Музички новости

Page: 6

Оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” во април направил промоција на својот најнов албум насловен како “Аvo Kanto” низ цела Германија. За време на нивниот настап во Минхен, тие ја извеле и’ најпознатата македонска песна “Maкедонско девојче”, a публиката се кренала на нозе. Oркестарот во кој членуваат: Робиндро Николиќ (Шпанија), Матиа Широса (Италија), Иван Ковачевиќ (Србија), […]

По шестгодишна дискографска пауза „Бајага и Инструктори“ кон средината на април месец го издадоа новиот студиски албум ,12-ти по ред,именуван „У сали лом“. Тогаш го објавија и спотот за насловната нуммера. Од вчера можеме да уживаме во уште еден нов спот.Се работи за вториот сингл од новиот албум „У сали лом“ -“Било би лако“.

Пејачката и овој пат ги здружи силите со веќе докажаниот автор Лазар Цветкоски, кој се потпишува на музиката, аранжманот и на продукцијата, а за стиховите се погрижи самата Теа. Видеото, пак, е во реализација на продукцијата „Пирамид“, под режисерската палка на Кристијан Шемко.

Свечена промоција на новиот албум на Масимо Савиќ „Сада“ ќе  се случи на 29 мај во Загреб. На албумот се наоѓаат 14 песни,од кои 11 необјавени.На новиот албум Масимо повторно соработува со постојаните соработници,авторот и продуцент Предраг Мартињак,аранжерите и продуцентите Никша Братош и Иван Попескиќ.Но,на новиот албум има и нови соработници како што се Бруно […]

Најновата песна на групата НОКАУТ- „Што бараш ти во моја песна“ е најава за новиот албум кој треба да излезе во пресрет на големиот славенички настан- 20 години од првиот концерт на групата НОКАУТ, кој ќе се одржи на 27 октомври во СРЦ Кале. Музиката е на Никола Перевски, аранжманот е на Дарко Димитров, текстот […]

Покрај веќе најавените гостувања на Kraftwerk и Lord of the dance, ТАКСИРАТ во чест на јубилејното 20-то издание во 2018-та година, со задоволство го најавува и концертот на ГОГОЛ БОРДЕЛО, славниот џипси-панк бенд и еден од најимпресивните ливе бендови на денешницата, кој на 29-ти мај гостува во Младинскиот Културен Центар во Скопје, а во рамки […]

Пеперминт ви го претставува новиот сингл со наслов ,,Понеделник,,. Прикладна песна за да започнете со уште една напорна работна недела. Да ве освежи и расположи во понеделник за да сакате да ја слушате и во вторник, среда, четврток…па се до следниот понеделник. Уживајте!

Во Кинотеката на Македонија, вчера точно напладне Мијата го промовираше својот најнов музички проект насловен „Домаќинска“. Станува збор за весела песна со ретро-призвук. Мијата ги напиша музиката и текстот, аранжманот и продукцијата се на Петар Димитровски, а сето тоа е снимено во студиото на битолчанката Стефанија Милевска, која заедно со Мијата ги отпеа и придружните […]

Поп-пејачката Александра Јанева го објави својот нов сингл „Ќе се вратам некој ден. “ Автор на музиката е Панче Касапски, а аранжманот и продукцијата се на Иле Спасев. Текстот на песната го напишаа Панче Касапски и Огнен Неделковски. Песната и видео-записот беа премиерно поставени на официјалниот YouTube канал на Јанева. Видео продукцијата е на Ѓорги […]

Во пресрет на концертите, закажани на 11 и 12 мај во Македонската филхаромија, композиторот Дуке Бојаџиев, краткорочен повратник од Њујорк, му гостуваше во студиото на Радио Буба Мара на актерот Кирил Поп-Христов, исто така краткорочен повратник од Еквадор. Разговараа за се и сешто, а не само за музика и за актерство. Иселениците и радио-сладокусците можат […]


[There are no radio stations in the database]