Автор: Р.Б.

Page: 6

Новиот сингл на Нина Бадриќ „Ја још увек имам исту жељу“ премиерно е емитуван денес на 105,2, паралелно со неговата поширока регионална промоција. По севременските балади: „Рекао си“, „Да бирам“, „Ратујем са тугом“ и „Волим те, волим“, хрватската поп-дива лансираше полежерен рефрен, кој во пресрет на потоплите денови, се очекува да стане вистински летен хит. […]

Босанската вселенска агенција (БОСА), чие постоење досега е негирано од владините претставници, ги лансираше првите астронаути во вселената! Астронаути се членовите на ексцентричната група „Дубиоза колектив“, кои во првото обраќање до јавноста, истакнаа: „Ова беше мал чекор за човештвото, но огромен скок за босанскиот народ“. БОСА е вистинска агенција, но само во новото музичко видео […]

Ако ве заинтригира првото појавување на браќата Сапламаеви со песната „Љубов си ти“, тогаш нивната втора песна, објавена вчера, сигурно ќе ве израдува. Музиката и аранжманот на „Шизни си“ ги напишаа Влатко и Бранко Сапламаеви на текст на Тино Костадинов, младиот актер на театарот „Комедија“. Првата песна на SAP brothers беше посветена на нивниот пес […]

Хрватскиот поп-состав „Detour“ деновиве го промовира новиот летен сингл „Хаваи“. Песната, напишана од фронтменот на групата Ненад Боргудан, ја објави Аквариус рекордс. „Хаваи“ уште со својот типично летен наслов е копнеж по безгрижните лета. -Летото доаѓа, а тоа е најрелаксираната сезона, со малку среќа оваа година и повторно време за патување – велат членовите на […]

По големите хитови: “Лагано умирем у твоме сјечању”, “Градске цуре” и “Соња”, чиј автор е Мирослав Рус, еве ги членовите на загрепскиот ИТД бенд во напад на петиот албум – со новиот сингл “Као сјена си која ме прати”. Типично за Рус, и оваа песна е збогатена со гостување на најеминентни музичари од хрватската сцена […]

Џез Вез, состав од повеќе музичари, ја промовираше обработката на старата народна песна „Каранфило филфило моме”, снимена во етно-џез стил. Почнувајќи од високо професионалниот приод кон идејните решенија на Никола Мицевски (аранжман, пијано) преточени низ интерпретацијата на веќе добро познатите Оливер Јосифовски (контрабас), Дино Милосављевиќ (тапани) и Петар Христов (сопран саксофон), па сѐ до магичната […]

„Good Old Fashioned Rocк&Roll“ е новата песна која се појави деновиве во соработка на групата “Нокаут“ и Венко Серафимов. За песната, која претставува своевиден омаж на рок‘н‘ролот, музиката и текстот ги напиша Венко, а аранжманот е на Никола Перевски – Пере. Ова е прва директна соработка на Венко со „Нокаут“, иако тие и порано настапувале […]

Откако 1991 влезе во Рок-ен-рол холот на славните за работата со тогашниот сопруг Ајк Тарнер, годинава Тина Тарнер, заедно со уште петмина изведувачи, по втор пат е вклучена во оваа престижна селекција. -Апсолутно сум возбудена поради влезот во Холот на славните со така угледни музичари – напиша Тина Тарнер и им се заблагодари на сите […]

Во 90-та година од животот почина пејачката ѕвезда Ѓорѓе Марјановиќ, јави РТС. Роден 1931, Марјановиќ беше врвно популарен во 60-ите, 70-ите и 80-ите години на просторот на некогашна Југославија, но и во тогашниот СССР. Првата плоча „Музика за игра“, која ја објавил 1959 година, се продала во 11 илјади примероци.  Неговите хитови: „Звиждук у 8“, […]

Игор Атанасовски – Харе ја објави новата песна „Македонска“ – широк и баладичен инструментал со препознатливи елементи од народната музичка традиција. Во изведбата на оваа музичка посвета на Македонија, освен Гуру Харе како гитарист, автор на музиката, на аранжаманот и на стиховите, учествуваат и  Александар Јовевски на кавал, Филип Димишковски на клавијатури, а снимањето и […]


[There are no radio stations in the database]