Автор: Р.Б.

Page: 9

Една вистинска легенда на британската музика и една друга легенда во создавање ја објавија три недели пред Божик заразната, весела и придвижувачка песна „ Merry Christmas“. Ширан на крајот на октомври го објави албумот „= (equals)“, а двата најголеми хита од него „Bad Habits“ and „Shivers“ веќе ги освоија врвовите на топ-листите од двете страни […]

Првата божикна песна на групата –повратничка АББА е објавена денеска како посебен празничен сингл. „Little Things“ или „Слатки нешта“ е четвртиот сингл од нивниот албум „Voyage“, со кој го најавија големото враќање на сцената, речиси 4 децении по официјалното растурање на шведската група. Албумот „Војаж“, како и овие 4 синглови, вклучувајки го и божикниот, се […]

Меланхолична и романтична – таква е новата песна на Владимир Кочиш – Зец, некогашниот член на групата „Нови фосили“, кој и натаму неуморно работи. 73-годишниот пејач и гитарист деновиве ја објави песната „Дуња под јакном“, есенска балада која веднаш кај публиката предизвика бројни позитивни ракции. -Ја избрав дуњата како симбол во оваа песна, симбол на […]

Нина Бадриќ на крајот на годината, со подарок за својата публиката – нов сингл „Памтим“ – емотивна балада која веднаш беше окарактеризирана како химна на невозвратена љубов. Песната е создадена во соработка со Предраг Мартињак, а Нина традиционално ги потпишува стиховите, за кои признава дека во неа долго време тлееле. Песната „Памтим“ е мојата најинтимна […]

Шест од 12-те песни на новиот албум „Гори улица“ на Борис Новковиќ веќе беа објавени изминативе 10-ина месеци како синглови и со убавиот прием кај пошироката регионална публика – најавија хит-албум, достоен за 35-годишнината од појавувањето на неговиот прв албум „Куда иду изгубљене девојке“. – Во тие 35 години мора да сум бил луд сето […]

Mакедонскиот пејач со загрепска адреса Давид Темелков деновиве ја промовира новата песна „Неутјешна глад“ или „Прстот на судбината“ во македонската верзија. Заедно со песната, за која стиховите ги напиша Драгиша Баша,  а музиката и аранжманот Миро Буљан, песната доби и спот, чија речиси целосна продукција, од сценариото до режијата, ги направи Давид. -Овој пат така […]

Неодамна во Белград беше основана Фондацијата План Б, со цел да им се помогне на професионалните музичари. И веднаш, оваа иницијатива ја подржаа многубројните регионални музичари – македонските Влатко Стефановски и Тамара Тодевска, како и Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле од „Ван Гог“, Драги Јелиќ од „ЈУ група“, Дадо Топиќ, Дејан Цукиќ, Ален Исламовиќ, Горан Шепа […]

Нешто ново! Дует Е-Play и Бајага! Станува збор за песната „Хотел Југославија“ која е снимена во продукција на РТС. Оваа љубовна песна го носи името на местото на потекло – познатиот белградски хотел Југославија, каде што E-Play има простории за проби. Пејачката и басист на бендот Е-Play, Маја Цветковиќ по повод оваа интересна соработка изјави:„Искрено, […]

Еден од најавтентичните македонски бендови „Љубојна“ и продуцентот Дулелуд го промовираа нивниот прв заеднички проект, песната „Пустелија“, во која се спојуваат етно вокалот на Вера и електронскиот звук на Дулелуд. „Кога две различни музички движења ќе ги спојат своите сили, резултатот е ремек дело. Со македонскиот мелос, кој го изведува ‘Љубојна’ во своите песни, успеав […]

Популарниот двоец, Дац и Александар Митевски, ги почестија своите фанови со уште една песна за душа. Тие на социјалните мрежи и на својот јутјуб-канал ја промовираа новата боемска балада „Душа бакшиш“. Инаку, станува збор за авторска песна во која ќе уживаат сите генерации и секако, проследена со интересна видео приказна , како што само тие […]


[There are no radio stations in the database]