Автор: Р.Б.

Page: 8

Жељко Бебек е најпознат како пејач на групата „Бијело дугме“, иако започна респектибилна соло-кариера уште во време на постоењето на групата. Роден е 1946 година во Сараево. Од мал се интересирал за музика и уште во училишните денови научил да свири на мандалонина, па потоа и на гитара. Во гимназија почнал да пее со групи, […]

Златна бубамара на популарноста во категоријата „музички амбасадор“ годинава добива пијанистот со светска репутација Симон Трпчески. Со својата фасцинантна концертна активност ширум светот, Симон Трпчески веќе одамна дејствува како своевиден музички амбасадор и како амбасадор на севкупната култура на Македонија. Неговиот проект „Македонисимо“, премиерно изведен пред пет години на фестивал во Лудвигсбург, Германија, е своевидна […]

Со обземачкиот поп-ритам, новата песна „ Trending Love“ на младата пејачка Мартина Блажеска веќе си обезбедува нова публика. „Trending Love“ е живописна слика за модерната љубов во ерата на СМС пораките и он-лајн состаноците и претставува, музички и текстуално, природно продолжение на нејзината претходна песна „Розеви неба“, која имаше одличен прием кај пошироката публика. Мартина, […]

Дарио пред некој ден на својот фејсбук профил објави нова песна. Станува збор за прекрасна балада со наслов „Какви се ова времиња“. Тој е автор на музиката , на текстот е потпишана и неговата ќерка Андреа, а за аранжманот бил задолжен Кристијан Габроски. Дарио за песната вели – ја напишал од срце, а ја отпеал […]

Тони Цетински објави нова песна со љубовна тематика, насловена „Чувам љубав“. Автор на текстот и музиката е Амир Лојо, а песната е пропратена и со интересна видео приказна за која беше задолжен Здравко Теркеш. Со новиот сингл „Чувам љубав“, Тони Цетински настапи на фестивалот на забавна и поп музика „Београдско пролеќе“, каде што освои и […]

Во улицата Јован Цвијиќ во Нови Сад, пред семејната куќа на Ѓорѓе Балашевиќ, неговото семејство, завчера вечерта, организираше презентација на антологијата на љубовната поезија „Додир свиле“ за соседите, пријателите и почитувачите на неговото творештво. Новата книга содржи и необјавени песни, како и преписка меѓу Ѓоле и неговата сопруга Оливера.Децата на Балашевиќ, Алекс, Јован и Јелена […]

Најпопуларната и најочекуваната манифестација  „ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА“,  по 2 години повторно се враќа во живо во арената „Борис Трајковски“ под слоганот „ДА ЖИВНЕМЕ!“ Најбараната информација во овој момент е кога ќе започне продажбата на билети за  големиот музичко-културен настан, кој се оддржува на 12 мај. Од Штабот на веселата „Златна Бубамара“ најавуваат дека билетите […]

Проектот за подигнување на свеста за важноста на противпожарната заштита и учеството на младите во неа го иницира омилената манифестација „Златна Бубамара на популарноста“ со цел – граѓаните, заедниците на станари и сите колективни станбени згради да се мобилизираат околу обезбедувањето на основна противпожарна опрема и едукација за нејзина примена – до пристигнувањето на пожарникарите. […]

После подолга пауза, Влатко Лозаноски – Лозано ги израдува своите фанови со нова песна во комплетно нов музички стил. По веќе познатите „Вардаре“, „Километри“, и „Мајко“, новата песна е во диско ритам, насловена е „После полноќ“ и е авторско дело на Лазар и Магдалена Цветковски, додека спотот е во режија на Даниел Јовевски.

Познатите шоумени Весна Петрушевска и Игор Џамбазов ја промовираа еколошката химна онлајн на јутјуб каналот на „Агенда 21“. Песната е изработена за телевизиската емисија  „Агенда 21“ која има за цел да се подигне свеста кај граѓаните за важноста на грижата за животната средина. – „Ѓубре, ѓубре, ѓубренце“ е рефренот кој ќе го потпевнувате секој пат […]


Current track

Title

Artist