Автор: Р.Б.

Page: 3

Од денеска, хит на Радио Бубамара е легендарната „Заветна“. Песната во блуз манир е последната снимка на дуетот Игор-Игор (Игор Атанасоски Харе и Игор Џамбазов). Во најавата низ насмевка за песната Харе ќе ни напише: Ова е наше видување на легендарната – Заветна – испеана од Пепи Бафтировски. Кога по некоја случајност би се сретнале […]

Во рамки на 37. издание на „Макфест“, во Штип, Тамара Тодевска ја промовираше својата нова песна насловена како „Замижи“. Станува збор за музичка приказна, чиј текст е напишан од Игор Џамбазов, а музиката и аранжманот се на Роберт Билбилов. На втората, ревијална вечер, во Домот на култура „Ацо Шопов“, Тамара го претстави нејзиниот нов сингл по […]

16 октомври, 2007 година. Веста одекна морничаво и злокобно, оставајќи пустош во срцата ширум Балканот. Нашата најголема ѕвезда згасна. Животот на Тоше заврши во годината кога одбележуваше десет години успешна кариера и кога таа почна да станува меѓународна. Но албумот на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран  („The Hardest Thing“). Тодор Проески – […]

„Милион денови“ е насловот на новата песна на ДНК. Станува збор за одлична балада која и овој пат е со потписите на едната половина од двоецот – Панчо и Лазар Цветкоски, односно музиката е на Панчо и Лазар, текстот е на Панчо, а аранжманот на Лазар. Видеото е работено под режисерската палка на Владимир Митревски […]

Неделава како еден од хитовите на програмата на Бубамара радио, секој втор час ја слушате шармантната песна „У македонском ресторану“ на хрватскиот музичар Мики Солус од неговиот нов албум со необично име „Najbolji su pjevači bez sluha“. Во песната „У македонском ресторану“ се спомнуваат личности од историјата и сегашниот живот на Македонија и низ веселиот […]

Дванаесетиот студиски албум на Кики Лесендриќ и „Пилоти“ излезе деновиве по 6-годишна пауза во издание на „Кроација рекордс“. Албумот „Мали трагови на небото“ претставува десет нови песни, подготвувани во последниве три години. -Задоволен сум, особено затоа што секоја од овие 10 песни е некако поврзана со наредната. Се надевам дека меѓу нив ќе има и […]

Гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски и националниот фолклорен анасабл „Танец“ изминатиов период одржаа незаборавни концерти во Белград, на Коларац, и во загрепската сала „Лисински“, приредувајќи за публиката во преполните сали ретко музичко доживување. Двата македонски музички бренда одржаа незаборавен сценски спектакл, неподелени се критиките во обата града. -Често пати сум настапувал во различни формации, но настапот […]

Откако групата „Парни ваљак“ летово објави албум од мартовскиот концерт во чест на фронтменот Аки Рахимовски (1955-2022), деновиве на нивниот канал на Јутуб се поставени и видеа од овој незаборавен концерт. Според најавата од „Парни ваљак“, видеата од концертот, насловен „Доволно е да се рече… Аки“, ќе може да се видат и на другите стриминг-платформи. […]

Во Македонската Опера и балет се одржа голем концерт насловен како „Славејот од Галичник” на ансамблот Танец и пријателите во чест на 100-годишнината од раѓањето на доајенот на македонската народна песна Александар Сариевски. Во рамките на емотивниот концерт Сузана Спасовска и Влатко Стефановски ја изведоа безвеременската „Зајди зајди”, а покрај нив настапија и бројни звучни […]

Цело Скопје и Македонија се собраа за македонската премиера на албумот „Македонисимо“ на славниот пијанист Симон Трпчевски, пет години по светската премиера во Лудвигсбург, Германија. Оттогаш целиот свет го слушна музичкиот материјал изнедрен од плодната македонска почва – спојот  на македонската народна песна со џез и класична музика, со потпис на композиторот Панде Шахов кој […]


Current track

Title

Artist