Музички новости

Page: 2

Легендарниот тапанар Гарабет Тавитјан сношти прослави јубилеј, 50 години од својата музичка кариера. Гаро ги собра блиските пријатели и соработници на забава на интересна локација, во Сули Ан, во Скопската чаршија. Пред пријателите во Сули Ан, Гаро ја покажа  својата мултиинструментална умешност. Свиреше прво на пиано, па на гитара, имаше и неизбежна сесија на тенџериња […]

Една од нај популарните хрватски групи,“Колониа“,вчера го објави новиот 13-ти студиски албум „Нова ера“. Албумот кој го потпишува основачот на бендот Борис Ѓурѓевиќ,содржи 15 нови песни ,меѓу кои и познатите хитови „Маскембал“,„Задња суза“, како и најновиот сингл „Мирис парфема“ за ЦМЦ фестивалот. Меѓу одбраните песни на албумот е и новата верзија на „Ти и ја“ […]

Во пресрет на долго очекуваниот нов албум,Северина денес го промовираше новиот сингл „Унапријед готово“, кој на изненадување на нејзините фанови го сними заедно со Петар Грашо. Музиката на оваа прекрасна балада е на Горан Ратковќ,текстот го напиша Марина Туцаковиќ,а екранизацијата на спотот ја потпиша Дарко Дриновац. Инаку,13-тиот по ред албум,кој треба да излезе кон крајот […]

Еден од светски најпризнатите музичари од просторот на поранешна Југославија, Влатко Стефановски со своите колеги ќе настапи како главна ѕвезда на претстојниот фестивал „Рокеријада“, кој ќе се одржи на 31 август и 1 септември во српскиот град Петровац на Млава, соопштија организаторите.   „Рокеријадата“ како фестивал првично се одржа во 2016 година, по повод прославата од 50 години рокенрол во […]

Групата „Пеперминт“ го објавија спотот за песната „Понеделник“. Спотот е сниман со мала,но одбрана екипа. Директор на фотографија е Душко Аврамовски, а велосипедите се наши и ни се омилено превозно средство-велат од „Пеперминт“. Прикладна песна за да започнете со уште една напорна работна недела. Да ве освежи и расположи во понеделник за да сакате да […]

Дуетот „ДНК“ во хотелот „Парк“ во Скопје одбележаа 16 години постоење на македонската естрада, издавањето на албумот „The best off“ со 22 најпопуларни хита од претходните три цедиња и новата песна „Дијамант“, како и спотот снимен за неа. Присуствуваа голем број нивни пријатели, колеги, поддржувачи и секако верната публика. Наедно беше претставено и ДВД од […]

Оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” во април направил промоција на својот најнов албум насловен како “Аvo Kanto” низ цела Германија. За време на нивниот настап во Минхен, тие ја извеле и’ најпознатата македонска песна “Maкедонско девојче”, a публиката се кренала на нозе. Oркестарот во кој членуваат: Робиндро Николиќ (Шпанија), Матиа Широса (Италија), Иван Ковачевиќ (Србија), […]

По шестгодишна дискографска пауза „Бајага и Инструктори“ кон средината на април месец го издадоа новиот студиски албум ,12-ти по ред,именуван „У сали лом“. Тогаш го објавија и спотот за насловната нуммера. Од вчера можеме да уживаме во уште еден нов спот.Се работи за вториот сингл од новиот албум „У сали лом“ -“Било би лако“.

Пејачката и овој пат ги здружи силите со веќе докажаниот автор Лазар Цветкоски, кој се потпишува на музиката, аранжманот и на продукцијата, а за стиховите се погрижи самата Теа. Видеото, пак, е во реализација на продукцијата „Пирамид“, под режисерската палка на Кристијан Шемко.

Свечена промоција на новиот албум на Масимо Савиќ „Сада“ ќе  се случи на 29 мај во Загреб. На албумот се наоѓаат 14 песни,од кои 11 необјавени.На новиот албум Масимо повторно соработува со постојаните соработници,авторот и продуцент Предраг Мартињак,аранжерите и продуцентите Никша Братош и Иван Попескиќ.Но,на новиот албум има и нови соработници како што се Бруно […]


Current track
TITLE
ARTIST