Музички новости

Page: 4

На нешто повеќе од еден месец до јубилејниот концерт, закажан за 23 ноември во СРЦ Кале , Нокаут промовира нов спот за нова песна. Синглот со наслов „Кога ме сакаш ти”, е најава за новиот, четврт по ред албум на бендот. Автор на музиката е Дарко Димитров, текстот го напиша Огнен Неделковски, со што е […]

Новата песна на „Пеперминт“ е насловена „Фан на Лазар Бараков“. Во оваа песна групата го опеа македонскиот актер кој е најпознат по улогите во македонските народни приказни. „Жално е за овие, ама Лазар Бараков сите ги шие! Секој може да е славен, ама Лазар Бараков за мене е главен“, вака пеат „Пеперминт“ откако ќе ги […]

Македонскиот пејач Тајзи сними спот за песната “Пабло“. Спотот се снимаше во Колумбија, а многумина велат дека имал холивудски сцени. Колумбиски картели ,згодни девојки, аеродроми, сиромашни гета, ретро автомобили, оружје, карактеристичен стајлинг,многу статисти се во видеото на Тајзи. Режисер на спотот е Даниел Јовески. Инаку,песната е во негов препознатлив стил и носи моќна порака за […]

Зад името Наско се крие уште еднен наследник на познатото македонско семејство Џорлеви. Внукот на легендарниот Наско Џорлев кој го носи и неговото име, односно синот на познатиот македонски виолинист маестро Зоран Џорлев. По членувањето во неколку македонски групи, Наско конечно ја има првата сопствена, кантавторска песна насловена „Да би можел“. Музика и текстот ги […]

Тијана Дапчевиќ конечно се враќа со нова песна и видео. Станува збор за српска верзија на велигденскиот мегахит на Лозано, „Километри“, чиј автор на музиката и аранжманот е Лазар Цветкоски, а новиот текст на српски јазик е на Милан Милетиќ. Во создавањето на „Километри“ како придружни вокали учествуваа и самиот Лозано, Магдалена Цветкоска и Лазар Цветкоски, а гостуваат и Димитар Андоновски на виолина и Сирта Сакс на кларинет. […]

По неколкумесечни најави за новиот материјал, Мараја Кери во септември конечно ја промовираше песната „ГТФО“, како симболична порака до поранешните момчиња – Губи се одовде! Иако таа песна не беше официјален сингл, таа претставуваше одличен вовед во претстојниот албум за кој 48-годишната ѕвезда рече дека е современ. Сега веќе го имаме и првиот официјален сингл […]

Групата „Никеја“ од Скопје го одбележува својот голем јубилеј-25 години присуство на македонската рок-сцена со многу музика, концерти и песни. Бендот го сочинуваат: Алексадар Стојковски на бас-гитара, Лазар Коцев на тапани и Деан Ќурчиев, вокал, гитарист и автор на музиката и на текстовите на песните. И тројцата за себе велат дека по малку се чувствуваат […]

Пејачката и кантавтор Мијата сними интересна видео-приказна за нејзината песна ,,Дај ми Да”. Оваа тема е дел од кабаре концертот „Јаболки и круши за уметнички души“, кој по Берово и Кочани ќе отпатува во Ресен како и во други градови низ Македонија. Турнејата ќе ја заврши во Скопје на крајот на ноември. Песната „Дај ми […]

Јелена Розга  го промовираше видеото за својот нов сингл насловен „Остани“, кој е резултат од соработката со Емина Јаховиќ и нашиот композитор и продуцент Дарко Димитров. Емина се потпишува како авторка на музиката и стиховите, а Дарко беше задолжен за аранжманот и продукцијата. Истата екипа работи на уште неколку песни кои би требало да ги слушнеме и видиме […]

Канадскиот пејач Мајкл Бубле неодамна најави дека наскоро ќе слушнеме нова музика од него. Имено, тој на музичката сцена се враќа со нов албум, а како најава за неговото 8. по ред студиско издание, стигна преработка на една од најубавите љубовни песни „When I Fall In Love“. Како што може да се забележи и од воведниот сингл и […]


[There are no radio stations in the database]