Автор: Р.Б.

Page: 5

„Сакам да видам како сите се забавувате за време на карантинот. Ова е матурска песна за сите кои во моментов не можат да одат на матура“ – ова го напиша Џастин Бибер, а се однесува на новата заедничка песна со Аријана Гранде насловена „ Stuck with U“. За новиот сингл е објавено интересно видео кое […]

Легендата на рокенролот, американскиот музичар-пејач, пијанист и композитор, Литл Ричард, почина на 87-годишна возраст, јавуваат светските медиуми. Синот на музичарот, Дени Пениман ја потврди информацијата за смртта на неговиот татко. Литл Ричард се смета за еден од оснавчите на рокенролот. Се здобил со светска слава по неколку синглови како“Tutti Frutti”, “Long Tall Sally”, “She’s Got […]

Роберт Билбилов и Тамара Тодевска ја изненадија македонската публика со нивната заедничка песна “Светот е”. „Нека ми е среќен роденденот. Не можеше подобро да ја обележиме нашата 20-годишна соработка, љубов и недоразбирања“ напиша меѓу другото на фб Роберт. Тој вели дека ова е песна за безвременска љубов, каква што сите посакуваат. Во спотот се појавуваат […]

Пејачката Олгица Христовска, заедно со група музичари, а предводени од диригентот Љупчо Мирковски се збогуваа со својот пријател Драган Вучиќ со видео за песната „Свирете ја зајди, зајди“. „Твојата музика никогаш нема да зајде“ порачаа пријателите на Вучиќ. Инаку, песната која стана безвременски хит, ја компонираше токму Драган Вучиќ  во далечната 1992, за Олгица Христовска, […]

Хрватската пејачка Тајчи, која ја претставуваше Југославија на Евросонг во 1990 година со песната „Хајде да лудујемо“, и го освои седмото место, остана запаметена по овој евровизиски хит. Деновиве, таа ги собра пријателите и реши сите заедно да ја отпеат оваа песна. Во новата карантинска верзија, покрај Тајчи, можете да ги видите и слушнете и нејзината помлада сестра […]

Во последниот викенд од април месец, ска-составот „Суперхикс“ ги повика своите пријатели, фанови и сите други кои сакаат да направат кратко видео како танцуваат на нивниот најнов сингл „СKAрантин“ со семејството, сами или со пријателите.   „Истите видеа ќе ги вклучиме во официјалниот спот“, соопштија тогаш од „Суперхикс“. И како што ветија, така и направија дечките […]

-Токму музиката е она нешто, кое ни кажува дека човековиот род е подобар отколку што ние мислиме – Наполеон Бонапарта. Водени од оваа мисла, триото „Equilibrium“ ја преработи познатата италијанска песна „Карузо“. Ова трио, составено од двајца музичари и еден актер, Жарко Димоски -актер и вокал, Димитар Михајловски-виолина и Александар Стојчески-пијано, токму со оваа безвременска […]

Македонскиот кантавтор, пејач и водител Драган Вучиќ денеска почина на Инфективна клиника во Скопје на 65-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја потврдил синот, Мартин Вучиќ. Претпоставка е дека коранавирусот бил кобен за нашиот кантавтор. Драган е роден во Скопје 1955 година. Зад себе остави бројни поп и фолк хитови како што се „Свирете ја Зајди […]

Брајан Меј и Роџер Тејлор од „Queen“, заедно со нивниот нов вокал Адам Ламберт, снимија нова верзија на култната песна „We Are The Champions“, и ја преименуваа во „ You Are The Champions“. Од нивните домови, преку видео врска, меѓу Лондон, Корнвол и Лос Анџелес, снимија нова верзија и ја посветија на здравствените работници ширум светот, […]

Дубиоза Колектив, еден од најпопуларните бендови во регионот, на оригинален начин го честиташе Меѓународниот ден на трудот, со изменета верзија на нивната песна „1 мај“, овојпат во согласност со актуелните информации. Нивната нова верзија, на веќе добро познатиот хит, ја отсликува годинешната „празнична“ атмосфера и неможноста да се одбележи Денот на трудот заради коронавирусот и […]


[There are no radio stations in the database]