Актуелно

Една од најпопуларните српски пејачки Александра Радовиќ ја претстави новата песна „Proslo me je“, прва по пауза од речиси една година. Текстот за музиката го направи Александра Милутиновиќ, а на аранжманот работеа таа и Махир Сарихоџиќ. „Ова е продолжение на соработката со проверен тим, станува збор за малку помодерен звук. песната зборува за лошите проценки […]

Во рамки на 37. издание на „Макфест“, во Штип, Тамара Тодевска ја промовираше својата нова песна насловена како „Замижи“. Станува збор за музичка приказна, чиј текст е напишан од Игор Џамбазов, а музиката и аранжманот се на Роберт Билбилов. На втората, ревијална вечер, во Домот на култура „Ацо Шопов“, Тамара го претстави нејзиниот нов сингл по […]

16 октомври, 2007 година. Веста одекна морничаво и злокобно, оставајќи пустош во срцата ширум Балканот. Нашата најголема ѕвезда згасна. Животот на Тоше заврши во годината кога одбележуваше десет години успешна кариера и кога таа почна да станува меѓународна. Но албумот на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран  („The Hardest Thing“). Тодор Проески – […]

Откако групата „Парни ваљак“ летово објави албум од мартовскиот концерт во чест на фронтменот Аки Рахимовски (1955-2022), деновиве на нивниот канал на Јутуб се поставени и видеа од овој незаборавен концерт. Според најавата од „Парни ваљак“, видеата од концертот, насловен „Доволно е да се рече… Аки“, ќе може да се видат и на другите стриминг-платформи. […]

Во Македонската Опера и балет се одржа голем концерт насловен како „Славејот од Галичник” на ансамблот Танец и пријателите во чест на 100-годишнината од раѓањето на доајенот на македонската народна песна Александар Сариевски. Во рамките на емотивниот концерт Сузана Спасовска и Влатко Стефановски ја изведоа безвеременската „Зајди зајди”, а покрај нив настапија и бројни звучни […]

Денеска на 81-годишна возраст почина Невена Кочовска, легендарната вокалистка на групата „Мањифико”, еден од најпопуларните ансамбли кај нас. „Мањифико” беше познат по обработките на латино-американските хитови, но и староградски македонски песни. Тие постоеја 30 години, гостуваа во многу земји, снимија голем број албуми, а нивните изданија се продаваа во златни тиражи. Одржаа повеќе од 3.700 […]

Деновиве глумецот Милан Васиќ ја објави песната „Полетио соко сиви“ и видео-спотот за неа, во чија изработка учествуваше речиси целосно македонска екипа. -Ова што го правам не е класично снимање музика за да бидам пејач, тоа не ме интересира – објаснува актерот Васиќ на својот Инстаграм-профил и додава дека ова е неговата мисија. – Да […]

Проектот за подигнување на свеста за важноста на противпожарната заштита и учеството на младите во неа, придвижен по иницијатива на Радио Бубамара, веќе завршува во 2 средни училишта. Цел на проектот е младите, граѓаните, заедниците на станари и сите колективни станбени згради да се мобилизираат околу обезбедувањето на основна противпожарна опрема и едукација за нејзина […]

Синоќешната јубилејна Златна бубамара на популарноста, со која одбележуваме 25 години постоење, 25 години вреднување на креативната продукција, 25 години пеење и смеење, беше уште една голема прослава на доброто расположение и на добрите резултати. Доделени се 20 награди во повеќе категории, а постигнати се, во заедничка соработка со публиката во преполната сала „Борис Трајковски“, […]

Најпопуларна анимирана ТВ серија 2021          Светот на Биби Најпопуларна детска ТВ емисија 2021               Дајте музика Тинејџерски хит 2021                                              Green Forces Трајни музички вредности                                    Ристо Самарџиев Бенд на годината 2021                                           Фолтин Трајни музички вредности                                    Васка Јанковска Спортски херои                                                       Фудбалска репрезентација на Македонија Музички амбасадор                                                Симон Трпчески Животно дело                                                          Жељко Бебек Еколошкa ТВ емисија […]


Current track

Title

Artist