, му посветило улица помеѓу населбите Карпош 1 и Карпош 2, синоќа му посвети и книга. Во „Тесла бар“, на улицата „Никола Тесла“, во рамки на Скопско лето синоќа беше промовирана љубовно-патеписната поема „Како ти и јас“ на Тони Манџуковски, писател, сценарист, продуцент и електро-инжинер. Поемата е импресија […]

После долго одложување поради пандемијата со коронавирусот, најпосле во Скопје  започна снимањето на високо-буџетското видео за дуетската песна на Жељко Самарџиќ и бендот „Црвена јабука“ со наслов „Алеје љубави“. Автор на музиката и текстот е Мирко Шенковски-Џеронимо, а аранжманот е на Мирослав Столица. Покрај Скопје, планот е во текот на летото да се снима и […]

Mакедонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој изминативе години, кариерата успешно ја градеше на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната музика, но и во водите на поп-музиката, на македонската јавност и е познат уште од пред дваесет години по детскиот евергрин Марионка. Оваа година, беше избран да ја претставува Македонија на Евровизија, […]

Енио Мориконе, еден од најпознатите композитори на филмска музика, почина денеска на 91 година, објави италијанската новинска агенција АНСА. Холивуд рипортер јави, дека големиот „Маестро“, починал во клиника во Рим од последиците на пад минатата недела, кога скршил бутна коска. Композиторот и диригент,  напиша музиката за над 500 филма во текот на неговата славна кариера, […]


Current track

Title

Artist