Музички новости

Page: 9

Најголемата дискографска куќа во регионот – „Кроација рекордс“ од Загреб со гордост ја претстави „Колекција на најголемите хитови на Леб и сол“, култниот македонски состав на сите времиња. По „Ултимативната колекција“ од 2008-ма година, исто така во издание на „Кроација рекордс“, и претходно „Антологија“ од 1995-та година, која ја потпиша „Трето уво“, ова е првата […]

Македонската пејачка и кантавторка Мијата ја преработи песната „Бај, бај“ која групата „Буба Мара“ ја изведе на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ во 1988 година. Музиката и текстот се на легендарниот Драган Каранфиловски – Бојс, а новиот аранжман во кантри блуз стил го потпишуваат Дамир Пух, Наташа Миха Пух и Мијата. Усната хармоника ја свири […]

Ова дуо, по настапот на Евровизија 2018, е многу активно низ Европа и Австралија и поголемиот дел од оваа година го помина во Лондон работејќи на нов материјал. Бојан Трајковски и Марија Ивановска одлучија да ја изненадат македонската јавност со едно уникатно музичко остварување. Главниот и одговорен иницијатор за оваа уникатна преобразба на „Јано Мори“, […]

По австралискиот дел на концертната турнеја, Тони Цетински не мирува, туку со својата екипа, испишува нови музички страници. Имено, станува збор за нов сингл „Чуду се надам узалуд “, за кој текстот го напиша Александра Милутиновиќ, за аранжманот се погрижи Елвис Станиќ, кој воедно е и продуцент. За песната е снимен и интересен видео запис […]

По објавувањето на  вториот трејлер за новиот анимиран филм „The Adams Family“, во режија на Грег Тиернан и Конрад Вернор, музичката поп икона Кристина Агилера, деновиве, го издаде новиот сингл “Haunted Heart” , кој всушност е саундтрак за долгоочекуваниот анимиран филм. Инаку, во целосно новата анимирана верзија гледаме како чудното семејството Адамс функционира со младите генерации. […]

Дуото Илчо Нечовски и Борис Какуринов или познати како „Дупер“ по неколкумесечна пауза се враќаат на музичката сцена со песната „Патник“. Музиката, текстот и аранжманот е со потписот на „Дупер“, а снимањето, миксот и мастерингот е направено во студиото „Подрумот“ на Ангел Ќосев. Видеоспотот е изработен од „Фроузен тајм дропс“.

Канадската дива Селин Дион, ја започна светската турнеја завчера вечерта во Квебек Сити, родната Канада, промовирајќи три сингла-„Courage“, „Laying Down“ и „Imperfections“. Овие песни ќе се најдат на нејзиниот нов студиски албум со име „Courage“, а кој на музичкиот пазар треба да се појави на 15- ти ноември. За новиот албум, петкратната носителка на „Греми“, […]

Еден од најпопуларните кантавтори Сергеј Ќетковиќ, заедно со пријателите од “Who See“, ова лето ги изненади своите обожаватели со вистински летна песна која е поинаква од се досега што има снимено. Станува збор за синглот „Пусти проблеме“, за кој музиката ја компонираше самиот Сергеј, а во пишувањето на текстот му помогнаа момците од „Who See“ […]

Денес, 10 септември, македонската музичка сцена се збогати со уште еден сингл. Имено, поп-рок пејачката Дани Димитровска ја објави новата песна, за која вели дека и е љубов одамна. Синглот е со наслов „Четири Ѕида“, за кој текстот и музиката го напиша Весна Малинова Бабамов, а аранжманот е на Киро Бабамов. За песната е снимен […]

Андријана Јаневска и Игор Дурловски по повод Денот на независноста на Македонија, ја преработија легендарна песна на Пепи Бафтировски, “Заветна”. Пепи за првпат ја изведе песната во 1991 година. Текстот е на Ѓорѓи Барбаровски, а музиката и аранжманот се на Миле Барбаровски. Новиот арнжман е на Андријана Јаневска. Андријана и Игор на своите фејсбук профили […]


[There are no radio stations in the database]