Музички новости

Page: 7

Зад името Наско се крие уште еднен наследник на познатото македонско семејство Џорлеви. Внукот на легендарниот Наско Џорлев кој го носи и неговото име, односно синот на познатиот македонски виолинист маестро Зоран Џорлев. По членувањето во неколку македонски групи, Наско конечно ја има првата сопствена, кантавторска песна насловена „Да би можел“. Музика и текстот ги […]

Тијана Дапчевиќ конечно се враќа со нова песна и видео. Станува збор за српска верзија на велигденскиот мегахит на Лозано, „Километри“, чиј автор на музиката и аранжманот е Лазар Цветкоски, а новиот текст на српски јазик е на Милан Милетиќ. Во создавањето на „Километри“ како придружни вокали учествуваа и самиот Лозано, Магдалена Цветкоска и Лазар Цветкоски, а гостуваат и Димитар Андоновски на виолина и Сирта Сакс на кларинет. […]

По неколкумесечни најави за новиот материјал, Мараја Кери во септември конечно ја промовираше песната „ГТФО“, како симболична порака до поранешните момчиња – Губи се одовде! Иако таа песна не беше официјален сингл, таа претставуваше одличен вовед во претстојниот албум за кој 48-годишната ѕвезда рече дека е современ. Сега веќе го имаме и првиот официјален сингл […]

Групата „Никеја“ од Скопје го одбележува својот голем јубилеј-25 години присуство на македонската рок-сцена со многу музика, концерти и песни. Бендот го сочинуваат: Алексадар Стојковски на бас-гитара, Лазар Коцев на тапани и Деан Ќурчиев, вокал, гитарист и автор на музиката и на текстовите на песните. И тројцата за себе велат дека по малку се чувствуваат […]

Пејачката и кантавтор Мијата сними интересна видео-приказна за нејзината песна ,,Дај ми Да”. Оваа тема е дел од кабаре концертот „Јаболки и круши за уметнички души“, кој по Берово и Кочани ќе отпатува во Ресен како и во други градови низ Македонија. Турнејата ќе ја заврши во Скопје на крајот на ноември. Песната „Дај ми […]

Јелена Розга  го промовираше видеото за својот нов сингл насловен „Остани“, кој е резултат од соработката со Емина Јаховиќ и нашиот композитор и продуцент Дарко Димитров. Емина се потпишува како авторка на музиката и стиховите, а Дарко беше задолжен за аранжманот и продукцијата. Истата екипа работи на уште неколку песни кои би требало да ги слушнеме и видиме […]

Канадскиот пејач Мајкл Бубле неодамна најави дека наскоро ќе слушнеме нова музика од него. Имено, тој на музичката сцена се враќа со нов албум, а како најава за неговото 8. по ред студиско издание, стигна преработка на една од најубавите љубовни песни „When I Fall In Love“. Како што може да се забележи и од воведниот сингл и […]

По одличниот деби-сингл „Не сум твој тип“, триото „Дупер“ објави песна насловена „Тело за на ТВ“. Музика, текст и аранжаман се на „Дупер“, а за снимањето, миксот и мастерот се погрижи Дејан Момироски во неговото студио „Икс-ел“. Спотот за „Тело за на ТВ“ е снимен за два дена, на повеќе локации низ Скопје. Инаку, следно […]

Тони Цетински ја прослави годишнината од бракот со својата сопруга Дубравка, на која секогаш сака на специфичен начин да и покаже колку таа е посебна за него. Овој пат тој и подари песна. „Јас не знам никој подобар од тебе“ е насловот на новата песна на Цетински. -Мирослав Рус во секој момент знае низ што […]

Викторија Лоба деновиве се појави како вокал во темата „Restless“ или “Немирни“, зад која стои композиторот и продуцент Дарко Цветковски, кој се потишува како Darles Flow. Истиот е автор на музиката и ја потпишува продукцијата на оваа трака, додека мелодијата и стиховите се на Марга Сол, во чие студио е снимена песната и за чија „М-Сол продукција“ е издадена.


[There are no radio stations in the database]