Музички новости

Page: 4

Тамара Тодевска, на 27 мај, на фреквенцијата на радио Бубамара, ја промовираше својата нова песна „Слобода“, со која всушност го најави издавањето на нејзиниот трет по ред албум, кој треба да биде готов до крајот на летото. Автор на музиката е Роберт Билбилов, текстописец е Игор Џамбазов, а аранжманот е на Дарко Димитров. „Слобода“ е […]

Латино поп-ѕвездата Енрике Иглесијас и Ануел АА промовираа нова песна посветена на фудбалот. Новиот сингл во кој пеат за комбинацијата на фудбалот и танцот румба, е насловен „Futbol y Rumba“ (Футбал и румба). Во спотот се појавуваат три големи ѕвезди на шпанската фудбалска лига, лути ривали од Реал Мадрид и Барселона. Станува збор за Лионел […]

Година дена по спектакуларниот, кам-бек концерт, на д-р Неле Карајлиќ на 25.05 2019 година на белградскиот стадион „Ташмајдан“, објавен е спот со снимки направени таа вечер. Спотот е за стариот хит на бендот „Забрањено пушење“ од албумот „Мале приче о великој љубави“ од 1989 година, (Piccola storia de grande amore). Во таа пригода, на Неле […]

Поради пандемијата на коронавирусот периодов, се одложи веќе закажаната промоција на новиот албум на Џамбо Агушев и неговиот оркестар , но тоа не беше пречка, последниот албум, „Brasses For the Masses“, кој излезе неодамна, да не се најде на врвот на светските топ-листи. Неодамна, албумот беше прогласен и за најдобар на светот, од британското списание […]

Тамара Тодевска, на 27 мај, на фреквенцијата на радио Бубамара, ја промовираше својата нова песна „Слобода“. Автор на музиката е Роберт Билбилов, текстописец е Игор Џамбазов, а аранжманот е на Дарко Димитров. По феноменалниот европски успех на „Proud“ и „Monsters“, „Слобода“ е прва песна на македонски јазик, од новиот, трет по ред албум на Тамара, кој […]

Горан „Пајак“ Трифуновски и екипата, или бендот „Пеперминт“, со својот едноставен, но уникатен музички стил, не престануваат да изненадуваат пеејќи за секојдневниот живот. Секогаш креативни и забавни преку нивната музика и спотови, пеат за Сара, Бранка, за „Девојката со точакот“, пеат и за „Супер ден“и „Понеделник“……., но велат „Ама ако“, сега посакуваат „Море“. „Море“-да, тоа е […]

Саша Ковачевиќ ја објави и втората песна од проектот „Метаморфоза“, со наслов „Моја малена“. Станува збор за преубава балада во латино ритам и видео со љубовна приказна. Фановите задоволни и од звукот и ритамот на песната, но и од видео прикаската во која е отсликана тропската атмосфера на Доминиканската Република. Музиката за новата песна е […]

Панчо и Андреј од дуото „ДНК“ објавија нова песна и интересно анимирано видео за истата. Песната е со наслов „Јави ми“, а спотот е комична приказна со која се доловува зближеноста и дружењето на познатите личности во едно комично и прилично несекојдневно издание. Воедно е и еден вид респект за секој поединечно, а кој е […]

Бобан Василески и Бени Шаќири од „Нон Стоп“, на своите фб профили, се заблагодарија на нивниот пријател, музичарот Драган Пејиќ-Пеја од Зеница, Босна и Херцеговина, а кој инаку живее во Германија, за поканата да работат на овој проект и да учествуваат во изведбата на песната со наслов „Издржи, буди јак“. „Песната е заедничка мисија со која […]

Едвај го убедив да ми се придружи во пеењето, ама кога го убедив не можев да го запрам!, напиша познатиот македонски тенор Благој Нацоски на својот Фејсбук профил. Нацоски живее и работи во Италија и секојдневно нè расположува со беспрекорните изведби. Tи си некаде Едвај го убедив да ми се придружи во пеењето, ама кога […]


[There are no radio stations in the database]