Автор: Р.Б.

Page: 7

Тамара Тодевска објави нова песна, прекрасна емотивна балада, насловена „Савршен крој“. Новиот сингл е во продукција на Фондацијата План Б, а со оваа соработка Тамара им се придружи на своите колеги од регионот: Маја Сар, Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле, Дејан Цукиќ,…. и стана дел од хуманитарниот проект на фондација План Б, која се залага за помош […]

Синоќешната јубилејна Златна бубамара на популарноста, со која одбележуваме 25 години постоење, 25 години вреднување на креативната продукција, 25 години пеење и смеење, беше уште една голема прослава на доброто расположение и на добрите резултати. Доделени се 20 награди во повеќе категории, а постигнати се, во заедничка соработка со публиката во преполната сала „Борис Трајковски“, […]

Најпопуларна анимирана ТВ серија 2021          Светот на Биби Најпопуларна детска ТВ емисија 2021               Дајте музика Тинејџерски хит 2021                                              Green Forces Трајни музички вредности                                    Ристо Самарџиев Бенд на годината 2021                                           Фолтин Трајни музички вредности                                    Васка Јанковска Спортски херои                                                       Фудбалска репрезентација на Македонија Музички амбасадор                                                Симон Трпчески Животно дело                                                          Жељко Бебек Еколошкa ТВ емисија […]

Жељко Бебек е најпознат како пејач на групата „Бијело дугме“, иако започна респектибилна соло-кариера уште во време на постоењето на групата. Роден е 1946 година во Сараево. Од мал се интересирал за музика и уште во училишните денови научил да свири на мандалонина, па потоа и на гитара. Во гимназија почнал да пее со групи, […]

Златна бубамара на популарноста во категоријата „музички амбасадор“ годинава добива пијанистот со светска репутација Симон Трпчески. Со својата фасцинантна концертна активност ширум светот, Симон Трпчески веќе одамна дејствува како своевиден музички амбасадор и како амбасадор на севкупната култура на Македонија. Неговиот проект „Македонисимо“, премиерно изведен пред пет години на фестивал во Лудвигсбург, Германија, е своевидна […]

Со обземачкиот поп-ритам, новата песна „ Trending Love“ на младата пејачка Мартина Блажеска веќе си обезбедува нова публика. „Trending Love“ е живописна слика за модерната љубов во ерата на СМС пораките и он-лајн состаноците и претставува, музички и текстуално, природно продолжение на нејзината претходна песна „Розеви неба“, која имаше одличен прием кај пошироката публика. Мартина, […]

Дарио пред некој ден на својот фејсбук профил објави нова песна. Станува збор за прекрасна балада со наслов „Какви се ова времиња“. Тој е автор на музиката , на текстот е потпишана и неговата ќерка Андреа, а за аранжманот бил задолжен Кристијан Габроски. Дарио за песната вели – ја напишал од срце, а ја отпеал […]

Тони Цетински објави нова песна со љубовна тематика, насловена „Чувам љубав“. Автор на текстот и музиката е Амир Лојо, а песната е пропратена и со интересна видео приказна за која беше задолжен Здравко Теркеш. Со новиот сингл „Чувам љубав“, Тони Цетински настапи на фестивалот на забавна и поп музика „Београдско пролеќе“, каде што освои и […]

Во улицата Јован Цвијиќ во Нови Сад, пред семејната куќа на Ѓорѓе Балашевиќ, неговото семејство, завчера вечерта, организираше презентација на антологијата на љубовната поезија „Додир свиле“ за соседите, пријателите и почитувачите на неговото творештво. Новата книга содржи и необјавени песни, како и преписка меѓу Ѓоле и неговата сопруга Оливера.Децата на Балашевиќ, Алекс, Јован и Јелена […]

Најпопуларната и најочекуваната манифестација  „ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА“,  по 2 години повторно се враќа во живо во арената „Борис Трајковски“ под слоганот „ДА ЖИВНЕМЕ!“ Најбараната информација во овој момент е кога ќе започне продажбата на билети за  големиот музичко-културен настан, кој се оддржува на 12 мај. Од Штабот на веселата „Златна Бубамара“ најавуваат дека билетите […]


Current track

Title

Artist