Музички новости

Page: 7

Македонскиот бенд „Фикшн“ ја промовира својата нова песна, „Некој друг“. Музиката и текстот се на Виктор Захариев, а аранжманот е на целиот бенд. Свој придонес во песната имаат и Дарко Цакиќ на тапани и Симеон Ангеловски на бас гитара. Бендот е формиран во јуни 2016 година од страна на Петар Ѓуревски (вокал), Виктор Захариев (гитара, […]

Колумбиецот Малума ,откако се проби на интернационалната сцена, благодарение особено на трите одлични соработки со Шакира („Chantaje“, „Trap“ и актуелната „Clandestino“), го издаде неговиот нов соло-сингл насловен „Мала миа“. Песната веројатно ќе се најде на неговиот нов албум, кој би требало да содржи повеќе теми на англиски јазик, што сигурно ќе им се допадне на неговите сè […]

Извонредно и супер квалитетно музичко уживање приреди виртуозот на гитара Влатко Стефановски на Античкиот театар во Охрид. Спроти празникот Илинден беше вистинско уживање да се биде на древната охридска арена да се гледа концерот на Влатко и пријателите: Биља Крстиќ од Србија, Теодоси Спасов од Бугарија, Танос Ставридис од Грција, Весна Гиновска Илкова и групата […]

Една од најдолготрајните ѕвезди на поширокиот екс-ју простор, Оливер Драгоевиќ, почина утрово во сплитската болница. Ја изгуби едногодишната битка со ракот на белите дробови. Неговата кариера траеше речиси половина век. Првпат настапил на Сплитскиот фестивал на само 14-годишна возраст со песната „Балони“, а по две години почнал професионално да се занимава со музика како пејач […]

Кога најдобриот тапанар во Македонија ќе ти дојде на гости, перкусии стануваат сите кујнски тенџериња и капаци, и од Цептер и од охридски инокс. Гаро и Кили во Килиштец одржаа комшиска свирка и во сеќавање на 26 јули, на постземјотресно Скопје и на светската солидарност, го распеаја Капиштец   На крајот на август ќе го […]

Момците од „Хепи енд“ заедно со двоецот Лазар и Магдалена Цветковски, ја создадоа нивната прва авторска песна, во поп рок фазон, насловена „Кога би била моја“. Песната беше промовирана заедно со спот, кој го изработи „Фабрика продукција“. „Хепи енд“ функционираат од 2012 година, а летово конечно го промориваа и своето првенче, но ветувааат дека нема […]

Летната сезона на концерти Ванна ја најавува со новиот сингл „Гдје почиње крај“ со кој се претстави на неодамна одржаниот Сплитски фестивал, на кој освои три награди и тоа: за најдобра интерпретација, најдобар стајлинг и награда од жири комисијата. За синглот веќе е снимен и видео спот во режија на Невио Смајиќ.

„Una Signora“е новиот сингл на охриѓанецот Петар Маркоски,песна во латино-ритам и стихови на македонски, италијански и шпански јазик. Музичарот се потпишува и како автор на стиховите, а музиката му е заедничка со колегата Иван Јованов, односно Ивајо, кој работеше и на продукцијата, додека видеото е дело на неговиот сограѓанин Даниел Јовески и Дарко Митев.

Групата „Колониа“, го објави спотот за песната „Алармантно“, петиот сингл од новиот албум „Нова ера“. Новиот албум е во продажба нешто повеќе од месец дена и не се симнува од врвот на најпродавани музички изданија во Хрватска. Песната „Алармантно“ е летен хит со латино призвук. Текстот е на Валерија Ѓурѓевиќ, додека пак за музиката, аранжманот […]

По веста за смртта на македонскиот поп – рок пејач Влатко Илиевски,кој на 6 јули беше пронајден мртов во својот автомобил, а резултатите од истрагата се очекуваат наскоро, македонската јавност се уште е во шок од веста за прерано згаснатиот живот на младиот пејач. Во меѓувреме, „Фабрика продукција“ на својот официјален канал на „јутјуб“ објави […]


[There are no radio stations in the database]