Музички новости

Page: 5

Вчера, групата Црвена Јабука, го промовираше новиот студиски албум. Промоцијата се одржа во Жерабар во Загреб, а присуствуваа нивните најблиски пријатели. Инаку, албумот „Tvrđava“, пристигнува во годината кога Црвена Јабука слави јубилеј – 35 години работа. ❤️ По тој повод, Croatia Records на Жера и неговиот бенд, им додели признание за 35 години успешна кариера. Честитки! […]

Во црногорскиот комплекс Порто Монтенегро, Дино Мерлин премиерно го изведе спотот за песната „Ми“. Ова е првиот сингл од претстојниот, дванаесетти албум на овој кантавтор. Видеото, во кое учествуваа уметници од Босна и Херцеговина, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора и Македонија, предводени од режисерката со уметничкото име КУКЛА, е снимено во Порто Монтенегро, марина (пристаниште)  […]

Бендот „Фанк Шуи“ промовираше нова песна. „Ветер“ е насловот на новиот сингл, на кој самите членови на бендот се автори на музиката и текстот, а аранжманот е на Бен Милчев. На фб за песната напишаа: Со надеж дека е свеж, Со надеж дека ќе го оддува загадувањето, Љубов, Чувајте се Шуи. Скопје виа Сарајево Летово […]

Хрватскиот бенд Hakuna Matata, со синглот „Downtown Boogie” го најавува петиот студиски албум, кој би требало да излезе на почетокот на следната година. Малкумина знаат дека фронтмен на оваа група е  Крешимир Мишак, по познат на јавноста по емисијата “На рубу знаности”. Инаку, новиот сингл „Downtown Boogie“, е музичка приказна која преку животни слики ја раскажа […]

По 15-годишна пауза, легендарниот музички тандем  Sexon и Куртовиќ, повторно ги здружија силите! Двајцата Сарајлии, секогаш како со музичка магија создаваат хитови, а овој пат магијата лежи во песната „Корона хит позитиван“. Новата песна на легендарниот бенд има сè заради што ги сака публиката – добар ритам, заразен и со хумор проткаен рефрен, и самоироничен […]

Во обид да најдат начин да ги скратат долгите денови на самоизолација и да ги направат поинтересни и за нив самите и за другите, дечките од босанската музичка група Дубиоза Колектив, решија во март месец да креираат „Дубиоза Колектив Карантин Шоу“. Енергични и гласни, секој понеделник од 20:30ч. одржуваа on-line карантин „мини концерти“, при што секој […]

Петар Грашо, eден од најуспешните музичари и автори во регионот, по низата хитови со кои ја освои публиката, неодамна објави нов сингл насловен „Neće nas zauvik bit“. Познат по своите емотивни текстови и прекрасни мелодии, Грашо ниту овој пат не ги разочара фановите. Како и многу пати досега, тој вели дека и оваа песна е […]

Новиот спот на Жељко Самарџиќ и Црвена Јабука за песната „Алеје љубави“ конечно е готов. Музиката и текстот на песната ги напиша Мирко Шенковски-Геронимо, а аранжманот го направи Мирослав Столица. Спотот се снимаше речеси цело лето на просторите на поранешна Југославија. Се почна од Скопје, па преку Белград, Сараево, Загреб, Љубљана, Подгорица до Скадарско езеро […]

Легендарната песна за Скопје „Градот убав“, на маестро Алаксандар Џамбазов и Бошко Смаќоски, со нов аранжман кој го изработи Бојан Трајковски и надополнет текст од  Тони Зен, прв пат ја слушнавме за време на фестивалот „Skopje Light Art District“. Пред два дена, „Eye Cue“ и Тони Зен, го промовираа спотот за оваа интересна преработка, кој е сниман […]

Бендот Црвена јабука и Јосип Пејаковиќ објавија видео запис за песната „Tvrđava“, по која ќе биде именуван новиот албум на сараевската група, а кој треба да се најде пред публиката кон средината на октомври. Музиката на новата песна ја работеше Мирко Шенковски (Geronimo), текстот: Мирко Шенковски (Geronimo) / Драгана Кајтазовиќ-Шенковски, а аранжманот: Мирко Шенковски (Geronimo) […]


[There are no radio stations in the database]