Гогол Бордело на 29 мај во Скопје

Written by on мај 15, 2018

Покрај веќе најавените гостувања на Kraftwerk и Lord of the dance, ТАКСИРАТ во чест на јубилејното 20-то издание во 2018-та година, со задоволство го најавува и концертот на ГОГОЛ БОРДЕЛО, славниот џипси-панк бенд и еден од најимпресивните ливе бендови на денешницата, кој на 29-ти мај гостува во Младинскиот Културен Центар во Скопје, а во рамки на Seekers and finders турнејата за истоимениот, нов албум.

Комбинирајќи ги панк и ромската музика со хумор и ефектни, хаотични и енергични сценски настапи, Гогол Бордело ја раскажува приказната за имигрантите и дијаспората. Предводникот на бендот, украинецот Јуџин Хуц, бегајќи од катастрофата во Чернобил, се вљубува во мистичните тонови и богатството на ромската музика која не ѝ припаѓа на „мејнстримот“, но со која е поврзан и од семејните корени. Живеејќи како бегалец во Европа, и самиот го искусил животот во кој не припаѓа никаде, сѐ додека музичкиот пат не го одведе во Њујорк каде што го оформува бендот.

Во 1999-та година го објавуваат првиот албум „Вои-Ла Интрудер“ кој го претставува ворлд-мјузик звукот отсвирен во полна панк брзина, а на кој како соработник и продуцент се потпишува и Џим Скалвунос тапанарот на Nick Cave amp; The Bad Seeds. Комплетниот бенд со гитари, тапани, хармоника и саксофон на ова издание звучи моќно, а за дополнителна популарност придонесе и самиот Хуц пуштајќи џипси музика во ноќните клубови. Подоцна нивната уникатност и креативност ја освојува и популарната музичка ѕвезда Мадона, која соработува со Гогол Бордело на нејзиното режисерско деби, филмот „Filth and Wisdom“ во кој, покрај музиката, Јуџин Хуц е задолжен и за главната улога.

Со осумте досега студиски изданија, подоцна проследени со небројни турнеи, со незапирливиот продор на Јуџин на уметничката и филмската сцена, како и поддршката од славните имиња на светската сцена, членовите на Гогол Бордело со право важат за големи меѓународни музички ѕвезди кои од андерграунд легенди прераснаа во интернационален феномен. Гогол Бордело е бенд за кој се вели дека постојано го истражува креативниот пекол и ја напаѓа човечката пасивност, бенд кој оди и чекор над музиката, над политичкото, насочувајќи го вниманието кон уметничката револуција на глобалното доба, а следната година нивната нескротлива сценска енергија конечно ќе имаме прилика да ја доживееме и во Скопје. Неповторливиот еклектичен бенд гостува во Скопје промовирајќи го својот нов албум „Seekers and Finders“ објавен во август годинава, а кој се појавува четири години по студискиот претходник „Pura Vida Conspiracy“ (2013).

ТАКСИРАТ во 2018-та го прославува своето јубилејно 20-то издание, а со концертот на ГОГОЛ БОРДЕЛО македонската публика има загарантирана незаборавна славеничка вечер на 29-ти мај во МКЦ.


Current track

Title

Artist