„БЕГАМЕ“ – нова песна на Дани Димитровска и Пијан Славеј

Written by on јуни 1, 2022

„Бегаме“ е новото музичко остварување на Дани Димитровска во соработка со Бранислав Николов од групата Фолтин или познат како Пијан Славеј. Музиката и текстот се на Весна Малинова, а аранжманот го потпишува Јордан Манов кој стои зад ова дело.

„Трчањето е одраз на човековата површност во модернистичкиот колектив; отуѓеност, одвојување во суперлативи… страв од одговорност и посветеност како начин на функционирање…“, вели Дани.

Спотот за новата песна на Дани и Пијан Славеј е веќе објавен на YouTube:

Интересен факт е дека главните протагонисти во ова видео се вистинска љубовна двојка во реалниот свет. Лазар и неговата девојка Сара се препознаа во „Бегаме“ и со задоволство прифатија да ја „играат“ својата врска пред камера. Спотот за „Begame“ го продуцираше 2by4 Digital, кој е нов во областа на видео продукцијата, но добро познат по дистрибуцијата на музика и поддршката на македонските уметници на сите дигитални платформи.

Бранислав Николов го знаеме како фронтмен на бендот Фолтин, музичар со карактеристичен уметнички израз. Под името „Пијан славеј“ работи веќе неколку години. Дани Димитровска е лидер меѓу женските рок гласови на нашата естрада, а на музичката сцена е повеќе од 20 години.


Current track

Title

Artist