Музички новости

Page: 8

Светската пандемија, како и се друго, ги затвори и кината во Македонија и поради тоа сеуште е непознато кога првиот македонски семеен долгометражен филм за деца „Стела“, по сценарио на Ева Камчевска,ќе ја има својата премиера. Филмот го режираше еден од водечките македонски режисери Стојан Вујичиќ, а продуцент е Огнен Антов и неговата „Дрим Фектори“. […]

Македонската музичка ѕвезда Владо Јаневски го објави вториот сингл на хрватски јазик. Станува збор за песната „Čas te volim, čas te mrzim“, која всушност е хрватска верзија на македонската нумера насловена како „Недостасуваш“. Со оваа балада Владо ќе учествува на фестивалот „Водице“ кон крајот на септември, а до крајот на годината ќе излезе и албум […]

Култната сараевска група Бомбај Штампа ја воодушеви публиката со новиот сингл “Udari me nečim”, кој e всушност најава за истоимениот албумот, кој наскоро ќе го претстават овие вечни рокери. По објавувањето на песната „Samo lagano“ на почетокот на 2019 година, која беше слушана и пеена низ целиот регион минатото лето, Бомбај Штампа го најави пристигнувањето […]

Масимо Савиќ ја претстави новата песна “Mali krug velikih ljudi”, најавувајќи ново поглавје во неговата кариера. Автор на споменатата песна е Иван Дјечак, фронтменот на групата „Ватра“, а песната е снимена во продукција на познатото дуо од студиото „Pleasantville“ на Јуре Ферина и Павле Михољевиќ. „Песната носи доза на оптимизам што ни треба толку многу во […]

Музичкото и пријателско дуо составено од Драган Спасов Дац и Александар Митевски, постојано изненадуваа со нови кавери изминатиов период. За време на карантин, на полициски час, и во време кога социјална дистанца е најважна препорака, тие направија и неколку кавери со звучни имиња од музиката, а со нивните изведби го разубавуваа и развеселуваа секојдневието и […]

Тамара Тодевска, на 27 мај, на фреквенцијата на радио Бубамара, ја промовираше својата нова песна „Слобода“, со која всушност го најави издавањето на нејзиниот трет по ред албум, кој треба да биде готов до крајот на летото. Автор на музиката е Роберт Билбилов, текстописец е Игор Џамбазов, а аранжманот е на Дарко Димитров. „Слобода“ е […]

Латино поп-ѕвездата Енрике Иглесијас и Ануел АА промовираа нова песна посветена на фудбалот. Новиот сингл во кој пеат за комбинацијата на фудбалот и танцот румба, е насловен „Futbol y Rumba“ (Футбал и румба). Во спотот се појавуваат три големи ѕвезди на шпанската фудбалска лига, лути ривали од Реал Мадрид и Барселона. Станува збор за Лионел […]

Година дена по спектакуларниот, кам-бек концерт, на д-р Неле Карајлиќ на 25.05 2019 година на белградскиот стадион „Ташмајдан“, објавен е спот со снимки направени таа вечер. Спотот е за стариот хит на бендот „Забрањено пушење“ од албумот „Мале приче о великој љубави“ од 1989 година, (Piccola storia de grande amore). Во таа пригода, на Неле […]

Поради пандемијата на коронавирусот периодов, се одложи веќе закажаната промоција на новиот албум на Џамбо Агушев и неговиот оркестар , но тоа не беше пречка, последниот албум, „Brasses For the Masses“, кој излезе неодамна, да не се најде на врвот на светските топ-листи. Неодамна, албумот беше прогласен и за најдобар на светот, од британското списание […]

Тамара Тодевска, на 27 мај, на фреквенцијата на радио Бубамара, ја промовираше својата нова песна „Слобода“. Автор на музиката е Роберт Билбилов, текстописец е Игор Џамбазов, а аранжманот е на Дарко Димитров. По феноменалниот европски успех на „Proud“ и „Monsters“, „Слобода“ е прва песна на македонски јазик, од новиот, трет по ред албум на Тамара, кој […]


[There are no radio stations in the database]