Музички новости

Сега кога е најважно да се задржи оптимистичкиот дух и да ги прифатиме промените како предизвик за менување кон подобро, на радио станиците прозвучи новата песна на 5+ Бенд. Новата песна насловена како ‘Подобро ќе е’ испраќа токму ваква порака низ пријатна мелодија и текст што мотивира да ги промениме работите кај себе, особено оние […]

Новиот албум на Влатко Стефановски – Taftalidze Shuffle со кој ја продолжува успешната соработка со најголемата дискографска куќа во регионот – Croatia Records, ќе биде објавен овој петок, 20-ти ноември. Станува збор за едно од најисчекуваните музички изданија во 2020-та година, не само во Македонија, туку и во целиот регион, кое минатата недела со синглот […]

Роберт Пешут – Magnifico, автор на таканаречената “најскапа” песна во кафеаните – “Пукни зоро” и творец на музиката за филмовите “Монтевидео” и “Сенки над Балканот”, на планетарната публика и ја претставува својата нова песна. Синглот “Say No When You Gotta Say Yes” е музички коментар на уметникот за сегашноста и за моментот во кој секој […]

Познатиот кантавтор Борис Новковиќ го објави новиот сингл насловен „Динамит“, кој всушност е вториот сингл со кој го најавува новиот студиски албум. Хрватскиот заводник сам ги напиша музиката и текстот, додека аранжманот го направи Хрвоје Прскало, а песната неодоливо потсетува на неговите стари хитови. Звукот на поп рок, препознатливиот вокал на Борис и љубовната тематика […]

Горан Каран ја претстави новата песна „Има једно свјетло“ за која е снимена и прекрасна видео приказна. Станува збор за емотивна балада, која сплитскиот кантавтор ја посвети на Анамарија, девојката која животот го загуби во земјотресот во Загреб оваа година. Инаку, Горан Каран ја реализираше својата идеја во соработка со Горан Качуров, кој живее во […]

Вчера, групата Црвена Јабука, го промовираше новиот студиски албум. Промоцијата се одржа во Жерабар во Загреб, а присуствуваа нивните најблиски пријатели. Инаку, албумот „Tvrđava“, пристигнува во годината кога Црвена Јабука слави јубилеј – 35 години работа. ❤️ По тој повод, Croatia Records на Жера и неговиот бенд, им додели признание за 35 години успешна кариера. Честитки! […]

Во црногорскиот комплекс Порто Монтенегро, Дино Мерлин премиерно го изведе спотот за песната „Ми“. Ова е првиот сингл од претстојниот, дванаесетти албум на овој кантавтор. Видеото, во кое учествуваа уметници од Босна и Херцеговина, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора и Македонија, предводени од режисерката со уметничкото име КУКЛА, е снимено во Порто Монтенегро, марина (пристаниште)  […]

Бендот „Фанк Шуи“ промовираше нова песна. „Ветер“ е насловот на новиот сингл, на кој самите членови на бендот се автори на музиката и текстот, а аранжманот е на Бен Милчев. На фб за песната напишаа: Со надеж дека е свеж, Со надеж дека ќе го оддува загадувањето, Љубов, Чувајте се Шуи. Скопје виа Сарајево Летово […]

Хрватскиот бенд Hakuna Matata, со синглот „Downtown Boogie” го најавува петиот студиски албум, кој би требало да излезе на почетокот на следната година. Малкумина знаат дека фронтмен на оваа група е  Крешимир Мишак, по познат на јавноста по емисијата “На рубу знаности”. Инаку, новиот сингл „Downtown Boogie“, е музичка приказна која преку животни слики ја раскажа […]

По 15-годишна пауза, легендарниот музички тандем  Sexon и Куртовиќ, повторно ги здружија силите! Двајцата Сарајлии, секогаш како со музичка магија создаваат хитови, а овој пат магијата лежи во песната „Корона хит позитиван“. Новата песна на легендарниот бенд има сè заради што ги сака публиката – добар ритам, заразен и со хумор проткаен рефрен, и самоироничен […]


[There are no radio stations in the database]