Автор: Р.Б.

Page: 4

Македонски композитор Никола Мицевски, или „Човекот музика“ како што го нарекуваат колегите, го промовираше својот прв сингл „Круг“. Токму со овој инструментал тој го најавува својот прв албум „New Era“. -“World Fusion” музиката од секогаш била моја инспирација. Горд сум на ова дело затоа што во него е собрано целото мое музичко и животно искуство. Животот е […]

После многу години, легендарната песна на Ѓорѓе Новковиќ и Арсен Дедиќ „Храбри људи“, доби сосема ново руво, со еден нов звук, аранжман и нова душа . Вистински мал дијамант во светот на музиката, како што ја нарекуваа критичарите уште од времето кога е создадена, оваа песна во февруари годинава, доживеа своевидно реиздание, а прекрасната изведба […]

Основачот и автор на повеќето песни на групата Парни ваљак, Хусеин Хасанефендиќ Хус, се претстави пред публиката во малку поинакво светло, односно во поинтимно издание. Нова песна едноставно насловена како „Пјесмица“. Ова е негов прв кантаавторски проект, иако како композитор и текстописец со децении е на самиот врв на регионалната музичка сцена. „Пјесмица“ е нежна, […]

Песната „Инаморана“ што Тончи Хуљиќ и Петар Грашо деновиве ја снимија заедно е своевидна ода на љубовта, за која двајцата музички мајстори снимија и многу духовито видео. Хуљиќ откри дека со Грашо работат на финиширањето на неговото ново цеде, па бидејќи се постојано заедно во студио, некако природно дошло и заедно да снимат – песна. […]

(фото: Андреа Ковач) „Добродојдовте! Симнете ги маските и чувствувајте се удобно во своите станови, во бифеата или на улица“. Вака Шербеџија го отвори својот виртуелен концерт, одржан во петокот, 9 април, од големото студио на „Кроација рекордс“. На концертот, легендарниот актер, пејач, поет и музичар го претстави својот нов албум „Не окреќи се, сине“, но […]

На виртуелен концерт Раде Шербеџија утре (9.04.) ќе го претстави актуелниот студиски албум „Ne okreći se, sine“. Новите хитови од овој албум, кој се појави во декември минатата година, ја претставуваат главната содржина на овој концерт, со кој Шербеџија и неговите соработници, ќе се обидат преку песна и атмосфера да влезат во домовите на гледачите. […]

Вчера беше објавена песна на починатиот пејач Влатко Илиевски, со наслов „На нив сети се“. Песната ја направи Владимир Дојчиновски Дојчин и таа е посветена за сите деца во светот. Наскоро се очекува промоција на цеде со голем број необјавени негови песни.

Овогодишната, пандемиска Златна бубамара на популарноста, освои нов простор на комуникација со публиката. Традиционално, по сценарио и режија на Ранко Петовиќ, иако реализирана виртуелно, повторно успеа да даде НАДЕЖ и светлина во ова неизвесно време. На почетокот на манифестацијата, во преполна сала, одеше најавна шпица како во познатиот научно фантастичен филм „Star Wars“ во кој […]

Зафир Хаџиманов, актер, пејач и композитор почина од корона вирус. Тој е роден во 1943 година во Кавадарци. Беше оженет со Сенка Велетанлиќ со која го има синот Васил Хаџиманов, кој пак е познат џез музичар. Зафир Хаџиманов гимназијата и музичкото училиште го завршува во Скопје, каде почнува да создава музика и да игра во […]

Овогодишното 24. Вонредно пандемиско издание на Златната бубамара на популарноста пристигнува в недела, 28 март, на Канал 5. Под мотото „И ова ќе го преживееме“, манифестацијата прави пресек на изминатата 2020 година, обединувајки ги најпопуларните музичари и уметници од земјава и од регионот околу идејата – големата заедничка 3-часовна забава, замислена како прослава на радоста […]


[There are no radio stations in the database]