Автор: Р.Б.

Page: 5

Легендарната песна “Да си мерак песна“ која на Макфест 1988 година ја испеа Бисера Велетанлиќ, денес, после 33 години повторно ја оживеа пејачката Бојана Скендеровски заедно со составот „Мерак“.  „Темата беше авангардна и за тоа време, така што решивме многу да не ја менуваме, не сакавме да додаваме или одземаме нешто на некое дело кое […]

ЏезВез, македонски бенд составен од членови кои се ветерани автори, инструменталисти и вокалисти, по врвната обработка на „Каранфило филфило моме“ објавена неодамна, ни ја разгалија душата со нова музичка приказна! Нивната нова музичка авантура е всушност уште една преработка, овој пат на легендарната песна „Бело лице љубам јас“.  Да си ја негуваме старата македонска музика […]

Хрватскиот кантавтор Џибони го најави новиот албум „У по уре“ за крајот на јули месец. -„Станува збор за мини албум, а насловен е „У по уре“ (Во половина час), затоа што кога завршив сфатив дека сè застана во половина час. Содржи пет песни, а сите мои песни се по пет и пол, шест минути, па […]

Групата „Хладно Пиво“, која со своите хитови веќе три и пол децении е присутна на музичката сцена, секогаш умее да ги изненади своите фанови. Миле Кекин и останатите членови на бендот, денес ја промовираа најновата песна “Carpe diem”, а уште поголемо изненадување е дека ја снимија со Сања Долежал! За многумина, соработката помеѓу „Хладно пиво“ […]

Познати музички имиња од регионот како што се Лена Ковачевиќ, Ивана Петерс, Марко Луис, нашата Тамара Тодевска, Сашка Јанкс и Игор Симиќ , на иницијатива на Magic Records, се здружија и под името „О2“ ја отпеаја песната „Удахни“. Станува збор за наменска песна со цел да се пренесе пораката на солидарност и заедништво во тешки […]

Новосаѓанките „Фрајле“ му посветија песна на нивниот сограѓанин, Ѓорѓе Балашевиќ. -Снимивме нова, за нас многу важна и посебна песна. Насловена е „Панонски морнар“ и ја посветивме на нашиот сограѓанин, пример и музички ментор Ѓорѓе Балашевиќ. – велат девојките од групата „Фрајле“. Три и пол месеци по смртта на регионално омилениот кантавтор, „Панонски морнар“ е нивна […]

Песната „Kupit ću nam sat“ е новиот службен сингл на легендарниот Жељко Бебек, за кој тој објави и видео. Оваа песна, која веќе извесно време може да се слушне во радијскиот етер, Бебек првпат во живо ќе ја изведе на претстојниот фестивал во Водице на 12 јуни. -Ова е првата песна на мојот нов албум. […]

Музичкиот маѓесник Дино Мерлин објави нова песна, насловена „Еден ден, една ноќ“. Ова е третиот сингл од неговиот претстоен 12. студиски албум. -Песната „Една ноќ, еден ден“ има посебно место во моето срце, баш како и вистинскиот настан, кој ја инспирираше. Ова е приказна за љубовта која никогаш не престанува – објаснува Дино Мерлин. Најавувајќи […]

Култниот рок-бенд „Ареа“, на големо изненадување на нивните фанови, по подолго време, преку социјалните мрежи ја промовираше песната „Отсекогаш“, со која го најави шестиот студиски албум. Музиката и аранжманот на новата песна ги направи Ивица Брчиоски, а текстот го напиша Ружица, која е автор и на повеќето песни на бендот. Новиот сингл е пропратен и […]

По речиси една година од објавувањето на синглот „Вратиле се птице“, Сергеј Четковиќ се враќа на музичката сцена со куфер полн со изненадувања за публиката, подготвен да продолжи таму каде што застана во одбележувањето на големиот јубилеј – 20 години од неговата кариера. Еден од најпопуларните текстописци во регионот ги искористи изминатите месеци да работи […]


[There are no radio stations in the database]