Музички вести

Борис Лејнер, легендарниот тапанар, го посвети својот нов сингл на инструментот кој му го одбележа животот

Легендарниот тапанар Борис Лејнер 50 години беше вљубен во тапаните во, а последните години оваа љубов е тајна. Сега на сцената се враќа со својата авторска песна „Kada bubanj krene“, за која текстот го напиша авторката Јасминка Митриќ, музиката е на Јасминка Митриќ, Борис Лејнер и Марино Пелајиќ, а аранжманот го направија Лејнер и Пелајиќ. Проектот собра одлична музичка екипа - покрај Борис на тапани и вокал, тука е и познатиот басист на групата Филм, Марино Пелајиќ; Борис Хрепиќ - […]

todayMay 29, 2024 10 2

Музички вести

Калиопи има нов АЛБУМ!

Поттикнати од нивниот овогодишен јубилеј, 40 години од нивната соработка, Калиопи и Ромео одлучија  да и подарат на публиката уште 8 нови песни, креирајќи го комплетно албумот насловен како АЛБУМ. На албумот се наоѓаат 10 песни, од кои две и се веќе познати на публиката. Минатата година албумот го најавија дуетската песна "Знам" (со Жељко Самарџиќ) и песната "Кад осване", кои во меѓувреме ги освоија срцата на публиката. Публиката за прв пат ќе има двојазичен албум, како симбол на сите […]

todayMay 29, 2024 27

Музички вести

Детур лета кон седмиот албум со песната „Као птица лет“

Хрватската група Детур полека се подготвува за објава на седмиот албум, а на тој тргна со песната „Као птица лет“. Автор на песната е фронтменот Ненад Боргудан, а наскоро се очекува и спотот чиј режисер ќе биде Радослав Јовановиќ Гонзо. „Као птица лет“ треба да биде летен хит, а зборува за емотивна љубовна приказна со доза на позитива и оптимизам. https://www.youtube.com/watch?v=YTPo9CY1OL0 Групата Детур ќе има активно лето со концерти во Загреб, Приједор, Подгорица, Дубровник, Хвар итн.

todayMay 28, 2024 5

Музички вести

Песна за животот и многу генерации: ДНК, Наум Петрески и Џамбо Агушев

Сигурно многумина од вас овие денови можеа да видат голем број од нашите јавни личности, пејачи, водители и актери како на социјалните мрежи споделуваат видеа на кои пеат некоја песна. Всушност станува збор за најновиот сингл на дуото - ДНК која носи наслов „Животе брате“, а на која како гости учествува кралот на фолк-музиката Наум Петрески и светски познатиот, а сепак наш Џамбо Агушев. По се изгледа ова е уште една песна на ДНК која има голем потенцијал да стане […]

todayMay 19, 2024 114 2

Музички вести

Настап на Националниот џез оркестар на The Balkan Jazz Showcase-2024 во Тирана

Во организација на Албанското џез здружение (Albanian jazz society) оваа година по четврти пат ќе се одржи фестивалот Balkan Jazz Showcase-2024.  На настанот ќе настапат оркестарот NisVille од Србија, Сара Јововиќ трио од Црна Гора, Sethstat Quintet од Македонија, Gypseons Trio од Грција, Leo Richartz Trio од Германија, Alba Dajlani & AJS Quartet од Албанија и Националниот џез оркестар од Македонија. Покрај учесниците од Германија, овој настан ќе ги собере едни од најталентираните џез музичари од Балканот и претставува можност […]

todayMay 10, 2024 8


LISTEN ON

0%