Музички новости

Page: 3

Еден од најголемите кантавтори на овие простори, легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ, во соработка со тамбурашкиот ансамбл „Госпон Тамбураши“, објави нова песна „Хеј, лега“. Балашевиќ, емотивниот текст во песната, го посвети на градот кој едноставно го обожува – Осијек. Музиката, стиховите и аранжманот ги потпишува самиот Балашевиќ, а веќе првите реакции говорат дека и овој пат ја […]

Македонската музичка сцена се збогати со уште една прекрасна песна која излезе од кујната на естрадниот мајстор Благој Маротов. Имено, на големо изненадување на неговата публика, тој деновиве изработи нова верзија на неговата слушана композиција “Не е љубов тоа”, во негово музичко и аранжманско обликување, и продукција, а на текст на Георги Барбаровски. Но, секако […]

Македонскиот музички бенд „Темпера“ со видео за „Дојди”, повикуваат на „весел исход и неконтролиран бој“ како одговор на новата реалност. Ова е петти сингл во низа од новиот материјал по дебитанскиот албум „Играј”. Ова е песна исполнета со динамична ритмика, вокални и гитарски хармонии, спој на ретро и модерен звук оплеменет со виртуозноста на Петар Христов, […]

Откако неодамна го објави дуетот „Светот е“ со Тамара Тодевска, Роберт Билбилов објави уште една нова песна насловена „Тажно диско“. За музиката и аранжманот се погрижи самиот Билбилов, текстот е на Игор Џамбазов, а видеото го продуцираше Александра Гелевска. „Оваа песна е вистински доказ за тоа колку совршени можат да бидат мелодијата и текстот, кога […]

Македонскиот женски бенд The Chicks, ја објави втората песна од новиот деби албум „Travelers”, насловена како „Бакнеж”. Автор на музиката и аранжманот е Александар Чекреџи- Чекре, текст и аудио продукција Александар Ристовски- Принц, микс и мастеринг: Златко Симионски- Зеко. За песната е објавено и видео за кое девојките на својот фб профил напишаа: „Со оглед […]

Светската пандемија, како и се друго, ги затвори и кината во Македонија и поради тоа сеуште е непознато кога првиот македонски семеен долгометражен филм за деца „Стела“, по сценарио на Ева Камчевска,ќе ја има својата премиера. Филмот го режираше еден од водечките македонски режисери Стојан Вујичиќ, а продуцент е Огнен Антов и неговата „Дрим Фектори“. […]

Македонската музичка ѕвезда Владо Јаневски го објави вториот сингл на хрватски јазик. Станува збор за песната „Čas te volim, čas te mrzim“, која всушност е хрватска верзија на македонската нумера насловена како „Недостасуваш“. Со оваа балада Владо ќе учествува на фестивалот „Водице“ кон крајот на септември, а до крајот на годината ќе излезе и албум […]

Култната сараевска група Бомбај Штампа ја воодушеви публиката со новиот сингл “Udari me nečim”, кој e всушност најава за истоимениот албумот, кој наскоро ќе го претстават овие вечни рокери. По објавувањето на песната „Samo lagano“ на почетокот на 2019 година, која беше слушана и пеена низ целиот регион минатото лето, Бомбај Штампа го најави пристигнувањето […]

Масимо Савиќ ја претстави новата песна “Mali krug velikih ljudi”, најавувајќи ново поглавје во неговата кариера. Автор на споменатата песна е Иван Дјечак, фронтменот на групата „Ватра“, а песната е снимена во продукција на познатото дуо од студиото „Pleasantville“ на Јуре Ферина и Павле Михољевиќ. „Песната носи доза на оптимизам што ни треба толку многу во […]

Музичкото и пријателско дуо составено од Драган Спасов Дац и Александар Митевски, постојано изненадуваа со нови кавери изминатиов период. За време на карантин, на полициски час, и во време кога социјална дистанца е најважна препорака, тие направија и неколку кавери со звучни имиња од музиката, а со нивните изведби го разубавуваа и развеселуваа секојдневието и […]


[There are no radio stations in the database]