Музички новости

Page: 6

Дуото ДНК на христијанскиот празник Бадник објави нов видео-запис за „Кога би знаела се“, песна која ја најавуваа долго време. Композицијата веќе очекувано е на проверениот тандем – Панчо и Лазар Цветковски, односно музиката е заедничка, текстот е на Панчо, додека аранжманот е дело на Лазар. Но тука не завршува целата приказна, која е љубовна […]

Деновиве официјално беше промовирана овогодишната Божиќна честитка. Песната и записот се изработени по повод големиот христијански празник Божиќ.  Во прекрасното празнично дело свој придонес дадоа Елена Ристеска, Влатко Лозаноски, Викторија Лоба, Димитар Андоновски, Некст Тајм, Љубојна, Златно Славејче, Ивица Јанкуловски (студио Алшар), Владимир Димовски (аранжман), Петар Христов (кларинет), Тимко Чичаковски (канон), Симона Богоевска (харфа), Владимир Цветковски […]

„Небо и земја“ е насловот на божиќната песна што ја снимија македонските пејачи Елена Ристеска, Влатко Лозаноски, Стефан Филиповски (Некст тајм), Димитар Андоновски, Викторија Лоба и Вера Милошевска-Јосифовска од групата „Љубојна“. Спотот за истата ќе се снима денес и утре. Инаку, станува збор за божиќна песна која до пред 30 години се пеела во битолскиот крај и која […]

Вчера, понеделник 24-ти декември во клуб-ресторанот “Портофино”, беше промовирано најновото Це-Де издание на Петар Ренџов, насловено “Jazzilka”. Како што и самиот автор вели, овој најнов студиски албум е создаден од потребата во Македонија да се продолжи со имплементирање на џез музиката во останатите музички жанрови, како врвна и есенцијална димензија во музичката уметност. Ренџов во “Jazzilka” се […]

Дечките од „FUNK SHUI“, оваа 2018-та година ја заокружуваат со нов видео запис и тоа за песна наменета на најмладите со наслов „Деца“. Овој сингл е комплетно авторско дело на бендот во состав: Лука Ѓоргиевски (вокал и гитара), Михаил Намичев (бас) и Давид Николовски (тапани), снимана во студио „Подрумот” на Ангел Ќосев.

Во пресрет на празниците, канадскиот пејач Мајкл Бубле, деновиве го објави дуетот со легендарниот  Бинг Крозби. Имено, благодарение на модерната технологија, пејачите во дует го изведоа евергринот „White Christmas“ во рамките на специјалната празнична емисија во 2012 година, а снимката дури сега конечно се појави на официјалниот канал на Јутјуб, како честитка за претстојните празници.  Инаку, монтажата е […]

Македонскиот композитор и продуцент Кирил Џајковски го објави новиот сингл „Римајндер“ (REMINDER) за кој е изработен и одличен видео спот, а со кој Џајковски се враќа на сцената по подолга дискографска пауза. Песната „Римајндер“ е прва соработка со новиот член на неговиот концертен бенд, вокалистот Дејвид Лајон и претставува храбра комбинација на Балкан бит (Balkan […]

Дуке Бојаџиев деновиве објави уште три нови песни, снимени во соработка со шпанскиот фламенко-перкусионист и мултиинструменталист Начо Аримани. Станува збор за макси-синглот „Divina“, кој освен насловната тема ги содржи и песните „Kalyani“ и „Mariposas“, која е, всушност, шпанска верзија на „Љубов“ од минатогодишното издание „Сон, верба, љубов“. Новите песни се достапни на сервисите „Саундклауд“, „Спотифај“ […]

Групата Ван Гог ја објави новата песна „За сузе нема времена“, која ќе се најде на нивниот нов албум со наслов „Море без обала„. Песната беше промовирана денес во 12 часот. Ова е десетти студиски албум и излегува по точно пет години од нивното последно студиско остварување. Албумот „Море без обала„ носи бран на звучна […]

“Imas pravo, možda problem je u meni…” напиша Северина покрај последната фотографија која ја објави на Инстаграм. Овој мистериозен статус, всушност се само стихови од нејзината нова песна „Имаш право“. Премиерата на новиот сингл со видео спот се случи предмалку на нејзиниот YouTube канал. Инаку, овој сингл е најава за нејзиниот нов албум кој ќе […]


[There are no radio stations in the database]