Актуелно

Деновиве глумецот Милан Васиќ ја објави песната „Полетио соко сиви“ и видео-спотот за неа, во чија изработка учествуваше речиси целосно македонска екипа. -Ова што го правам не е класично снимање музика за да бидам пејач, тоа не ме интересира – објаснува актерот Васиќ на својот Инстаграм-профил и додава дека ова е неговата мисија. – Да […]

Проектот за подигнување на свеста за важноста на противпожарната заштита и учеството на младите во неа, придвижен по иницијатива на Радио Бубамара, веќе завршува во 2 средни училишта. Цел на проектот е младите, граѓаните, заедниците на станари и сите колективни станбени згради да се мобилизираат околу обезбедувањето на основна противпожарна опрема и едукација за нејзина […]

Синоќешната јубилејна Златна бубамара на популарноста, со која одбележуваме 25 години постоење, 25 години вреднување на креативната продукција, 25 години пеење и смеење, беше уште една голема прослава на доброто расположение и на добрите резултати. Доделени се 20 награди во повеќе категории, а постигнати се, во заедничка соработка со публиката во преполната сала „Борис Трајковски“, […]

Најпопуларна анимирана ТВ серија 2021          Светот на Биби Најпопуларна детска ТВ емисија 2021               Дајте музика Тинејџерски хит 2021                                              Green Forces Трајни музички вредности                                    Ристо Самарџиев Бенд на годината 2021                                           Фолтин Трајни музички вредности                                    Васка Јанковска Спортски херои                                                       Фудбалска репрезентација на Македонија Музички амбасадор                                                Симон Трпчески Животно дело                                                          Жељко Бебек Еколошкa ТВ емисија […]

Жељко Бебек е најпознат како пејач на групата „Бијело дугме“, иако започна респектибилна соло-кариера уште во време на постоењето на групата. Роден е 1946 година во Сараево. Од мал се интересирал за музика и уште во училишните денови научил да свири на мандалонина, па потоа и на гитара. Во гимназија почнал да пее со групи, […]

Златна бубамара на популарноста во категоријата „музички амбасадор“ годинава добива пијанистот со светска репутација Симон Трпчески. Со својата фасцинантна концертна активност ширум светот, Симон Трпчески веќе одамна дејствува како своевиден музички амбасадор и како амбасадор на севкупната култура на Македонија. Неговиот проект „Македонисимо“, премиерно изведен пред пет години на фестивал во Лудвигсбург, Германија, е своевидна […]

Најпопуларната и најочекуваната манифестација  „ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА“,  по 2 години повторно се враќа во живо во арената „Борис Трајковски“ под слоганот „ДА ЖИВНЕМЕ!“ Најбараната информација во овој момент е кога ќе започне продажбата на билети за  големиот музичко-културен настан, кој се оддржува на 12 мај. Од Штабот на веселата „Златна Бубамара“ најавуваат дека билетите […]

Проектот за подигнување на свеста за важноста на противпожарната заштита и учеството на младите во неа го иницира омилената манифестација „Златна Бубамара на популарноста“ со цел – граѓаните, заедниците на станари и сите колективни станбени згради да се мобилизираат околу обезбедувањето на основна противпожарна опрема и едукација за нејзина примена – до пристигнувањето на пожарникарите. […]

Најголемиот музички културен спектакл Златна бубамара на популарноста се враќа во живо(т) на големата сцена во Арената „Борис Трајковски“. На големо задоволство на љубителите на добра музика, искрено смеење и незаборавна емоција јубилејната 25. Златна бубамара ќе се одржи на 12 мај . Традиционално и оваа година на сцената ќе се појават најголемите музички имиња […]

Вечерва, во емисијата „Стисни плеј“ на МРТ1, беше избран нашиот претставник за Евросонг 2022. Тоа е младата Андреа Коевска, која во Торино, Италија, ќе нè претставува со песната „Circles“. Автор на музиката и аранжманот на „Circles“ е Александар Масевски, додека, текстот е пишуван заедно со Андреа. Инаку, нашата претставничка беше избрана преку онлајн гласање, како […]


[There are no radio stations in the database]