Автор: Р.Б.

Page: 2

Подготовките за Детската Евровизија се во тек, објави македонскиот реномиран пијанист Симон Трпчески на социјалните мрежи. Тој објави фотографии на кои е заедно со тимот автори кој стои позади песната која ќе не претставува на Детската Евровизија, а во изведба на ќерката на Трпчески, Лара. Автор на стиховите е братот на Симон, Јован Трпчески, а […]

Новиот студиски албум „Нека нова јутра“ на Црвена јабука конечно е пред фановите. Најавен со насловната песна и спот, овој албум го разбуди медиумскиот интерес на целиот регион. И овој албум, како и дузина претходни на Црвена јабука, е во издание на најголемата дискографска куќа во регионот – Croatia Records. Автор на повеќето песни е […]

Мултиталентираниот Иван Кукиќ го објави своето деби „Балада за една љубов“ Текстописецот и мултиинструменталист, феноменалниот Иван Кукиќ го објави својот деби сингл „Balada o jednoj ljubavi“ („Балада за една љубов“) со кој ја започнува својата соло кариера. Тој е постојан член на триото Влатко Стефановски, каде свири бас гитара, како дел од младата ритам секција […]

„Мјесечина“ е вториот сингл на македонскиот бенд CODE 369, издаден на хрватски јазик за Croatia Records. Видеото во продукција на Encore Media Production и Дејан Трајчевски јасно ја пренесува мистичната атмосфера на месечева ноќ. Овој пат, фронтменката на групата Ирена Димовска го испеа „искрениот порив на секое човечко суштество да ги надмине личните и општествените […]

Еден од најпознатите музичари во регионот, Борис Новковиќ, крајот на годината  го одбележи со објавување на новата песна  „Нетко лаже“ и со спот за истата. Ова е првиот сингл со кој го најавува претстојниот студиски албум, за кој се надева дека ќе излезе напролет следната година. Ја продолжува и соработката со продуцентот и аранжер Хрвоје […]

Уште само девет дена до големиот концерт на популарното дуо ДНК. На  3-ти декември во спортскиот центар „Борис Трајковски“, Панчо и Андреј, ќе го одбележат големиот јубилеј – 20 години музичка кариера. Во пресрет на роденденскиот концерт, на нивниот фб профил го објавија новиот и последен сингл „Романи“, а кој ќе биде дел од претстојниот […]

Хрватската поп-ѕвезда Данијела Мартиновиќ има нова песна “Vjerujem ljudima” за која самата вели дека е ода за доброто кое живее во секој човек. „Понекогаш е неопходно се да се раздрма, да се сруши за добрината да засјае во секој од нас. Цврсти прегратки, сигурност, пригоден збор, убав гест, малку љубезност, малку разбирање. Никој и ништо […]

Кантавторката Марија Мирковиќ, која на домашната јавност ѝ е позната како некогашна членка на составот Фрајле, веќе ја навикна пубиката видеата за своите песни да ги снима на светски дестинации. Така е и овој пат, спотот за новата песна со наслов „Не питам те ја за њу“ го сними во Шпанија. Под режисерската палка на […]

Објавена е песната со која Лара, Ирина и Јован ќе ги бранат боите на Македонија на Јуниорската Евровизија…. Кон крајот на јуни, Јавниот радиодифузен сервис Македонска радио телевизија во Фејбук соопштение извести дека се избрани Лара Трпческа и Ирина Давидовска за претставници на Република Македонија на Јуниорски Евросонг 2022 година по предлог на Комисијата, а […]

Една од најпопуларните српски пејачки Александра Радовиќ ја претстави новата песна „Proslo me je“, прва по пауза од речиси една година. Текстот за музиката го направи Александра Милутиновиќ, а на аранжманот работеа таа и Махир Сарихоџиќ. „Ова е продолжение на соработката со проверен тим, станува збор за малку помодерен звук. песната зборува за лошите проценки […]


Current track

Title

Artist