Автор: Р.Б.

Page: 2

Новосаѓанките „Фрајле“ му посветија песна на нивниот сограѓанин, Ѓорѓе Балашевиќ. -Снимивме нова, за нас многу важна и посебна песна. Насловена е „Панонски морнар“ и ја посветивме на нашиот сограѓанин, пример и музички ментор Ѓорѓе Балашевиќ. – велат девојките од групата „Фрајле“. Три и пол месеци по смртта на регионално омилениот кантавтор, „Панонски морнар“ е нивна […]

Песната „Kupit ću nam sat“ е новиот службен сингл на легендарниот Жељко Бебек, за кој тој објави и видео. Оваа песна, која веќе извесно време може да се слушне во радијскиот етер, Бебек првпат во живо ќе ја изведе на претстојниот фестивал во Водице на 12 јуни. -Ова е првата песна на мојот нов албум. […]

Музичкиот маѓесник Дино Мерлин објави нова песна, насловена „Еден ден, една ноќ“. Ова е третиот сингл од неговиот претстоен 12. студиски албум. -Песната „Една ноќ, еден ден“ има посебно место во моето срце, баш како и вистинскиот настан, кој ја инспирираше. Ова е приказна за љубовта која никогаш не престанува – објаснува Дино Мерлин. Најавувајќи […]

Култниот рок-бенд „Ареа“, на големо изненадување на нивните фанови, по подолго време, преку социјалните мрежи ја промовираше песната „Отсекогаш“, со која го најави шестиот студиски албум. Музиката и аранжманот на новата песна ги направи Ивица Брчиоски, а текстот го напиша Ружица, која е автор и на повеќето песни на бендот. Новиот сингл е пропратен и […]

По речиси една година од објавувањето на синглот „Вратиле се птице“, Сергеј Четковиќ се враќа на музичката сцена со куфер полн со изненадувања за публиката, подготвен да продолжи таму каде што застана во одбележувањето на големиот јубилеј – 20 години од неговата кариера. Еден од најпопуларните текстописци во регионот ги искористи изминатите месеци да работи […]

Новиот сингл на Нина Бадриќ „Ја још увек имам исту жељу“ премиерно е емитуван денес на 105,2, паралелно со неговата поширока регионална промоција. По севременските балади: „Рекао си“, „Да бирам“, „Ратујем са тугом“ и „Волим те, волим“, хрватската поп-дива лансираше полежерен рефрен, кој во пресрет на потоплите денови, се очекува да стане вистински летен хит. […]

Босанската вселенска агенција (БОСА), чие постоење досега е негирано од владините претставници, ги лансираше првите астронаути во вселената! Астронаути се членовите на ексцентричната група „Дубиоза колектив“, кои во првото обраќање до јавноста, истакнаа: „Ова беше мал чекор за човештвото, но огромен скок за босанскиот народ“. БОСА е вистинска агенција, но само во новото музичко видео […]

Ако ве заинтригира првото појавување на браќата Сапламаеви со песната „Љубов си ти“, тогаш нивната втора песна, објавена вчера, сигурно ќе ве израдува. Музиката и аранжманот на „Шизни си“ ги напишаа Влатко и Бранко Сапламаеви на текст на Тино Костадинов, младиот актер на театарот „Комедија“. Првата песна на SAP brothers беше посветена на нивниот пес […]

Хрватскиот поп-состав „Detour“ деновиве го промовира новиот летен сингл „Хаваи“. Песната, напишана од фронтменот на групата Ненад Боргудан, ја објави Аквариус рекордс. „Хаваи“ уште со својот типично летен наслов е копнеж по безгрижните лета. -Летото доаѓа, а тоа е најрелаксираната сезона, со малку среќа оваа година и повторно време за патување – велат членовите на […]

По големите хитови: “Лагано умирем у твоме сјечању”, “Градске цуре” и “Соња”, чиј автор е Мирослав Рус, еве ги членовите на загрепскиот ИТД бенд во напад на петиот албум – со новиот сингл “Као сјена си која ме прати”. Типично за Рус, и оваа песна е збогатена со гостување на најеминентни музичари од хрватската сцена […]


[There are no radio stations in the database]