Автор: Р.Б.

Page: 3

Mакедонскиот пејач со загрепска адреса Давид Темелков деновиве ја промовира новата песна „Неутјешна глад“ или „Прстот на судбината“ во македонската верзија. Заедно со песната, за која стиховите ги напиша Драгиша Баша,  а музиката и аранжманот Миро Буљан, песната доби и спот, чија речиси целосна продукција, од сценариото до режијата, ги направи Давид. -Овој пат така […]

Неодамна во Белград беше основана Фондацијата План Б, со цел да им се помогне на професионалните музичари. И веднаш, оваа иницијатива ја подржаа многубројните регионални музичари – македонските Влатко Стефановски и Тамара Тодевска, како и Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле од „Ван Гог“, Драги Јелиќ од „ЈУ група“, Дадо Топиќ, Дејан Цукиќ, Ален Исламовиќ, Горан Шепа […]

Нешто ново! Дует Е-Play и Бајага! Станува збор за песната „Хотел Југославија“ која е снимена во продукција на РТС. Оваа љубовна песна го носи името на местото на потекло – познатиот белградски хотел Југославија, каде што E-Play има простории за проби. Пејачката и басист на бендот Е-Play, Маја Цветковиќ по повод оваа интересна соработка изјави:„Искрено, […]

Еден од најавтентичните македонски бендови „Љубојна“ и продуцентот Дулелуд го промовираа нивниот прв заеднички проект, песната „Пустелија“, во која се спојуваат етно вокалот на Вера и електронскиот звук на Дулелуд. „Кога две различни музички движења ќе ги спојат своите сили, резултатот е ремек дело. Со македонскиот мелос, кој го изведува ‘Љубојна’ во своите песни, успеав […]

Популарниот двоец, Дац и Александар Митевски, ги почестија своите фанови со уште една песна за душа. Тие на социјалните мрежи и на својот јутјуб-канал ја промовираа новата боемска балада „Душа бакшиш“. Инаку, станува збор за авторска песна во која ќе уживаат сите генерации и секако, проследена со интересна видео приказна , како што само тие […]

Минатиот месец ја споделивме информацијата дека децата од популарната емисија „Дајте Музика“ се избрани од МРТВ да ја претставуваат Македонија на Детската Евровизија. По првичната информација, накнадно беше соопштено дека Кристина, Анастасија, Миха и Филип се избрани да патуваат за Париз, Франција, на Junior Eurovision, закажан за 19 декември, во центарот La Senie Musicale. И […]

Панчо и Андреј од ДНК не застануваат, повторно со ново музичко парче, ново и нешто поинакво за своите фанови. Станува збор за синглот „Ваков таков“, кој всушност е и прва соработка со Young Dadi, трап артист чие време допрва доаѓа. Текстот на песната е со потписот на Панчо и Young Dadi, додека музиката е заедничко […]

„Не ни текнува кога последен пат сме биле толку среќни на снимање“ -вака дечките од Нокаут на ФБ го најавија новиот сингл кој е насловен токму „ Не Ми Текнува“. а на кој им гостува Дамјан Пеjчиноски, еден од најдобрите гитаристи на домашната сцена. Музиката ја потпишува Никола Перевски, аранжманот е на Дарко Димитров, за […]

Каролина Гочева, Дуке Бојаџиев и Бранко Николовски од Фолтин, денеска на Јутјуб го објавија нивниот сингл насловен „Крв да ни се стори“. Музиката и текстот се на Бранислав Николов, додека аранжманот и продукцијата се на Дуке Бојаџиев, а во приказната учествуваат и музичарите Трајко Симоновски-Таци, Мартина Баракоска, Мартин Џорлев, Владимир Крстев и продуцентот Ивица Јанкуловски. […]

Промоција на песната „Лепе лажи“ и спотот за истата, за најновиот филм на Душан Ковачевиќ „Није лоше бити човек“, се одржа во саботата во Џез кантината „Лисабон“, во белградската „Комбанк сала“, со дел од актерската и авторската екипа. Песната е компонирана од авторот на музиката за филмот Момчило Бајагиќ Бајага во соработка со неговиот колега […]


[There are no radio stations in the database]