Музички новости

Page: 10

Брајан Меј и Роџер Тејлор од „Queen“, заедно со нивниот нов вокал Адам Ламберт, снимија нова верзија на култната песна „We Are The Champions“, и ја преименуваа во „ You Are The Champions“. Од нивните домови, преку видео врска, меѓу Лондон, Корнвол и Лос Анџелес, снимија нова верзија и ја посветија на здравствените работници ширум светот, […]

Дубиоза Колектив, еден од најпопуларните бендови во регионот, на оригинален начин го честиташе Меѓународниот ден на трудот, со изменета верзија на нивната песна „1 мај“, овојпат во согласност со актуелните информации. Нивната нова верзија, на веќе добро познатиот хит, ја отсликува годинешната „празнична“ атмосфера и неможноста да се одбележи Денот на трудот заради коронавирусот и […]

Убав ден ќе дојде, ќе не грее сонце силно сите тогаш,…….пее Сара Мејс во новата песна со наслов „Наше време“. Сара Мејс преку песната испраќа силна порака дека еден ден сѐќе биде во ред и времето кое го живееме сега, ќе биде раскажувано од нашите деца во иднина. „Наше време“ инспирира и дава надеж, за […]

За првпат по осум години, легендарните „Rolling Stones“, ги изненадија обожавателите, објавија нов сингл. Се работи за песната „Living in a Ghost Town“, која со својот текст алудира на Ковид-19. Иако песната била напишана пред изолацијата, како што велат музичарите, тие сепак одлучија да ја објават сега, во овој момент, додека луѓето се во карантин […]

Сандра, Наталија и Моника, девојките од бендот „The Chicks“, ја објавиja својата трета авторска песна „Travelers“, а така ќе биде насловен и нивниот деби албум. Со овој сингл, сакаат да им го разубават периодот на изолација на македонската публика и велат: -„Во ова време кога сите сме дома и минеме низ тежок период, ова е подарокот […]

Харизматичната хрватска пејачка Индира Левак, која е синоним за насмевка и позитивна енергија, не изненадува со фактот дека преку стиховите од новиот сингл „За милион години“, кои самата ги потпишува, има за цел да внесе ведрина во многу домови во целиот регион. Бранимир Михаљевиќ е автор на музиката која сигурно ќе освои многу срца, а […]

По креативната изведба на „Боемската рапсодија“, Охридскиот карантин бенд во придружба на Џинас Папа Џокси, на прекрасен начин ја донесе и култната „На Велигден сум се заљубил“. Како звучат и изгледаат празнично распеани охриѓани, погледнете во видеото.

Голем број музичари од Македонија и од светот, преку социјалните мрежи, најчесто преку ФБ и Инстаграм пренесуваат пораки до сите луѓе да останат дома додека трае пандемијата со коронавирусот, а во меѓувреме со нивните музички изведби кои ги постираат од своите домови, навистина ни овозможуваат да се забавуваме и уживаме. Така и Александар Митевски и […]

Познатиот хрватски бенд „Хладно пиво“ објави нов сингл наречен „Ovo će proći“. Како што велат од групата, тоа е моќна, вистинска, потресна песна, но и песна која дава надеж и ќе не натера да издржиме сите заедно. Инспирирана е секако од актуелната ситуација поради коронавирусот, но и од неодамнешниот силен земјотрес во Загреб.     […]

Тони Цетински деновиве ги изненади своите фанови со новиот дует. Имено, иако се во изолација во своите домови, тој сними песна заедно со својот пријател и колега Јуре Бркљача, со која на емотивен начин пренесуваат едноставна и на сите разбирлива порака. Станува збор за песна насловена „Оvo je istina“, за која текстот и музиката ги […]


[There are no radio stations in the database]