Автор: Р.Б.

Page: 8

Во празничната сезона на подарување, Сара Мејс и Божикните девојки (Sarah Mace & the Christmas Girls) на домашната публика и го подарија албумот „Acappella Christmas Carols“. Сара Мејс, Полина Тасева, Калина Велковска, Теа Богатинова и Емилија Колоска во студиото „Алшар“ снимија албум со 8 празнични стандарди во акапела верзија. Албумот го најавија со новата изведба […]

Саксофонистот Горан Папаз ja објави преработката на песната „Го молам ноќва небото“ од Тоше Проески. Како продуцент и гитарист на песната се потпишува Танче Гроздановски, пијаното го свири Иван Еминовиќ, а вокалот е на Андреа Гроздановска. „Маестро Григор Копров кој е автор на музиката и еден од најдобрите текстописци кај нас, Огнен Неделковски, несебично дадоа дозвола […]

Гаро Тавитјан продолжува да реди успеси и забележливи соработки со врвни брендови од светот на музиката, а последното нешто од неговата музичка работилница е песната Revitalization со легендарниот гитарист Френк Гамбале. Видеото, на кое гостува и постариот брат на Гаро, Диран Тавитјан, го објави светската компанија Зилџан и е дел од серијата Artist Spotlight, која Зилџан ја […]

„Влатко (Стефановски) и јас заклучивме дека Хрватите и Македонците сме единствените кои знаат да тагуваат во дур“, се шегува Златан Стипишиќ  Џибони, еден од најдолготрајните и најпочитуваните ѕвезди на хрватската сцена, омилен и слушан и во целиот регион. Убаво расположен по неколкуте настапи во Скопје, тој во интервју за Бубамара радио зборуваше за музиката, за […]

Таа е една од најдобрите женски вокали кај нас, повторно актуелна со нови синглови. После песната на англиски јазик “Feel so good”, Симона ни спреми уште едно музичко изненадување по повод Нова Година и претстојните новогодишни празници. Се работи за специјална новогодишна песна насловена -“За Нова Година“. Песната е на продуцентот и Дј Ерик Фокс, […]

Јасна Госпиќ и Борис Режак одлучија да ги спојат гласовите во новиот сингл кој ја слави љубовта, а насловен е „Волим те“. Станува збор за кавер на популарниот евергрин хит „Something Stupid“, песна која во далечната 1966 година, беше испеана од Френк Синатра и неговата ќерка Ненси Синатра, а подоцна и од Никол Кидман и […]

Наташа, Невена и Јелена, прекрасните девојки од бендот „Фрајле“, промовираа денес нова песна на нивниот Youtube канал. Песната е насловена „Тамбураши“, и е песна во која пејат за љубовта и предавството, но и за новиот живот и надежта. За музиката и текстот беа задолжени Владимир Узелац и Јелена Буча, а синглот е пропратен и со […]

Maкедонскиот музички состав LILIT по трет пат оваа година го разбранува нашето музичко поднебје – овој пат со новиот сингл насловен “Одговор”.  – Сведоци сме на одмотување на една лична приказна со носталгичен почеток и моќен крај. Во самиот спот искористени се кадри од првиот концертен настап на LILIT со кој ја запознаа јавноста со […]

Марија Мирковиќ, поранешната членка на новосадскиот бенд Фрајле, го претстави својот прв сингл „Пожури,пожури“. Иако досега е наградувана за многубројните текстови кои ги потпишала како членка на познатата женска група, овојпат таа пее стихови од Алка Вуица. Песната е пропратена и со интересно видео снимено во Венеција, а во режија на Сандра Михаљевиќ.

Петар Грашо на 11 февруари следната година, ќе одржи концерт во Сплит арената, а на 26 февруари ќе пее во Загребската арена, а како увертира на овие настапи, на инстаграм ја најави новата песна „Јел ти река ко“, прекрасна балада која ги воодушеви неговите фанови. View this post on Instagram A post shared by Petar […]


[There are no radio stations in the database]