Автор: Р.Б.

Page: 7

Нено Белан го објави спотот за песната “Звијезде“, со која ја освои првата награда од стручното жири на Сплитскиот фестивал. Голема чест е да се биде на тронот на легендарниот Сплитски фестивал две години по ред, минатата година според гласовите на публиката, а оваа година според стручното жири. Фактот дека Сплит е мој роден град […]

Jуре Бркљача ја претстави новата песна ‘Кампо Каштело’ која ја посвети на неговиот роден град Задар, однодсно на квартот во кој пораснал, но и на луѓето што живеат таму. На овој начин, тој некако сака да остави трага, но и да изрази благодарност за најубавиот дел од животот поминат токму во овој град. Новата песна […]

Тамара Тодевска на Јутјуб каналот на Урбан Рекордс ја промовираше новата песна и видео записот за „Порок“. Песната е во нејзин поп стил, но овојпат со примеси на трап. Музиката е на Лазар Цветковски и Тамара, со текст на Тајзи, аранжман Лазар Цветковски и Тамара, микс и мастеринг Лазар Цветковски. Спотот го изработија Били Д […]

Три шармантни и талентирани девојки, еден историски локалитет, еден предизвикувачки рефрен и многу пофалби и поддршки. Вака накусо звучи приказната околу женското трио „Тринити стрингс“, кое деновиве ја објави песната „Да или не“. Во „Тринити стрингс“ членуваат: Марта Куч, виолончелистка и вокал и виолинистките  Александра Мирсинова и Ирена Стојановска. Музиката и текстот на песната “Да […]

Песната „Магла“ на младата Антониа Гиговска е сингл од новиот студиски материјал кој треба да биде комплетиран до крајот на годинава. Музиката и аранжманот за „Магла“ се на Лазар Цветковски, а текстот е на Тајзи. -„Магла“ е дел од албумот „2001“ кој ќе содржи 12 нумери. Некои од нив се веќе пуштени во етерот, но […]

Бендот „Дупер“ вечерва во 18 часот на својот Јутуб канал ги објави новите песни од првиот албум насловен „Хипер“. Уште од нивното појавување беа вистинско освежување на македонската музичка сцена. „Не сум твој тип“ е нивната прва песна со која успеаја да ја пренесат нивната позитивност. Следуваа „Тело за на ТВ“, „Ние сме 2“, „Пробај […]

Влатко не’ напушти во 2018 година, на 33-годишна возраст, само четири дена по неговиот роденден. Кобната вечер, на 6 јули, ја добивме веста дека е пронајден мртов во неговиот автомобил, и сите се надевавме дека е некоја лоша шега, но за жал беше вистина.  Влатко Илиевски прерано замина, но неговата музика е сѐ уште овде […]

Македонскиот алтернативен бенд „Д Хаундс“ (The Hounds), по кратка пауза, објавија нова песна насловена „Тишина“. За музиката, текстот и аранжманот се погрижија членовите на бендот , а за продукцијата беше задолжен Јордан Манов – Devils Eye Studio. Златко Карчески(Zlatko Karceski ), фронтменот на „Д Хаундс“, на својот фб профил напиша: -„За “Тишина” Крат(ish)ко споделување на […]

Македонската пејачка Лилјана Атанасова попозната како Лили, а популарна во култните места низ Скопје како самостоен Unplugged музички изведувач, препознатлива е по евергрин изведбите на познати наши македонски, екс ју и странски песни со нејзиниот доста специфичен глас. Изминативе денови објави нова песна за која напиша: -„Flowers! Песната има интересна историја и сакам да ја […]

„Невидени“ е насловена новата песна на Мијата, за која текстот го напиша Весна Малиновска, а музиката Александар Јовевски. Песната, како што вели  Мијата, е посветена на Бранко Стојовски и на сите блиски кои ги изгубивме во минатиот период. Амбициозна и креативно љубопитна, Мијата за песната „Невидени“ направи и спот, кој самата го режираше и монтираше. […]


[There are no radio stations in the database]